Výber matraca podľa klasifikácie ubytovania

V Materasso vyrábame matrace určené pre náročné hotelové prevádzky. Rozdeľujeme ich podľa klasifikácie ubytovacích zariadení. Luxusné hotely s 5 hviezdičkami majú na výber z niekoľkých typov matracov. Ide najmä o kombinácie taštičkových pružín, kaktusového vlákna a stredne tvrdých komfortných pien, ktoré vyhovujú všetkým hmotnostným kategóriám. Pre 2-hviezdičkové ubytovacie zariadenia ponúkame matrace, ktoré kombinujú prijateľnú cenu a odolné materiály.

Kategorizácia ubytovacích zariadení

Ubytovacie zariadenia sú definované ako objekty, ktoré pravidelne, ale aj nepravidelne poskytujú prechodné ubytovanie. V Materasso Hotels zariaďujeme tieto typy ubytovacích zariadení:

 • Hotel – má najmenej 10 izieb a môže mať 1 až 5 hviezdičiek.
 • Penzión – zvyčajne má 5 až 20 izieb. Má obmedzený rozsah služieb. Môže mať maximálne 4 hviezdičky.
 • Developerský projekt nájomného bývania – obľúbený typ strednodobého ubytovania, najmä vo väčších mestách.
 • Apartmány na krátkodobý alebo dlhodobý prenájom – ide o ubytovanie typu Airbnb atď.

Klasifikácia hotelového ubytovania

Klasifikácia alebo počet hviezdičiek sa udeľuje podľa katalógov povinných kritérií a nepovinných znakov. Počet získaných bodov zodpovedá počtu hviezdičiek. Klasifikácie sa označujú rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa používa:

 • Luxury = *****
 • First class = ****
 • Comfort = ***
 • Standard = **

alebo:

 • Luxury = *****
 • Business = ****
 • Standard = ***
 • Economy = **

V Materasso rozdeľujeme hotelové matrace a postele podľa druhého uvedeného spôsobu. Vďaka tomu si môžete ľahko vybrať matrac, ktorý zodpovedá klasifikácii vášho ubytovacieho zariadenia.

Luxusná hotelová posteľ

Obrázok: Počet hviezdičiek sa prideľuje hotelom podľa katalógu povinných kritérií a nepovinných znakov. Damian Hotel Jasna Resort & Residences.

Charakteristika ubytovania s 5 hviezdičkami: Luxury

Päťhviezdičkové hotely sa môžu pochváliť veľkými jednolôžkovými izbami s rozlohou 15 m². Dvojlôžkové izby sú ešte väčšie a majú 24 m². V izbe nájdete šatníkovú skriňu, toaletný stolík, náhradnú prikrývku, samostatnú toaletu, župan a sušič vlasov. Samozrejmosťou je televízor a telefón. V izbe je dostupné aj pripojenie na internet. Pre hostí je k dispozícii služba prania a žehlenia bielizne. Hostia si môžu objednať stravu počas celého dňa. Na izbe sa nachádza aj minibar. Výška spania je 65 cm alebo viac, matrace sú vysoké 26 alebo 32 cm a nechýba ani topper. Novým trendom, ktorý sa už stáva bežným aj na Slovensku, je vankúšové menu, kde si hosť môže vybrať z ponuky rôznych vankúšov.

Charakteristika ubytovania so 4 hviezdičkami: Business

Veľkosť jednolôžkovej izby je 11,4 m², dvojlôžková izba má 13,3 m². Pokiaľ ide o vybavenie izieb, štvorhviezdičkové hotely majú navyše lampu na čítanie, trezor alebo celopostavové zrkadlo. Nechýba šitie, korešpondenčné zložky, písacie potreby a papierové vreckovky. Na izbe je televízor a telefón. Hotel ponúka hosťom možnosť prania a žehlenia bielizne. Raňajky sa podávajú formou bufetu alebo izbovej služby. Na obed majú hostia k dispozícii 3 hodiny a na večeru 4 hodiny. Vďaka malému menu si môžu objednať jedlo aj v čase medzi raňajkami a obedom. Priestor medzi posteľami musí byť minimálne 60 cm a výška spania je 65 cm. Matrace majú výšku 22-25 cm.

Charakteristika ubytovania s 3 hviezdičkami: Standard

Minimálna podlahová plocha jednolôžkovej izby v trojhviezdičkovom hoteli je 9 m². V prípade dvojlôžkovej izby je to 13 m². Okrem vybavenia, ktoré nájdete v 2-hviezdičkovom hoteli, má táto izba priestor na odkladanie kufrov, uzamykateľnú skrinku alebo zásuvku, froté uterák alebo osušku a telefón v izbe. Raňajková ponuka je rozšírená. Obed trvá 2 hodiny a večera 3 hodiny. Matrace sú vysoké 20-22 cm.

