Matrace z lenivej peny: prečo sú tak obľúbené v hotelových zariadeniach?

Matrace z lenivej peny sa pre hotelové použitie najčastejšie vyrábajú v tzv. sendvičovom prevedení. Jadro matraca tvoria pružiny a komfortná vrstva je vyrobená z lenivej peny. Táto kombinácia je najvhodnejšia pre hotely aj pre hostí. Matrac poskytuje hosťom dokonalý odpočinok, pretože pamäťová pena sa dokonale prispôsobí krivkám ich tela. Pružiny sú jedným z najodolnejších materiálov, ktoré matracu zaistia dlhú životnosť, odolnosť a dokonalú cirkuláciu vzduchu. Zistite o pamäťovej pene viac.

Pamäťová pena je známa od 60. rokov 20. storočia

Pamäťovú penu prvýkrát navrhli inžinieri z NASA. Bolo to v 60. rokoch minulého storočia. Použila sa na vyplnenie sedadiel a bezpečnostných pásov raketoplánov. Následne sa začala používať na komerčné účely. Spočiatku sa objavovala najmä v zdravotníckych zariadeniach. Používala sa na výrobu podložiek pod röntgenové stoly alebo ako výplň sedadiel invalidných vozíkov. Svoje miesto si našla aj v športovom priemysle. Vďaka svojej jedinečnej práci s tlakom sa vložky z pamäťovej peny vkladali do prilieb hráčov amerického futbalu. Časom sa pamäťová pena stala ľahko dostupnou a používala sa napríklad na výrobu matracov a vankúšov do luxusných postelí s vysokým čelom.

Z čoho sa vyrába pamäťová pena?

Pamäťová alebo lenivá pena je polymér zvaný polyuretán. Je to bežný materiál, ktorý sa používa napríklad v stavebníctve ako izolačná vrstva, nájdete ho ako výplň sedacieho nábytku a s obľubou sa využíva aj v automobilovom priemysle.

Aby sa z polyuretánu stala pamäťová pena, výrobný proces zahŕňa prácu s rôznymi látkami, ktoré dodávajú polyuretánu charakteristické vlastnosti lenivej peny. Každý výrobca matracov z lenivej peny má svoj vlastný tajný recept na výrobu.

Vďaka jedinečnému spracovaniu všetkých surovín má matrac z pamäťovej peny 2 hlavné vlastnosti: viskozitu a elasticitu.

 • Viskozita – umožňuje matracu z lenivej peny meniť tvar.
 • Pružnosť – dáva matracu schopnosť meniť tvar, ale stále sa vracať do pôvodného tvaru.

3 druhy pamäťových pien

Pamäťová pena prešla od 60. rokov minulého storočia výraznou premenou. Vďaka inováciám majú dnešné pamäťové peny oveľa lepšie vlastnosti ako ich starší predchodcovia.

 1. Tradičná pamäťová pena – ide o najstarší typ. Pamäťová pena sa dokázala dokonale prispôsobiť ľudskému telu, ale mala veľkú nevýhodu. Nebola veľmi priedušná. Preto sa v nej ľudia počas spánku nepríjemne potili.
 2. Pamäťová pena s otvorenou bunkovou štruktúrou – vďaka zmenám vo výrobnom procese bola pamäťová pena oveľa priedušnejšia ako jej predchodkyňa. Jej vnútorná štruktúra má otvorené bunky. Pripomína dutiny, ktoré nájdete, keď rozrežete špongiu. Vďaka tomu lepšie dýcha a odvádza teplo od človeka.
 3. Gélová pamäťová pena – obsahuje gélové mikroguličky, ktoré sa starajú nielen o dokonalú cirkuláciu vzduchu, ale dokážu aj absorbovať teplo ľudského tela. Počas spánku sa teda nepotíte a matrac dokonale dýcha.

Obrázok: Moderné pamäťové peny sú priedušné.

Pamäťová pena na výrobu matracov a vankúšov

Z pamäťovej peny sa vyrábajú ako hotelové matrace, tak aj vankúše. Sú obľúbené pre svoju schopnosť prispôsobiť sa krivkám každého človeka, preto sa s obľubou používajú v hotelových prevádzkach. Každý hosť má inú hmotnosť, iné zdravotné problémy a iné preferencie spánkových polôh. Vďaka prispôsobivosti pamäťovej peny sa každý hosť vyspí na matraci a vankúši do ružova.

