Rady a tipy ako by mala vyzerať kvalitná pohovka do hotela?

Hotelová pohovka má hneď niekoľko výhod. Okrem toho, že izbe dodá na útulnosti, vytvorí aj ďalšiu odpočinkovú zónu. Pokiaľ zainvestujete do kvality, budete môcť sedačku využiť ako prístelku, čím zvýšite kapacitu svojho hotela a zároveň zisk. Na čo sa zamerať, ak chcete odolný a plnohodnotný kus nábytku?

Základné tipy na výber hotelového nábytku

Na čo sa zamerať pri výbere nábytku do hotela?

 • Životnosť – pri výbere sedacieho nábytku je dôležité dbať na kvalitné výrobné materiály. Hotelový nábytok by mal byť pevnejší ako nervy najlepšieho krízového manažéra. Skúste si napríklad 50-krát otvoriť dvere od skrine, nebojte sa silne ťahať za rukoväte alebo presuňte komodu. Pamätajte, že vybavenie bude vystavené oveľa väčšej záťaži ako v domácnosti. Napríklad na obyčajnej stoličke v hoteli sedí 50-krát viac ľudí ako v klasickej domácnosti.
 • Hypoalergénne vlastnosti – dajte si pozor, aby povrchová úprava, výplne nábytku a čalúnenie boli vyrobené z látok, ktoré nespôsobujú alergie.
 • Kvalita čalúnenia – pri výbere čalúneného nábytku chcite materiál, ktorý sa ľahko udržuje a je odolný proti špine.
 • Opraviteľnosť – hotelový nábytok by mal byť ľahko opraviteľný. Zistite si preto od dodávateľa, či v prípade potreby zaisťuje opravárenský servis a v akom časovom horizonte dokáže vybavenie opraviť. Vyberajte materiály, ktoré sú ľahko a rýchlo opraviteľné. Ak zvolíte nábytok v atypickom dizajne, vyrobený z cenného materiálu, bude jeho renovácia vyžadovať viac času ako oprava jednoduchého minimalistického vybavenia.

Zamerané na kvalitu poťahovej látky

Pri výbere pohovky do hotela je potrebné sledovať množstvo premenných. Jednou z nich je kvalita čalúnenia, ktorú určuje test Martindale. O čo ide?

Jedná sa o štandardizovanú metódu, podľa ktorej sa testuje mechanická oteruvzdornosť textílie. Jednoducho povedané, ide o test, podľa ktorého spoznáte, ako veľmi je látka odolná proti odreniu. Jednotka alebo číslo, ktoré Martindale uvádza, je počet cyklov odolnosti proti oderu. Vďaka tomuto testu a číselným hodnotám ľahko spoznáte, do akého prostredia sa nábytok s týmto typom čalúnnickej látky hodí.

Obrázok: Čalúnnické látky s vysokou hodnotou Martindale budú aj v záťažovej prevádzke vyzerať dlho ako nové.

Ako prebieha testovanie?

Napnutá látka sa vloží do stroja, v ktorom sa trie pomocou plstených kotúčov. Kotúče majú určitú hrubosť, tlak a otáčky. Pracujú tak dlho, pokým sa na látke neobjaví poškodenie alebo zmena vzhľadu. Potom sa kotúče zastavia a na stroji sa ukáže číslo, ktoré vás informuje o tom, koľko cyklov látka vydržala.

Výsledky dôležité pre hotelovú prevádzku

Podľa nameraných hodnôt sa nábytok klasifikuje a určuje sa, na aké použitie je vhodný.

 • Dekoratívny nábytok – hodnota menej ako 10 000 cyklov
 • príležitostné domáce použitie – 10 000 až 15 000 cyklov
 • bežné domáce použitie – 15 000 až 30 000 cyklov
 • pre hotely a verejné priestory – záťažové látky, ktoré vydržia viac ako 30 000 cyklov. Do priestorov s veľkou fluktuáciou môžete použiť látku s testom 100 000 cyklov

Aké pohovky sa v hoteloch používajú najčastejšie?