Charakteristika ubytovania s 2 hviezdičkami: Economy

V dvojhviezdičkovom ubytovaní je minimálna veľkosť jednolôžkovej izby 8 m² a dvojlôžkovej izby 12,6 m². V kúpeľni je k dispozícii mydlo alebo sprchovací gél. Na každú posteľ pripadá jedna stolička alebo kreslo. K dispozícii je nočná lampa. V izbe je písací stôl. Ubytovacie zariadenie ponúka hosťom kontinentálne raňajky, dvojhodinový obed a trojhodinovú večeru. Naše matrace v Economy Class sú vysoké 18-20 cm.

Dizajnová hotelová posteľ

Obrázok: Päťhviezdičkové hotely patria medzi najluxusnejšie. Hotel Chateau Appony.

Charakteristika a výber matraca podľa hotelovej klasifikácie

Matrace patria medzi najnamáhanejšie vybavenie hotelových izieb. V spoločnosti Materasso vyrábame matrace a hotelový nábytok na mieru už mnoho rokov.

Do hotelových zariadení odporúčame matrace s pružinovým jadrom, aby sa zabezpečila dostatočná priedušnosť a hygiena. Penové matrace s rámovými posteľami a lamelovými roštami sú vhodnou voľbou pre ubytovacie zariadenia s nižšou klasifikáciou. Z hľadiska tvrdosti je najlepšou voľbou matrac so strednou tvrdosťou, ktorý spĺňa požiadavky väčšiny návštevníkov.

Materasso je jediný československý výrobca, ktorý ponúka všetky matrace v certifikovaných nehorľavých poťahoch. Okrem toho majú naše poťahy úpravu ANTI BED BUGS proti plošticiam a roztočom. V našej ponuke nájdete snímateľné a prateľné poťahy pre jednoduchú údržbu matracov.

Matrace Luxury Class pre 5-hviezdičkové hotely

Pre hotely s piatimi hviezdičkami sme navrhli 4 typy matracov. Dokonale sa hodia k posteliam typu boxspring. Pre 5-hviezdičkové hotely ponúkame postele typu boxspring so základňou z taštičkových pružín.

 1. Taštičkový matrac s latexom Talalay – matrac je vyrobený z taštičkových pružín, hydrolatexu a prírodného priedušného latexu Talalay. Matrac poskytuje optimálnu termoreguláciu, takže sa hostia počas spánku neprehrievajú. Je to mäkký matrac s výškou 32 cm.
 2. Tvrdý taštičkový matrac – matrac, ktorý je vhodný pre všetky hmotnostné kategórie. Jadro tvoria taštičkové pružiny, ktoré sú zmäkčené tvrdšou a mäkšou HR studenou penou. Pena má otvorenú štruktúru, čo umožňuje matracu dýchať. Zabezpečuje dokonalú cirkuláciu vzduchu. Je k dispozícii v dvoch výškach: 26 alebo 32 cm. Ide o tvrdý matrac.
 3. Taštičkový matrac s pamäťovou penou – na výrobu matraca sme zvolili taštičky a kombináciu dvoch pien: pamäťovej a studenej HR. Matrac dokonale kopíruje telo spiaceho a mení svoju tuhosť podľa telesného tepla. Tuhosť matraca neovplyvňuje ani prevádzka klimatizácie. Ide o stredne mäkký matrac s výškou 26 alebo 32 cm.
 4. Taštičkový matrac zo studenej peny – vďaka taštičkovým pružinám dokáže matrac bodovo kopírovať telo. Zároveň privádza k telu dostatok vzduchu. Otvorená bunková štruktúra studenej peny zabezpečuje maximálnu cirkuláciu vzduchu matraca. Je vhodný pre štíhlejšie a plnšie postavy. Matrac má strednú tvrdosť a je k dispozícii v dvoch výškach: 26 alebo 32 cm.

Matrace Business Class pre 4-hviezdičkové izby

Pre štvorhviezdičkové hotely sme vyvinuli 8 typov matracov s rôznou tuhosťou. Sú vyrobené z kombinácie najobľúbenejších materiálov. Spolu s posteľou typu boxspring ponúkajú maximálne pohodlie.

