Chcete svojim hosťom dopriať spánok ako na obláčiku? Zamerajte sa na kvalitné lôžkoviny a starostlivosť o ne

Maximálny komfort hostí je pre hotelierov poslaním číslo jedna. Spokojný hosť sa totiž do ubytovacieho zariadenia bude rád vracať a navyše je vysoko pravdepodobné, že vás odporučí aj známym. Spokojnosť hostí tiež výrazne ovplyvňuje stav izby. Okrem kvalitného nábytku, postele a matraca nezabúdajte ani na lôžkoviny. Ako vybrať kvalitné a zároveň odolné?

Kvalitu hotelových obliečok odráža vysoká hustota vlákien látky

Za dostatočne regeneračným spánkom vašich hostí stojí nielen kvalitná posteľ a matrac, ale aj obliečky. Pri výbere hotelových obliečok sa zamerajte na to, aby boli:

 • praktické
 • kvalitné
 • odolné – aby ustáli hotelovú prevádzku

Materiál posteľnej bielizne by si mal zachovávať svoju farbu aj štruktúru a mal by byť nenáročný na údržbu. Kvalitu spoznáte podľa hustoty vlákien v látke. Od tkanín s nízkou hustotou môžete očakávať rýchle opotrebenie. Preto pri výbere siahnite po látkach, ktoré obsahujú aspoň 200 nití na palec štvorcový. K odolným, príjemným a luxusným materiálom patrí:

 • 100% bavlna
 • damask
 • bavlnený satén

Na kvalitných materiáloch sa neprejaví pranie pri vysokých teplotách. Látka si zachová svoju farbu, pevnosť aj tvar. Najpríjemnejšie látky sa vyrábajú z prírodných materiálov, ktoré sú vhodné aj pre alergikov. Obliečky zo syntetických látok síce môžu lákať nízkou obstarávacou cenou, no pamätajte, že na dotyk nemôžu ani zďaleka konkurovať príjemným prírodným materiálom.

Zapínanie obliečok, ktoré urýchli prácu

Posteľná bielizeň sa, samozrejme, mení vždy, keď hosť ukončí svoj pobyt. V prípade, že sa zdrží týždeň a dlhšie, menia sa obliečky obvykle raz do týždňa, v prípade luxusných hotelov aj dvakrát týždenne.

Prácu s výmenou obliečok chyžným uľahčí vhodné zapínanie. Ktoré spôsoby sú najbežnejšie?

 • gombíky
 • zips
 • tzv. hotelové vrecko
 • šnúrky

Zapínanie na gombíky sa na obliečkach v hoteloch takmer nevyskytuje, pretože práca s ním je najdlhšia. Šnúrky sú bežnejšie a práca s nimi o niečo rýchlejšia, ale nepôsobia príliš luxusným dojmom, takže sa väčšinou používajú v ubytovacích zariadeniach nižšej klasifikácie.

Obrázok: Najobľúbenejšie zapínanie je tzv. hotelové vrecko.

Obliečky na zips patria k obľúbeným, pretože so zipsom sa ľahko a rýchlo manipuluje. Obvykle je zips aj jazdec plochý a vyrába sa z plastového materiálu, takže nechladí a nie je nepríjemný k pokožke. Zips by mal byť z časti prekrytý záhybom, takže by s ním pokožka nemala takmer vôbec prísť do styku. Na druhej strane musíte pamätať na častú výmenu obliečok, čo môže spôsobiť rýchle opotrebenie zipsu a potrebu jeho výmeny.

Zďaleka najlepším riešením pre hotelové obliečky je tzv. hotelové vrecko, ktoré tvoria prehyby obliečok. Nič sa nemusí zapínať ani šnurovať. Lôžkoviny len vložíte do „vreckových“ obliečok.

Prečo je údržba lôžkovín maximálne dôležitá?

V ubytovacích zariadeniach matrace nemávajú poťah vhodný na pranie. Poťah na matrac totiž dlho schne, a tak by ste lôžko počas tejto doby nemohli ponúkať. Rovnako je to aj pri čistení matraca. Čistenie mokrou cestou znamená dlhé schnutie a stratu lôžka v ponuke. Preto sú požiadavky na čisté lôžkoviny (obliečky a prestieradlo) maximálne vysoké.

