Rozdiely medzi hotelovými matracmi s taštičkovými a bonellovými pružinami

Ak hľadáte matrac, ktorý ponúka pohodlný odpočinok a zároveň dlhú životnosť, potrebujete pružinový matrac. Je na vás, či uprednostníte bonellové alebo taštičkové prevedenie. Prezradíme vám, že taštičkový matrac je o niečo pohodlnejší. Čo všetko by ste mali vedieť o pružinových matracoch?

Kvalita odpočinku ako základný faktor spokojnosti hostí

Na hodnotení ubytovania sa podieľa nielen ochota personálu a vybavenie vrátane dizajnu hotelovej izby. Hostia pripisujú pri písaní recenzií veľkú váhu najmä kvalite odpočinku. V hodnoteniach klientov často nájdete recenzie na hotelovú posteľ a matrac. Práve tento tandem totiž ovplyvňuje to, ako sa hosť vyspí. A práve odpočinok do veľkej miery rozhoduje o tom, či má klient dobrú náladu. Spokojný zákazník bude vaše ubytovanie odporúčať ďalej a rád sa k vám bude opakovane vracať.

Požiadavky na matrace pre hotely

Hotelové matrace sú jedným z najviac namáhaných zariadení v hotelovej izbe. Musia byť schopné odolať náporu prevádzky a poskytnúť maximálny komfort každému hosťovi bez ohľadu na jeho hmotnosť. Hotelové matrace sú preto vyrobené z odolných materiálov s dlhou životnosťou. Len tak môžu poskytnúť chrbtici spiaceho optimálnu oporu.

Zvyčajne nie je v silách hotela poskytnúť každému hosťovi matrac prispôsobený jeho spánkovým návykom alebo zdravotným obmedzeniam. Ak ale hotelovú posteľ vybavíte matracom s pružinovým jadrom, poskytnete svojmu hosťovi ten najlepší možný odpočinok. Pružinový matrac totiž spája pohodlný odpočinok, ktorý je pre hosťa dôležitý, s trvanlivosťou a vysokou odolnosťou, ktoré sú dôležité pre hotel.

Spoločným znakom pružinových matracov je pružinové jadro, ktoré je vyrobené z kovu alebo oceľového drôtu. Rozdiel je v type a počte pružín. Podľa toho sa matrace delia na bonellové a taštičkové.

Tvrdosť hotelového matraca

Z hľadiska tvrdosti siahnite po pružinových matracoch so strednou tvrdosťou, označovaných ako T2 alebo T3. K dispozícii sú aj obojstranné matrace, pričom každá strana má inú tvrdosť. Tuhosť si môžete upraviť aj pomocou vrchného matraca alebo toppera. K dispozícii sú tvrdšie aj mäkšie toppery. Topper môže byť vyrobený z pamäťovej peny, ktorá sa prispôsobí tvaru tela. Oplatí sa mať k dispozícii obe tvrdosti, pretože potom môžete vyhovieť želaniu každého hosťa.

Výška matraca pre hotelové postele

Ak chcete svojim hosťom poskytnúť skutočný zážitok zo spánku, siahnite po matracoch s výškou viac ako 16 cm. V našej ponuke nájdete matrace s výškou až 32 cm. Nezabudnite, že čím vyšší matrac, tým pohodlnejší odpočinok ponúka.

Posteľ s čalúneným čelom a s vysokým matracom

Obrázok: Čím vyšší matrac, tým pohodlnejší spánok.

Čo sa rozumie pod pojmom pružinový matrac?

Pružinový matrac je matrac, ktorého jadro tvoria bonellové pružiny. Majú tvar presýpacích hodín a sú vyrobené z tenšieho oceľového drôtu. Sú navzájom spojené vlnitým drôtom a tvoria tak jeden celok. V matraci môžete nájsť 100 až 200 pružín. Čím viac pružín, tým pohodlnejší spánok.

Pružinové matrace prešli veľkou premenou, takže sa nemusíte obávať, že by sa pružiny časom roztiahli alebo rozvŕzgali. Bonellové matrace sa skladajú z niekoľkých vrstiev, takže klient ani nevie, že spí na pružinovom matraci. Bonellové pružiny sa kombinujú s komfortnými penami alebo prírodnými materiálmi, aby sa zabezpečilo maximálne pohodlie a ničím nerušený spánok.

