Prečo uložiť hostí do postele s latexovým matracom?

Latexové matrace môžu byť jedným z dôvodov, prečo si vaši hostia na svoj pobyt vyberú váš hotel. Sú prirodzene hypoalergénne a ich výroba je šetrná k životnému prostrediu. Pre hotelierov je dôležité, aby ich mohli kombinovať s inými materiálmi a získať tak matrac s prírodnými prvkami, odolnosťou a dokonca aj s možnosťou použitia v izbách pre alergikov.

Z čoho sa vyrábajú latexové matrace?

Na trhu sú k dispozícii dva typy latexových matracov:

  1. syntetické
  2. prírodné

Matrace z prírodného latexu sa vyrábajú z kaučuku, ktorý sa získava lúpaním kôry z kaučukovníkov. Ľudia sa niekedy mylne domnievajú, že kaučuk je miazga zo stromov. Nie je to však pravda. Je to mliečna látka nazývaná biele zlato, ktorá koluje tesne pod kôrou.

Ťažba prírodného kaučuku je šetrná k životnému prostrediu. Nemusia sa kvôli nemu rúbať stromy a látka sa môže zo stromu zbierať opakovane až 30 rokov. Keďže sa stromy nevyrúbu, môžu naďalej plniť svoju dôležitú funkciu odstraňovania oxidu uhličitého.

Matrace zo syntetického latexu sa vyrábajú s použitím petrochemických látok, ktoré sa spracúvajú tak, aby čo najviac napodobňovali prírodný kaučuk. Syntetický latex je alternatívou pre ľudí, ktorí sú alergickí na prírodný latex. Treba však vziať do úvahy, že matrace zo syntetického latexu nie sú také odolné ako matrace z prírodného kaučuku.

Latexové matrace pre alergikov

Obrázok: Ťažba latexu nezaťažuje planétu.

Aký je rozdiel medzi latexom Talalay a Dunlop?

V sortimente Materasso Hotels nájdete matrace z prírodného latexu Talalay. Môžete sa však stretnúť aj s označením Dunlop. Rozdiel medzi matracmi spočíva v spôsobe spracovania, ktorý sa potom odráža vo vlastnostiach matracov.

Staršia metóda spracovania Dunlop

Latexové matrace, ktoré sú vyrobené z kaučuku zmiešaného s malým množstvom netoxických chemikálií, sa označujú ako matrace Dunlop. Zmes sa vyšľahá na hmotu, naleje sa do formy a pečie sa pri teplote 100 °C. Vznikne tak blok pevného latexu, ktorý sa vyčistí a znovu vypečie, aby sa z materiálu odstránila vlhkosť po mokrom čistení.

Ide o metódu spracovania, ktorá vznikla v 20. rokoch 20. storočia. Latex Dunlop je pevný, preto je vhodný pre osoby s vyššou hmotnosťou. Odporúča sa aj pre ľudí, ktorí spia na bruchu.

Moderná metóda spracovania Talalay

Pri výrobe latexových matracov Talalay sa latex, podobne ako v prípade matracov Dunlop, mieša s netoxickými látkami a odlieva sa do formy. Forma je však vyplnená len čiastočne a následne sa vákuovo uzavrie. Tým sa vytvoria vzduchové bubliny. Forma sa potom zmrazí. Tým vznikne latexová pena, ktorá je priedušnejšia ako pena Dunlop. Po zmrazení sa pena pomocou oxidu uhličitého zmení na gél a pečie sa, kým neztuhne.

Táto metóda spracovania sa používa od 40. rokov 20. storočia. Matrace Talalay sú v porovnaní s matracmi Dunlop ľahšie, priedušnejšie a majú homogénnejšiu štruktúru. Latexové matrace Talalay sú vhodné pre spáčov, ktorí uprednostňujú spánok na mäkšej podložke.

Hotelový matrac pre alergikov

Obrázok: Latexový matrac Talalay.

Prečo si do hotela zaobstarať latexový matrac?

