Vaši hostia ocenia maximálnu hygienu lôžka: ako správne vyčistiť matrac a starať sa o lôžkoviny?

Keď hostia vstúpia do hotelovej izby, ako prvé hodnotia čistotu. Nezameriavajú sa len na čistotu podlahy alebo sanity v kúpeľni. Pozorne si prezrú aj posteľ. Žiadny zákazník nechce vidieť škvrny na posteľnej bielizni alebo cítiť nepríjemný zápach po odkrytí prehozu či prikrývky. Postarajte sa o maximálnu možnú hygienu postele.

Prečo by ste mali dbať na čistotu izby?

Čistota hotela je dôležitým faktorom pri rozhodovaní hostí, či sa do hotela v budúcnosti vrátia. Nielen dizajn, ale aj poriadok vo vašich izbách láka nových zákazníkov. Verte, že čistota a pohodlie postele patria k najčastejším kritériám, ktoré sa objavujú vo verejných recenziách.

Okrem toho sa neustále zvyšuje počet ľudí, ktorí trpia nejakou formou alergie. Medzi najčastejšie patria alergie na peľ, prach a roztoče. Preto sa snažte udržiavať miestnosti čo najčistejšie, aby ste ich mohli ponúknuť aj alergikom. Vďaka ponuke špeciálnych izieb pre alergikov budete mať náskok pred konkurenciou.

Ako by mala vyzerať izba pre alergikov?

 • Do izby pre alergika nepatria koberce.
 • Podlaha musí byť hladká, ľahko umývateľná a bez prachu.
 • Odstráňte lapače prachu, medzi ktoré patria textilné závesy, police a obrazy.
 • Nábytok do hotelovej izby pre alergikov by nemal mať porézny povrch. Na ňom sa drží prach.
 • Pri výbere čalúneného nábytku si vyberte taký, ktorý je potiahnutý koženkou alebo netextilnými materiálmi, ktoré sa ľahko udržiavajú.
 • Medzi postele pre alergikov patria matrace z priedušných materiálov, ako sú pružinové, zo studenej peny alebo kokosové.
 • Matrace pre alergikov vybavte ochranným poťahom alebo topperom, ktorý chráni matrac pred znečistením, a jednoducho ich vyperiete v práčke.
 • Na výplň lôžkovín je najlepšie duté vlákno, v ktorom sa nezachytávajú roztoče ani prach.

Ako čistiť hotelový matrac a akú starostlivosť mu venovať?

Hotelový matrac je najvyťaženejším zariadením v izbe. Musí byť najvyššej kvality, aby sa na ňom pohodlne vyspali ako ľudia s nižšou hmotnosťou, tak aj s nadváhou. Okrem toho musí byť dostatočne priedušný, pretože počas jednej noci človek vypotí až 1,5 litra tekutín, ktoré je potrebné odvetrať. Ak matrac dostatočne nedýcha, stáva sa skvelou živnou pôdou pre plesne a roztoče.

Výkaly roztočov sú totiž jedným z najrozšírenejších alergénov. Spôsobujú:

 • bolesť hlavy
 • výtok z nosa
 • svrbenie kože
 • opuchnuté oči
 • ťažkosti s dýchaním
 • kožné problémy

Podobne ako ľudia, aj roztoče majú tendenciu cestovať. Priľnú na oblečenie, kožu alebo batožinu. Predstavujú osobitný problém pre hotely, do ktorých každý deň prichádza veľa nových hostí. Hostia po sebe zanechávajú tisíce mikroskopických roztočov, ktoré sa radi usádzajú v hotelových matracoch. Hygiene matracov je preto potrebné venovať maximálnu pozornosť.

Ako čistiť a udržiavať hotelové matrace.

Obrázok: Mikróby sa dostanú do izby spolu s hosťami.

Ako vyčistiť matrac od roztočov?

Zmierte sa s tým, že roztočov v matraci sa nikdy úplne nezbavíte. Teplo, vlhkosť a šupinky ľudskej kože sú pre ne živnou pôdou. Môžete však prijať niekoľko opatrení na zníženie ich prítomnosti.

 • Izby poriadne vyvetrajte – upratovačka by mala pri upratovaní nechať otvorené okná a dvere, aby sa zabezpečilo čo najlepšie vetranie miestnosti.
 • Vystavte matrac slnku alebo mrazu – ak je to možné, nechajte v lete na matrac svietiť slnko. V zime vpúšťajte do miestnosti studený vzduch. Chlad aj teplo ničia roztoče.
 • Pravidelne vysávajte – aspoň raz za 14 dní by sa mal matrac v miestnosti dôkladne povysávať zo všetkých strán. Kúpte jej kvalitný vysávač s HEPA filtrom a nástavcom na čalúnený nábytok.
 • Metóda suchého čistenia – buď si zaobstarajte profesionálny vysávač, alebo prenechajte čistenie matraca profesionálom. Matrac by sa nikdy nemal čistiť mokrou metódou, pretože existuje riziko, že sa dobre nevysuší. Ideálny je suchý spôsob v podobe vysávania alebo mokrého čistenia, ktoré dokáže vykonať špeciálny vysávač.
 • UV-C lampa – vysávač vybavený UV-C lampou pomôže pri odstraňovaní roztočov. Tá dokáže odstrániť prevažnú väčšinu baktérií, alergénov a roztočov.

