Ako hotelovým hosťom spríjemniť spánok mimo domova

Ak prevádzkujete ubytovacie zariadenie, iste viete, že spokojní hostia sú základom úspechu vášho biznisu. Čo urobiť preto, aby ste svojim hosťom spríjemnili spánok na dovolenke alebo na služobnej ceste a čo ľuďom v hoteloch najviac vadí?

Vedeli ste, že podľa štatistík TripAdvisoru si 80 % zákazníkov prečíta 6 až 12 hodnotení hotela pred tým, ako si pobyt zarezervujú? Kladné aj negatívne recenzie preto môžu mať na hotel či penzión zásadný vplyv. Ľudia vo svojich recenziách veľmi často hodnotia kvalitu postele a matraca, preto sa do nich rozhodne oplatí investovať.

Prečo niektorí ľudia zle zaspávajú v cudzom prostredí?

Niektorí ľudia majú problém zaspať inde ako vo vlastnej posteli, na ktorú sú zvyknutí. Podľa vedcov z americkej Brownovej univerzity za to môže takzvaný „efekt prvej noci“, kedy pri spánku na novom mieste zaspí len polovica mozgu, zatiaľ čo druhá zostáva čiastočne hore. Existuje však niekoľko vecí, ktorými môžete podporiť kvalitu spánku svojich hostí.

Čo má vplyv na kvalitu spánku

Keď sa povie kvalitný spánok, väčšina ľudí nám dá za pravdu, že sa na ňom do veľkej miery podieľa dostatočne veľká a pohodlná posteľ a kvalitný matrac, ktorý poskytuje telu oporu a z ktorého ráno nebolí chrbát ani krčná chrbtica. Ako sme už spomenuli, hostia často matrac a posteľ spomínajú vo svojich recenziách. Okrem toho sa oplatí investícia aj do vankúša a periny.

Ak chcete, aby sa u vás hostia vyspali ako v bavlnke a cítili sa na izbe príjemne, zvoľte aj prémiovú posteľnú bielizeň. Na kvalite spánku sa, samozrejme, podieľa aj správna teplota v spálni, príjemné prostredie, ticho a tma.

Kvalitné a dizajnové vybavenie vaši hostia ocenia.

Čím ešte môžete prispieť ku kvalitnému spánku?

Okrem spomínaného môžu k pohodovému spánku pomôcť aj ďalšie hotelové služby. Aké?

Čistá a vyvetraná izba

Hosťom sa bude bezpochyby lepšie spať v čistej a vyvetranej izbe ako v izbe, v ktorej je vydýchaný vzduch a nie je perfektne uprataná. Získajte si svojich návštevníkov voňavou posteľnou bielizňou a príjemnou izbovou teplotou.

Zatemňovacie závesy

Okrem teploty kvalitu spánku ovplyvňuje aj tma v izbe. V absolútnej tme sa totiž uvoľňuje najväčšie množstvo spánkového hormónu melatonínu, ktorý sa stará o pokojné zaspávanie a striedanie spánkových cyklov. Ak teda chcete, aby vaši hostia mohli dosiahnuť absolútnu tmu, vybavte izbu žalúziami alebo zatemňovacími závesmi.

Televízia na izbe

Aj keď sa odborníci zhodujú na tom, že by sme mali spať v tme a pred spaním sa nepozerať do telefónov alebo na televíziu, niektorí ľudia paradoxne bez televízie nedokážu zaspať. Televízia navyše dokáže vašich hostí zabaviť vo voľnom čase. Príjemným bonusom je napríklad možnosť sledovať programy na Netflixe, úplným štandardom je Wi-Fi na izbe.

Kvalitné raňajky

Aj kvalitné raňajky môžu prispieť k lepšiemu spánku. Hostia totiž nebudú musieť premýšľať nad tým, kam sa pôjdu ráno najesť alebo kde si nakúpiť. Hotelové raňajky sú navyše často tým, na čo sa ľudia pri pobyte v hoteli tešia najviac.

Vankúše a prikrývky navyše

Ani ten najkvalitnejší vankúš nemusí vyhovovať všetkým, niektorí hostia totiž dávajú prednosť veľkým nadýchaným vankúšom, iní zase preferujú malé anatomicky tvarované vankúše. Krok vedľa preto neurobíte, ak hosťom nachystáte viacero vankúšov.

Niektorí hostia ocenia aj prikrývku navyše pre prípad, že by im bolo v noci chladno. Prikrývku navyše by ste mali pripraviť aj vtedy, ak na dvojlôžko chystáte francúzsku prikrývku pre dvoch. Nie všetkým totiž spanie pod jednou perinou vyhovuje.

Štuple do uší

Hotely a penzióny bežne ponúkajú hosťom mydlá, odličovacie tampóny alebo šampóny. Pokiaľ k vám príde hosť, ktorý zaspí len v úplnom tichu, iste ho poteší, keď pre neho budete mať na izbe pripravené aj štuple do uší.

Wellness je bezpochyby najobľúbenejšou hotelovou službou.

Klimatizácia

Zvlášť v horúcich letných dňoch vaši hostia ocenia klimatizáciu na izbe, ktorá im umožní nastaviť teplotu v izbe presne podľa ich predstáv.

Kreslo na izbe

Niektorým ľuďom pomáha, keď si pred spaním čítajú knihu. Umožnite im preto, aby sa u vás cítili ako doma a izbu vybavte pohodlným kreslom. Nezabudnite ani na lampičku v jeho blízkosti.

Budíček ako hotelová služba

Jedným z dôvodov, prečo sa hosťom môže zle zaspávať, je strach z toho, že ráno zaspia. Napríklad v prípade, že ich čaká dôležitá obchodná schôdzka. Títo hostia určite ocenia hotelovú službu v podobe budíčka.

Wellness a masáže

V neposlednom rade môžete svojich hostí ukolísať k dobrému spánku, ak váš hotel ponúka oddychovú zónu s vírivkou a masážami. Niektorí hostia určite ocenia aj možnosť zapožičania bicyklov alebo kolobežiek. Predsa len aj športové aktivity pomáhajú k lepšiemu spánku.

Autor Materasso Redakce

publikované 20. 12. 2021 o 22:09