Či už sú vaši hostia u vás na služobnej ceste alebo na dovolenke, všetci si chcú oddýchnuť a užiť si dokonalý spánok. Koniec koncov, kvalita spánku je jedným z najvýznamnejších dojmov, ktoré si vaši hostia budú dlho pamätať. Preto musíte pre svoje hotelové postele vybrať matrace, ktoré im ponúknu kvalitný spánok. Aké sú výhody latexového matraca?

Matrac ideálny pre alergikov

Alergia je ochorenie, ktoré postihuje veľkú časť populácie. Existujú aj jedinci, ktorí trpia alergiou na samotný latex, ale ich počet je minimálny. Hovorí sa, že alergiu má iba 1 % populácie. Keďže latex je prírodný materiál, nenachádzajú sa v ňom mikróby, ktoré by mohli spôsobiť alergické reakcie.

Stredná tuhosť vhodná na použitie v hoteli

Vo všeobecnosti sa na hotelové použitie odporúčajú matrace strednej tvrdosti, ktoré sú vhodné pre väčšinu hostí. Nie sú ani mäkké, ani príliš tvrdé. Latexové matrace ponúkajú presne takúto tvrdosť. Dokážu rovnomerne rozložiť hmotnosť tela a minimalizovať tlak na jeho najcitlivejšie časti. Udržujú chrbticu spiaceho v prirodzenej polohe.

Ak chcete upraviť tvrdosť matraca (urobiť ho tvrdším alebo mäkším), položte naň vrchný matrac z pamäťovej peny, tzv. topper. V závislosti od hustoty peny bude matrac mäkší alebo tvrdší. Topper zároveň chráni matrac pred prachom a inými nečistotami a zvyšuje hygienu lôžka.

Spánok bez nadmerného potenia

Niektorým ľuďom nevyhovujú bežné penové matrace, pretože sú málo vzdušné. V dôsledku toho sa spiaci počas spánku nepríjemne potí. Vďaka modernému spracovaniu sú latexové matrace, najmä typ Talalay, priedušné. Môžu sa pochváliť vzduchovými kanálikmi, ktoré uľahčujú cirkuláciu vzduchu a zabraňujú zbytočnému prehrievaniu tela.

Minimálny prenos pohybu

Latex je pružný materiál, ktorý sa stláča len v mieste, kde vyvíjate tlak. Po uvoľnení tlaku sa matrac vráti do pôvodného stavu. V porovnaní s inými penovými matracmi prenáša matrac z latexu pohyb len mierne, čo znamená, že ak sa jeden z partnerov otočí, druhý o tom takmer nevie.

Ekológia na prvom mieste

Ochrana životného prostredia a šetrný prístup sú dva faktory, na ktoré v poslednom čase „počuje“ mnoho zákazníkov. Kúpou latexového matraca dáte svojim klientom najavo, že váš hotel alebo iné ubytovacie zariadenie sa zaviazalo podporovať zdravie našej planéty. Získavanie latexu neznečisťuje životné prostredie, latex je biologicky odbúrateľný a udržateľný.

Hotelové matrace z prírodných materiálov

Obrázok: Kaučuk sa môže opakovane získavať zo stromu až 30 rokov.

K dispozícii v kombinácii s inými materiálmi

Latexová pena sa s obľubou kombinuje aj s inými materiálmi. Ak chcete čisto prírodný matrac, vyberte si kombináciu latexu a kokosového vlákna. Kokosová doska dodáva latexovému matracu tuhosť. Pre hotely by sme však odporúčali skôr kombináciu s taštičkovými pružinami. Pružiny sú totiž jedným z materiálov s najdlhšou životnosťou, čo je pre prevádzku hotela dôležité. Pevnosť taštičkových pružín je vyvážená mäkkým latexom. Získate tak matrac strednej tvrdosti, ktorý sa môže pochváliť maximálnou priedušnosťou a odolnosťou.

Latex sa však môže kombinovať aj s inými materiálmi. Medzi ne patria peny, ako je napríklad pamäťová pena alebo HR pena.

Porovnanie latexových matracov a iných materiálov

Ako sú na tom latexové matrace v porovnaní s inými materiálmi, ktoré sa bežne používajú na výrobu matracov?