Výber hotelovej pohovky závisí od veľkosti miestnosti, ale aj od štýlu zariadenia. Nezabudnite, že kusy nábytku spolu musia ladiť. Pohovka určuje celkový vzhľad izby, čo pri vstupe do miestnosti hodnotia hostia ako prvé. Do menších izieb sa hodia dvoj alebo trojsedačky. Do veľkých izieb, ktoré sa skladajú napríklad z viacerých miestností (okrem spálne majú aj obývaciu izbu), môžete zvoliť sedaciu súpravu v tvare L alebo U.

V poslednej dobe sa obľube tešia modulárne sedačky, ktoré môžete rôzne vyskladať. Sedačka môže byť buď v celku, alebo rozdelená na viacero odpočinkových zón. Izbu ňou ľahko rozčleníte do niekoľkých sektorov.

Aby ste siahli po skutočne kvalitnej pohovke, ktorá bude odolná a zvládne fungovať v záťažovej hotelovej prevádzke, dbajte na kvalitu konštrukcie. Najlepšou voľbou je oceľová konštrukcia a drevené podstavy. Z hľadiska dizajnu vám výrobca väčšinou umožní výber farby látky, aby ste mohli sedačky prispôsobiť vzhľadu svojich izieb. Obvykle si môžete vybrať aj druh čalúnenia alebo spracovanie podstavy. Na trhu je dostupné aj vybavenie so snímateľným poťahom, čo vám uľahčí údržbu, a zároveň umožní jednoducho zmeniť dizajn sedačky.

Nielen dizajn, ale aj praktickosť

Pohovky sa do hotelových izieb umiestňujú predovšetkým preto, aby plnili funkciu plnohodnotnej prístelky. Je preto dôležité, aby mali rozkladaciu funkciu. Nemenej dôležité sú aj nároky na komfortný spánok. Starostlivo vyberajte výplň sedačky. Ideálne je, aby mala pohovka integrovaný matrac. Ako výplň je najlepšie zvoliť kvalitnú studenú či PUR penu. Rozkladacím sedačkám na spanie by nemal chýbať rošt. Tie najkvalitnejšie výrobky majú lamelový rošt, ktorý nájdete aj v klasických posteliach.

Obrázok: Hotelová pohovka s plnohodnotným matracom.

Ak sa rozhodnete sedačku používať aj ako prístelku, dbajte na jednoduchosť rozloženia a zloženia. Premena na lôžko by nemala zabrať viac ako pár sekúnd. Zároveň by ju chyžná mala zvládnuť sama bez pomoci ďalšieho personálu.

Najbežnejšie spôsoby rozloženia sedačky:

 • systém Click Clack – obvykle ním disponujú rovné sedačky. Operadlovú oblasť stačí nahnúť dopredu a následne položiť do vodorovnej polohy.
 • Sklopné operadlo – operadlovú časť stačí sklopiť smerom dozadu.
 • Výklopný matrac – matrac s roštom je uložený vo vnútri sedacej súpravy.
 • Systém s poschodovým lôžkom – rozložením sedačky získate dve plnohodnotné lôžka, ktoré sú nad sebou. V sedačke je integrovaný zdvíhací systém, schodíky aj bočnice pre horný matrac. Vertikálny spôsob rozloženia ušetrí miesto v izbe.

Prekvapte svojich hostí luxusnou sedačkou, ktorá sa v okamihu premení na prístelku poskytujúcu rovnako kvalitný spánok ako hotelová posteľ.

Autor Materasso Redakce

publikované 14. 9. 2022 o 11:56

Výstava Nábytok a bývanie 2024 v Nitre

Radi by sme vás pozvali na výstavu Nábytok a bývanie 2024 v Nitre v dňoch 24.4.-28.4.

Viac informácií