 1. Taštičkový matrac s latexom – vzdušnosť matraca zabezpečujú taštičkové pružiny a špeciálna perforácia, ktorá odvádza teplo. Vďaka latexovej pene z prírodného kaučuku je matrac elastický a pružný. Poťah je vyrobený z kaktusových vlákien. Hosť sa na matraci počas noci neprehrieva. Výška matraca je 24 cm. Jedná sa o stredne mäkký matrac.
 2. Taštičkový matrac s pamäťovou Visco penou – jadro matraca je vyrobené z taštičkových pružín. O maximálne prispôsobenie sa telu sa stará pamäťová pena, ktorá mení svoju tvrdosť na základe telesného tepla. Počas spánku spiaci nepociťuje žiadny protitlak. Je dokonale uvoľnený. Tvrdosť matraca je stredne mäkká a výška predstavuje 24 cm.
 3. Taštičkový matrac zo studenou penou – jadro je tvorené taštičkovými pružinami. Pohodlné ležanie zabezpečuje studená HR pena, ktorá má dokonalú elasticitu. Okrem toho má otvorenú bunkovú štruktúru, takže sa spiaci v noci na matraci nepotí. Matrac má strednú tvrdosť a výšku 24 cm.
 4. Tvrdý taštičkový matrac – ideálna voľba pre hostí, ktorí uprednostňujú spánok na tvrdom podklade. Hoci je matrac tvrdý, vďaka kombinácii s penou ponúka dokonalý komfort. Ide o priedušný výrobok s dobrou cirkuláciou vzduchu. Hrúbka matraca je 24 cm.
 5. Taštičkový matrac so studenou a talianskou penou Nightfly – špeciálny matrac so zónovaním pre dokonale regenerujúci spánok. Jadro tvoria taštičkové pružiny, ktoré sme skombinovali so studenou HR penou a talianskou penou Nightfly. Je vhodnou voľbou pre hostí všetkých váhových kategórií. Ide o stredne mäkký matrac s výškou 25 cm.
 6. Bonellový matrac – stredne tvrdý matrac s bonellovým jadrom. Pružiny sú vyrobené z 2,2 mm hrubého dvakrát kaleného drôtu, ktorý poskytuje pevnú oporu počas spánku. Pohodlie, pevnosť a elasticita sú zásluhou HR peny. Výška matraca je 22 cm.
 7. Penový matrac – obojstranný matrac s tvrdšou a mäkšou stranou. Jadro tvorí priedušná, odolná a tvrdá kokosová doska. Mäkšia strana je potiahnutá priedušnou talianskou penou Nightfly. Tvrdšia strana je vyrobená z PUR peny s vysokou hustotou. Matrac má výšku 24 cm.
 8. Vzdušný antialergický matrac – 16 cm penový matrac s výťažkami z harmančeka. Má dve tvrdosti: strednú a stredne tvrdú. Je oblečený do antialergického prateľného poťahu so striebrom. K dispozícii je aj studená HR herbal pena s antidekubitným prierezom.
Luxusný hotelový matrac

Obrázok: Taštičkový matrac s prírodnou latexovou penou.

Matrace Standard Class pre 3hviezdičkové hotely

Pre trojhviezdičkové hotely ponúkame 3 typy matracov. Môžete si vybrať medzi kombináciou pružín a pien alebo penovým matracom z jedného materiálu. Ich kombinácia je možná aj s posteľami typu boxspring.

 1. Taštičkový matrac – jadro matraca tvoria taštičkové pružiny, ktoré sú chránené PUR penou. Matrac dobre odvádza vlhkosť a teplo, takže spánok na ňom je hygienický a kvalitný. Ide o tvrdší matrac s výškou 19 cm.
 2. Bonellový matrac – matrac s bonellovým jadrom a PUR penou vyššej hustoty. Ide o tvrdší matrac Medium hard s výškou 21 cm, ktorý hosťom uľahčuje vstávanie z postele. Matrac je oblečený do nehorľavého poťahu.
 3. Penový matrac – dostupný v dvoch výškach, 16 alebo 21 cm. Je vyrobený z kvalitnej PUR peny, ktorá je vystužená prírodnou kokosovou doskou. Preto sa matrac klasifikuje ako tvrdý. Je to obojstranný matrac s tvrdšou a mäkšou stranou.

Matrace Economy Class pre dvojhviezdičkové hotely

Matrace Economy class sú určené pre dvojhviezdičkové hotely. Môžete si vybrať z dvoch typov prevedení:

 1. Bonellové matrace – jadro tvoria bonellové pružiny zmäkčené PUR penou. Matrac sa hodí na pevný alebo lamelový rošt či boxspringový základ. Matrac je pevný a elastický. Jeho výška je 18 cm. Ide o stredne tvrdý matrac.
 2. Penové matrace – vyrábame ich z PUR peny vyššej hustoty. Ide o pevný matrac so strednou tuhosťou a výškou 16 cm.

Vďaka klasifikácii mnohí hostia vedia, čo môžu od hotela očakávať. Okrem vybavenia hotelovej izby by mal klasifikácii zodpovedať aj matrac. Poskytnite hosťom to, na čo majú nárok.

Autor Materasso Redakce

publikované 8. 7. 2024 o 10:30