Materiál lôžkovín by mal byť tak odolný, aby bez problémov zvládol pranie aj na vysokých teplotách. Len vďaka tomu sa z obliečok odstránia všetky nečistoty, alergény a patogény. Obliečky by sa teda mali dať prať najmenej na 60 °C, niektoré je možné prať aj na 95 °C. Vzhľadom k tomu, že sa obliečky perú minimálne raz do týždňa, je odolnosť materiálu dôležitá.

Hotelovú bielizeň je možné prať buď v hotelovej práčovni, ktorá je súčasťou ubytovacieho zariadenia, alebo v externej práčovni. Vlastná hotelová práčovňa je výhodná kvôli rýchlosti a nižším nákladom, pri externej máte postarané o kompletný servis a starosť s praním vám odpadá.

Obrázok: Hotelové obliečky musia odolať častému praniu a náročnej prevádzke hotela.

Ako sa starať o rôzne materiály obliečok

Paplóny i vankúše môžete navliekať do jednofarebných obliečok alebo farebných obliečok s potlačou. Výhodou jednofarebného prevedenia je jednoduchšia údržba. Nemusíte ich rozdeľovať podľa farby. Ak chcete reagovať na aktuálne trendy alebo farebnú paletu prispôsobiť napríklad ročnému obdobiu, siahnite po farebných obliečkach, ktoré hotelovej izbe prepožičajú pohodovú atmosféru. Staviť môžete aj na jednoduché jednofarebné obliečky s vašim logom.

Aby si posteľná bielizeň zachovala svoje vlastnosti čo najdlhšie, je potrebné sa riadiť odporúčaním výrobcu. Všeobecné odporúčania prania obliečok podľa výrobných materiálov:

 • 100% bavlna – obliečky zo 100% bavlny je možné prať na 60 °C (v prípade bielej farby aj na 95 °C). Nevyhnete sa žehleniu. Za týmto účelom je najlepšie zvoliť mangle, ktoré tento proces urýchlia.
 • Damask – ide o špecifickú hustú bavlnenú tkaninu, ktorá sa vyrába z dlhovlákennej česanej bavlny. Jedná sa o mäkký a príjemný materiál, ktorý sa pýši dlhou životnosťou, minimálnou zrážanlivosťou a mechanickou pevnosťou. Má vysoký lesk a dlho si zachováva farby. Perie sa naruby na 60-95 °C.
 • Bavlnený satén –opäť sa jedná o materiál vyrobený zo 100% bavlny. Saténový vzhľad je dosiahnutý vďaka špeciálnej atlasovej väzbe, ktorá látke prepožičiava lesklý vzhľad. Bavlnený satén je príjemný na dotyk. V lete dokáže chladiť, v zime zahreje. Rovnako ako damask aj bavlnený satén sa pýši stálofarebnosťou a navyše nevyžaduje žehlenie. Pranie sa odporúča na 60 °C.

Ak používate farebné obliečky či obliečky s potlačou, je vhodné ich pred praním obrátiť naruby. Vďaka tomu zachováte stálosť farieb i potlačí. Aj žehlenie sa odporúča vykonávať z rubovej strany. Žehlenie je ďalším krokom, ako zvýšiť hygienu lôžkovín. Napríklad bavlnené obliečky sa môžu žehliť až na 200 °C. Vždy je však potrebné skontrolovať odporúčania výrobcu.

Komfortné spanie ovplyvňujú aj vankúše a prikrývky

Okrem posteľnej bielizne ovplyvňuje komfort spánku aj výber materiálov, z ktorých sú vyrobené vankúše a prikrývky. Pre hotelové lôžkoviny je najlepšia výplň z dutého vlákna Hollow-fill, ktoré je vhodné aj pre alergikov. Nepráši sa z neho a nedržia sa v ňom roztoče. Navyše ho môžete prať v práčke bez toho, aby sa z výplne stali „hrudky“. Hostia, ktorí trpia bolesťou krčnej chrbtice, ocenia vankúše z pamäťovej peny, ktorých prednosťou je anatomický tvar.

Pamätajte, že vysoká hygiena lôžka a akostné materiály sa výrazne podpisujú na spokojnosti hostí a kvalitnom spánku. Držte sa našich rád a urobte svojim hosťom z pobytu vo vašom ubytovaní nezabudnuteľný zážitok.

Autor Materasso Redakce

publikované 20. 4. 2022 o 21:47