Keďže pružiny sú spojené do jedného celku, matrac si zachováva svoju tuhosť počas celej životnosti. Ak sa chystáte použiť pružinový matrac v hotelovej manželskej posteli, odporúčame vám, aby ste do nej vložili dva samostatné matrace. Bonellové matrace totiž vykonávajú pohyb, ktorý by mohol byť pre partnerov spiacich na jednom veľkom matraci rušivý.

Hotelový matrac s bonellovými pružinami

Obrázok: Matrac s bonellovými pružinami.

Bonellové matrace v kolekciách Materasso Hotels

Pružinové matrace typu bonell ponúkame v troch kolekciách:

 1. Economy – kolekcia Economy je určená pre dvojhviezdičkové ubytovanie. Matrac sa skladá z bonellových pružín a PUR peny. Je vhodný pre pevný, lamelový a boxspringový podklad. Výška matraca dosahuje 18 cm.
 2. Standard – kolekcia hotelových postelí a matracov Standard je určená pre trojhviezdičkové hotely. Matrac pozostáva z bonellového jadra v kombinácii s PUR penou. Ide o matrac s pohodlnou výškou 21 cm.
 3. Business – pružinový matrac Business je určený pre luxusné štvorhviezdičkové hotely. Bonellové pružiny sú doplnené komfortnou studenou HR penou s dokonalou bodovou elasticitou. Matrac sa maximálne prispôsobí krivkám tela a zabezpečí zdravý spánok vašich hostí. Výška matraca je 22 cm.

Kto ocení spánok na pružinovom matraci?

Bonellové matrace sú spravidla tvrdšie, takže ich ocenia hostia, ktorí uprednostňujú spánok na tvrdšom podklade. Na ich zmäkčenie môžete použiť mäkký penový topper. Výhodou je vysoká nosnosť, takže matrac môžete ponúknuť hosťom s hmotnosťou až 130 kg.

Pre koho nie sú pružinové matrace vhodné?

Matrace s bonellovými pružinami nie sú vhodné pre seniorov alebo ľudí trpiacich bolesťami kĺbov a pohybového aparátu. Nie sú najlepšou voľbou ani ako veľký dvojmatrac. Pohyby jedného z partnerov môžu rušiť spánok toho druhého.

Kedy v hotelovej posteli použiť taštičkový matrac?

Taštičkový matrac ponúka ešte pohodlnejší spánok ako matrac s bonellovými pružinami. Prečo? Všetko je to o konštrukcii pružín. Jednotlivé pružiny sú menšie a v porovnaní s klasickým pružinovým matracom je ich v matraci niekoľkonásobne viac. V matraci môže byť viac ako 1 000 pružín na m².

Hlavným rozdielom taštičkových matracov je spôsob umiestnenia pružín. Každá pružina má špeciálnu textilnú taštičku. Na rozdiel od bonellových pružín, taštičkové pružiny nie sú navzájom spojené. Prepojené sú len textilné puzdrá. Vďaka tomu je každá pružina stláčaná samostatne, takže nedochádza k prenosu pohybu z jednej strany matraca na druhú. Stlačené sú len pružiny, ktoré sú vystavené tlaku.

Rovnako ako pružinové, aj taštičkové matrace sa skladajú z niekoľkých vrstiev. Okrem pružinového jadra je matrac doplnený rôznymi druhmi pien alebo prírodných materiálov.

Hotelový taštičkový matrac

Obrázok: Pružiny uložené v textilných puzdrách.

Matrac so zónami pre čo najpohodlnejší spánok

Veľkou výhodou oproti bonellovým matracom je možnosť zónovania. Práve matrace so zónami poskytujú spiacim osobám najpohodlnejší odpočinok. Každá časť matraca má inú tvrdosť, ktorá zodpovedá konkrétnej časti tela. Vďaka tomu matrac udržiava oporný aparát v jeho prirodzenej polohe. Preto človek na matraci mení spánkové polohy oveľa menej ako na matraci bez zón. Zónovanie je pri taštičkových matracoch možné vďaka použitiu rôznej hrúbky drôtu, z ktorého sú vyrobené pružiny.