Matrace z lenivej peny

Matrace z lenivej alebo pamäťovej peny sa najčastejšie vyrábajú ako sendvičové matrace. To znamená, že na ich výrobu sa používajú aj iné materiály. Pre ubytovacie zariadenia sú najvhodnejšie matrace, ktoré kombinujú pružinové jadro s pamäťovou penou, ktorá tvorí komfortnú vrstvu. Pružiny môžu byť buď bonellové, alebo taštičkové. Taštičkové matrace sú modernejšie a nájdete ich v hotelových posteliach vyššej triedy.

V Materasso ponúkame 4 kategórie matracov v závislosti od typu ubytovania. Kombináciu taštičiek a pamäťovej peny nájdete v kategóriách Business Class so 4 hviezdičkami a Luxury Class s 5 hviezdičkami.

Pokiaľ ide o tvrdosť matraca, matrace so strednou tvrdosťou sa odporúčajú na náročné hotelové použitie a budú vyhovovať väčšine ľudí. Predstavujú výhodnú kombináciu pohodlného spánku a dlhej životnosti.

Obrázok: Matrac z lenivej peny v kombinácii s taštičkovými pružinami.

Vrchný matrac z pamäťovej peny

Vrchné matrace alebo toppery či prístelkové matrace sú k dispozícii aj z lenivej peny. Toppery sú tenké vrchné matrace, ktoré chránia hlavný matrac na spanie pred znečistením, ale dokážu tiež upraviť jeho tvrdosť. Môžu ho urobiť tvrdším alebo mäkším. Vďaka tejto vrstve predĺžite životnosť hlavného matraca.

Pre koho sú vhodné matrace z pamäťovej peny?

Matrace z lenivej peny ocenia:

 • Hostia s ortopedickými problémami, najmä s bolesťami bedier a chrbta.
 • Partneri, ktorí uprednostňujú spánok na jednom veľkom matraci, pretože pamäťová pena nevedie pohyb.
 • Hostia s alergiami a astmou, pretože na matracoch z pamäťovej peny nevznikajú plesne a nerozmnožujú sa na nich roztoče, ktoré spôsobujú príznaky alergie.

Na druhej strane, matrace z lenivej peny nepatria do detských postieľok a postelí. Pamäťová pena je vhodná pre osoby staršie ako 18 rokov.

Kto by mal spať na vankúšoch z lenivej peny?

Vankúše z pamäťovej peny majú dlhšiu životnosť ako výrobky z peria a dutých vlákien. To z nich robí ideálnu voľbu na použitie v hoteloch.

Vďaka jedinečným vlastnostiam pamäťovej peny sú ako klasicky tvarované, tak aj anatomické vankúše ideálne pre ľudí s bolesťami krčnej chrbtice a stuhnutosťou krčných svalov. Tieto vankúše podporujú správne držanie hlavy počas spánku a uvoľňujú najviac namáhané tlakové body. Zlepšujú tiež priechodnosť dýchacích ciest, čo ocenia tí, ktorých partner chrápe. Nespornou výhodou sú aj antialergické vlastnosti.

Jedinečné vlastnosti pamäťovej peny

Čo je charakteristické pre lenivú penu?

 • prispôsobí sa krivkám tela spiaceho
 • hostia sa počas spánku zaboria do matraca, takže majú pocit, ako keby ich niekto objímal
 • prispôsobuje svoju tvrdosť podľa telesnej teploty,
 • rovnomerne rozkladá tlak
 • je hypoalergénna
 • má dlhú životnosť

Pre spokojnosť hostí nie je dôležitá len kvalita spánku

Hostia najčastejšie hodnotia kvalitu spánku, postele a hotelovej prístelky. Nie je to však jediná vec, ktorá dokáže ovplyvniť ich spokojnosť. Dôležité je aj to, aby vybavenie hotelovej izby zodpovedalo kategórii ubytovania.

Okrem potrebných postelí by hotelový nábytok mal zahŕňať aj šatníkové skrine a ďalšie vybavenie s úložným priestorom. Mal by zapadnúť do celkovej koncepcie izby. Ak to veľkosť hotelovej izby umožňuje, vybavte ju pohodlným kreslom s podnožkou, ktoré hosťovi ponúkne ďalšie miesto na odpočinok. K nohám postele môžete umiestniť taburetku, ktorú môžu hostia použiť na odloženie posteľného prehozu, deky alebo županu. Na každej strane postele by mal stáť nočný stolík na odkladanie drobných predmetov.

Doprajte svojim hosťom čo najpohodlnejší odpočinok. Ak budú s vašimi službami spokojní, radi vás budú odporúčať ďalej a budú sa k vám opakovane vracať.

Autor Materasso Redakce

publikované 9. 1. 2024 o 10:46