Aké materiály sa používajú na výrobu matracov? A ako vybrať matrac pre hotelových hostí?

Vaši hostia si zaslúžia len to najlepšie. Vo vašom ubytovacom zariadení by sa mali predovšetkým skvele vyspať, čo sa veľmi často pozitívne odrazí aj v ich hodnotení vášho penziónu či hotela. K tomu sú však potrebné vhodne zvolené a kvalitné hotelové matrace.

Pri výbere matraca zohráva dôležitú úlohu výrobný materiál. Viete, z čoho sa skladá matrac? O výrobných materiáloch, zdravotnej nezávadnosti a tipoch pre výber sa dozviete všetko v nasledujúcich riadkoch.

Z čoho sa skladá matrac

Matraca tvoria 3 základné prvky:

 • jadro (innespring)
 • komfortné vrstvy (comfort, cushioning layers)
 • poťahová tkanina (exterior fabric)

Jadro

Jadro určuje vlastnosti matraca. Môžu ho tvoriť buď pružiny, alebo peny. Pružinové matrace sú vďaka moderným postupom pri spracovaní obľúbené najmä kvôli dobrému pruženiu a odvetrávaniu matraca. Pružiny môžu byť buď bonellové, alebo taštičkové. Viac o nich píšeme nižšie.

Jadro penového matraca tvorí príslušná pena. Vlastnosti matraca sa odvíja od toho, aký typ peny bol pri výrobe použitý.

Komfortné vrstvy

Ide o prvky, ktoré matrac „spohodlnia“ na základe požadovaných vlastností. Sú najbližšie k telu a obvykle sú niekoľko centimetrov hrubé. Nachádzajú sa nad jadrovou vrstvou. Komfortná vrstva sa stará o rovnomerné rozloženie hmotnosti a reaguje na pohyby počas spánku.

Poťahová tkanina

Poťahová tkanina tvorí obal matraca. Vďaka tomu vnútro matraca chráni pred poškodením a zašpinením. Matracové chrániče sú spravidla snímateľné a dajú sa prať v práčke. Môžu byť navyše ošetrené povrchovými úpravami, ktoré zlepšujú vlastnosti matraca.

Výrobné materiály matracov

Jadrá matracov sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré sa môžu aj kombinovať. Od zvoleného materiálu sa odvíjajú vlastnosti matracov. Jadrá sa najčastejšie vyrábajú z týchto materiálov:

PUR pena

PUR penu môžete tiež poznať pod názvom molitan. Tento materiál patrí medzi najpoužívanejšie na výrobu matracov. Jeho prednosťou je optimálna tuhosť a dobré prispôsobenie sa krivkám vášho tela. Po dlhodobejšom používaní mäkne, no nedôjde k jeho úplnému preležaniu. Pri výbere si matrac skúste poťažkať. Čím je ťažší, tým dlhšiu životnosť bude mať. Matrace z PUR peny sú menej priedušné, preto sa nehodia do vlhkého prostredia.

HR pena

Známa tiež pod názvom studená pena. Dobre absorbuje ľudské teplo a zabezpečuje optimálnu cirkuláciu vzduchu. Pena je elastická a vzdušná vďaka otvorenej bunkovej štruktúre. Na rozdiel od PUR peny je pružnejšia a lepšie sa prispôsobí tvarom tela. Vďaka vyššej objemovej hustote si svoje vlastnosti bez zmien zachováva aj po dlhej dobe používania.

Latex

Latexové matrace sa vyrábajú zo šťavy tropického stromu kaučukovníka. Prednosťou latexu je jeho schopnosť prispôsobiť sa tlaku tela. To ocení predovšetkým vaša chrbtica, ktorá je počas spánku v prirodzenej polohe a nijako sa nedeformuje. Okrem toho je latex odolný voči roztočom, takže je ideálnou voľbou pre alergikov.

Na trhu sa môžete stretnúť s dvoma typmi latexu: prírodný a syntetický. Z hľadiska používania však medzi nimi nie je príliš veľký rozdiel. Významný rozdiel predstavuje skôr ekologické hľadisko.

Pružiny

Pružinové matrace sú tvorené buď bonellovými, alebo taštičkovými pružinami. Metóda taštičkových pružín je modernejšia a matrace sú pre spánok komfortnejšie. Pružinové matrace sú obľúbené najmä pre svoju cenovú dostupnosť a skvelú cirkuláciu vzduchu. Vďaka dostatočnej cirkulácii vzduchu ich môžete používať aj vo vlhkom alebo nedostatočne vetranom prostredí.

Prírodné materiály

Na výrobu prírodných matracov sa používajú materiály ako kokosové vlákno alebo konské vlasy. Matrace efektívne odvádzajú vlhkosť a zároveň sú antibakteriálne, takže ich môžu používať aj alergici.

Sendvičové matrace

Skladajú sa z niekoľkých vrstiev odlišných materiálov, pričom využívajú ich najlepšie vlastnosti.

Luxusný matrac LUXURY POCKET MINDFOAM z Materasso Hotels Luxury class uspokojí aj tých najnáročnejších klientov vášho hotela. Jedná sa o matrac, ktorý si zapamätá siluetu postavy a vždy sa prispôsobí tak, aby počas spánku poskytol telu dokonalú oporu.

Ďalšie materiály nachádzajúce sa v matraci

Okrem vyššie vymenovaných materiálov môže matrac obsahovať:

 • Vlnu – slúži pre lepšiu reguláciu teploty.
 • Bavlnu – priedušný materiál, ktorý sa nachádza vnútri aj mimo matraca.
 • Lepidlá – používajú sa pre spojenie vrstiev, materiálov i švov. Lepidlo musí byť zdravotne nezávadné. Ideálnou voľbou sú ekologické výrobky, ktoré sa riedia vodou a na ich výrobu sa nepoužívajú škodlivé látky.
 • Ohňovzdorné látky – do matracov sa pridávajú kvôli bezpečnosti a požiarnej ochrane.

Lepidlá musia byť zdravotne nezávadné.

Za zdravotne vyhovujúce matrace sa považujú tie, ktoré neobsahujú zdraviu ani životnému prostrediu škodlivé látky, ako napríklad:

 • pesticídy
 • chlórfenoly
 • formaldehydy
 • chlórované parafíny
 • perfluorochemikálie
 • chlórbenzén
 • alergizujúce farbivá
 • polycyklické aromatické uhľovodíky PAH
 • zakázané dusíkaté farbivá
 • substancie ťažkých kovov

Matrace, ktoré neobsahujú tieto nebezpečné látky, disponujú certifikátom Oeko-TexR Standard 100.

Na čo sa zamerať pri nákupe matracov pre vašich hostí?

Matrace pre hotelové postele z kolekcií Materasso Hotels sú špeciálne navrhnuté pre potreby ubytovacích zariadení. Všetky matrace sú štandardne vybavené pevným certifikovaným poťahom s nehorľavou úpravou a ochranou anti-bed bugs, ktorý je možné zameniť za odnímateľný a prateľný poťah.

Matrace pre vaše ubytovacie zariadenie môžete vyberať v našej Economy class, Standard class, Business class a v Luxury class. Následne ich môžete doplniť o toppery, matracové chrániče a špeciálne ochranné poťahy matracov z našej širokej ponuky doplnkov.

Autor Materasso Redakce

publikované 24. 11. 2021 o 18:53