Taštičkové matrace v kolekciách Materasso Hotels

Ak chcete svojich hostí uložiť na pohodlný taštičkový matrac, vyberte si z týchto troch kolekcií:

 1. Standard – pre kategóriu ubytovania s 3 hviezdičkami vyrábame taštičkové matrace v kombinácii s PUR penou. Výška matraca je 19 cm.
 2. Business – Pre štvorhviezdičkové hotely ponúkame taštičkové matrace v rôznych výškach a v kombinácii s penami a prírodnými materiálmi. Matrace sú k dispozícii vo výškach 22, 24 a 25 cm. Môžete si vybrať medzi taštičkovými matracmi s latexovou penou, pamäťovou penou VISCO alebo studenou HR penou.
 3. Luxury – pre najluxusnejšie 5-hviezdičkové hotely sme pripravili taštičkové matrace s výškou 26 alebo 32 cm. Taštičky kombinujeme s prírodným latexom, tuhou a mäkšou studenou HR penou alebo pamäťovou penou.

Pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?

Na taštičkovom matraci sa pohodlne vyspí každý bez ohľadu na vek. Môže dopĺňať nielen posteľ ľudí v produktívnom veku, ale aj posteľ starších ľudí. Výhodou matraca je jeho vysoká nosnosť, takže poskytne dokonalú oporu aj spáčom s hmotnosťou okolo 150 kg.

Čo majú spoločné a čím sa líšia pružinové matrace?

Spoločné vlastnosti bonellových a taštičkových matracov:

 • Vysoká nosnosť – bonellové matrace majú nosnosť až 130 kg, taštičkové matrace až 150 kg.
 • Cirkulácia vzduchu – oba typy matracov sú dostatočne priedušné, takže z nich perfektne odchádza vlhkosť.
 • Dlhá životnosť – pružinové matrace majú životnosť približne 10 rokov. Z hygienických dôvodov sa však odporúča meniť matrace častejšie.

V čom sa matrace líšia?

 • Počet pružín – bonellové matrace majú 100 až 200 pružín, zatiaľ čo taštičkové matrace majú v základe až 2-krát viac pružín. Počet pružín sa však môže vyšplhať až na tisíce.
 • Zónovanie – na rozdiel od taštičkových matracov sa bonellové matrace nedajú zónovať.
 • Prenos pohybu – bonellové matrace prenášajú pohyb, zatiaľ čo taštičkové matrace nie.

Najluxusnejší zážitok zo spánku na matracoch vyrobených na mieru

Naše matrace používajú nielen hostia slovenských, ale aj zahraničných hotelov. Vyrábame hotelové matrace a postele na mieru, aby ponúkali čo najpohodlnejší odpočinok a dlhú životnosť.

Vďaka našej zákazkovej výrobe si môžete nechať vyrobiť pružinový matrac, ktorý sa prispôsobí štandardným aj neštandardným rozmerom postelí. Okrem toho sa do našich hotelových prísteliek zmestia aj 18 cm vysoké matrace, takže ponúkajú plnohodnotný odpočinok a pohodlie. Ponúkame pružinové matrace pre klasické jednolôžko 90 × 200 cm, ale aj pre väčšie jednolôžko 140 × 200 cm. Pružinové matrace dokážeme vyrobiť aj pre menšiu manželskú posteľ s rozmermi 160 × 200 cm.

Dizajnová hotelová posteľ s matracom na mieru

Obrázok: Matrac vám vyrobíme na mieru vašej posteli.

Ak si vyberiete taštičkový matrac, vyrobíme vám rozmery pre klasické aj menšie manželské postele, t. j. 180 × 200 cm alebo 160 × 200 cm. Taštičkové matrace sú, samozrejme, k dispozícii aj pre klasické a väčšie jednolôžkové postele. Dokážeme vyrobiť taštičkové matrace s rozmermi 90 × 200 cm, ale aj 140 alebo 100 × 200 cm. Ak potrebujete taštičkový matrac na menšiu jednolôžkovú posteľ, môžeme vyrobiť napríklad rozmer 80 × 200 cm.

Zákazková výroba je vo vašej réžii. Prispôsobíme sa vašim požiadavkám na výšku, šírku a dĺžku matraca. Môžete si tiež vybrať výrobné materiály. Vyrábame penové matrace, ako aj matrace v kombinácii pružín a pien alebo prírodných materiálov.

Objavte matrace, ktoré poskytujú regeneračný spánok, a zároveň sa môžu pochváliť vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou.

Autor Materasso Redakce

publikované 23. 8. 2023 o 10:10

Výstava Nábytok a bývanie 2024 v Nitre

Radi by sme vás pozvali na výstavu Nábytok a bývanie 2024 v Nitre v dňoch 24.4.-28.4.

Viac informácií