Latex a pamäťová pena

Na výrobu pamäťovej peny sa používa polyuretán a iné chemické zlúčeniny na zvýšenie viskozity a elasticity. Latexový matrac sa skladá z 95 % z prírodných látok a 5 % z netoxických chemických látok. Pri spánku na matraci z pamäťovej peny má spiaci pocit, akoby sa do matraca ponáral. Pamäťová pena ho akoby „objíma“. Pri spánku na latexovom matraci má spiaci pocit, akoby levitoval. Do matraca sa nezabára tak hlboko, takže sa počas spánku neprehrieva. Z hľadiska reakcie matraca sa pamäťová pena vracia do pôvodného stavu pomalšie ako latex. Keďže tuhosť pamäťovej peny sa mení v závislosti od teploty ľudského tela, prispôsobuje sa jeho krivkám lepšie ako latexový matrac.

Latexové a pružinové matrace

Vaši hostia by sa na čisto pružinovom matraci naozaj dobre nevyspali. Pružiny zvyčajne tvoria jadro matraca, ktoré je „obalené“ komfortnými penami. V našej ponuke nájdete pružinové matrace v kombinácii s latexovou penou. Na túto kombináciu používame taštičkové pružiny, ktoré sú modernejšie a pohodlnejšie ako bonellové pružiny.

Taštičkové pružiny aj latexová pena majú spoločné to, že neprenášajú pohyb, takže dvaja spiaci sa pri zmene polohy v posteli navzájom nerušia. Spoločná je pre ne aj veľmi dobrá priedušnosť. Kým pružiny sú tuhým materiálom, latexová pena je mäkšia. Kombináciou týchto dvoch materiálov vzniká matrac so strednou tuhosťou, ktorý je ideálny pre hotelové postele.

Latex v sendvičovom prevedení

Sendvičový matrac je matrac, ktorý v sebe kombinuje niekoľko druhov pien a materiálov. Každý materiál má iné vlastnosti, takže si môžete vybrať matrac prispôsobený vašim potrebám. Latex sa často kombinuje s kokosovou doskou, ale napríklad aj so studenou penou. Pri výbere sendvičového matraca sa zohľadňujú požiadavky na tvrdosť, priedušnosť, bodovú elasticitu a ďalšie faktory.

Nevýhody latexových matracov

Latexové matrace majú mnoho výhod, ale aj nevýhod. Ktoré to sú?

  • Vyššia hmotnosť – latexové matrace sú ťažšie ako matrace z iných pien, preto sa s nimi ťažšie manipuluje.
  • Vyššia obstarávacia cena – na spracovanie sa používajú špeciálne stroje a zariadenia, čo zvyšuje cenu matraca.
  • Nový matrac má gumový zápach – spočiatku je matrac cítiť za gumou. Tento zápach je však neškodný a časom vyprchá.
  • Prenos pohybu – hoci nie je taký výrazný ako pri bonellových matracoch či iných penových matracoch, stále môže narúšať kvalitu spánku osôb s „ľahkým spánkom“.

Prečo si nechať vyrobiť hotelový matrac na mieru?

V spoločnosti Materasso Hotels vyrábame matrace na mieru. Aké sú ich výhody? Matrace sú navrhnuté pre náročnú prevádzku, ktorá je typická pre hotel. Musia odolávať neľahkým podmienkam a spĺňať požiadavky najrôznejších ľudí.

Pri výrobe matraca na mieru si môžete zvoliť veľkosť matraca. Latexové matrace môžeme vyrobiť v rozmeroch 90 × 200 cm, 180 × 200 cm, 140 × 200 cm a 160 × 200 cm. Nemáme problém ani s atypickými rozmermi matracov pre atypicky navrhnuté postele.

Latexovú penu radi kombinujeme s inými materiálmi používanými na výrobu matracov. Stačí nám oznámiť, aké sú vaše požiadavky a čo od matraca očakávate.

Ak chcete svojim hosťom ponúknuť spánok na ekologických matracoch, vyberte si matrace z latexovej peny.

Autor Materasso Redakce

publikované 13. 2. 2024 o 10:03

Výstava Nábytok a bývanie 2024 v Nitre

Radi by sme vás pozvali na výstavu Nábytok a bývanie 2024 v Nitre v dňoch 24.4.-28.4.

Viac informácií