Ako odstrániť škvrny z matraca?

Krvavé škvrny sú na matracoch hotelových postelí bežné. Nehody spojené s „pomočením“ matraca tiež nie sú výnimočné. Ako vyčistiť krv a moč z matraca?

 • Ako odstrániť krv z matraca – škvrnu od krvi treba odstrániť čo najskôr. Čerstvú škvrnu z matraca odstránite studenou vodou a jemným trením čistou handričkou. Môžete vyskúšať aj soľ, ktorú necháte na škvrne pôsobiť 30 minút a potom ju odstránite vlhkou handričkou. Na staršie krvavé škvrny použite jedlú sódu. Nasypte a votrite ju do škvrny a nechajte pôsobiť 10 hodín. Potom prášok povysávajte vysávačom.
 • Ako vyčistiť matrac od moču – zápach moču z matraca môžete odstrániť zmesou 3 polievkových lyžíc jedlej sódy, 240 ml peroxidu vodíka a 2 kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Zmesou potrite škvrnu, ale nedrhnite ju. Vlhkú škvrnu nechajte dôkladne vyschnúť.

Ako často meniť matrac?

Hotely s vysokou mierou obsadenosti a vyťaženosti by mali meniť matrace každých 3 až 5 rokov. V mnohých ubytovacích zariadeniach však matrace vydržia až 10 rokov. Po 7 rokoch sa matrac stáva nehygienickým. Okrem toho môže byť preležaný a opotrebovaný do takej miery, že už neposkytuje pohodlný spánok.

Ak chcete predĺžiť životnosť matraca, mali by ste ho obracať, otáčať a dôkladne čistiť aspoň 2 až 3-krát ročne.

Ako predĺžiť životnosť hotelových matracov.

Obrázok: Matrac je potrebné pravidelne čistiť a meniť.

Ako chrániť matrac pred znečistením?

Pre lepšiu hygienu matraca používajte:

 • Topper – Ide o tenký vrchný matrac, ktorý sa umiestňuje na hlavný matrac. Toppery sú vyrobené z rôznych materiálov, napríklad z pamäťovej peny. Topper zabraňuje usadzovaniu prachu a iných nečistôt na matraci. Okrem toho sa poťah toppera dá ľahko prať.
 • Chránič matraca – najčastejšie má podobu podložky alebo poťahu, ktorý je vyrobený z textilných aj nepriepustných materiálov. Rovnako ako topper sa ľahko perie.

Ako prať periny a lôžkoviny?

Čistota postelí súvisí aj so starostlivosťou o prikrývky, vankúše a posteľnú bielizeň. Ako sa o ne správne starať?

Údržba posteľnej bielizne

Aby posteľná bielizeň dlho vyzerala ako nová, musí byť vyrobená z kvalitných materiálov. Siahnite po tkaninách, ktoré majú aspoň 200 vlákien na štvorcový palec. Najkvalitnejšie a najodolnejšie posteľné prádlo je vyrobené zo:

 • 100% bavlny
 • damasku
 • bavlneného saténu

Najlepšou voľbou sú prírodné materiály, ktoré sú na rozdiel od umelých príjemné na dotyk.

Materiál musí byť odolný voči praniu pri vysokých teplotách najmenej 60 až 90 °C. Odporúča sa pranie v mäkkej vode. Bielizeň si musí zachovať svoju pevnosť a farebnú stálosť. Ideálne je pranie a žehlenie naruby. Vypratú bielizeň skladujte v suchých a dobre vetraných priestoroch. V plastových boxoch môže bielizeň napadnúť pleseň.

Po vypraní by mala bielizeň odpočívať aspoň 24 hodín. Odporúča sa, aby boli na každú izbu aspoň troje lôžkoviny. Tým sa zabráni rýchlemu opotrebovaniu.

Pranie prikrývok podľa materiálu

Pot, prach a nečitoty sa držia aj na prikrývkach a vankúšoch. Ako sa o ne správne starať?

 • Ako prať perové vankúše a prikrývky – ak výrobca neuvádza inak, perte perové výrobky pri teplote 30 °C. Na pranie sa používajú len špeciálne výrobky bez obsahu enzýmov. Enzýmy totiž perie odmasťujú. Výrobky z peria sa sušia buď vonku, alebo v sušičke.
 • Ako prať vankúš z pamäťovej peny – pamäťová pena nepatrí do práčky ani do sušičky. Výrobky perte ručne s použitím tekutého pracieho prostriedku. Sušte ich voľne.
 • Ako prať periny z dutého vlákna – používajte jemný prací prostriedok a perte pri teplote maximálne 40 °C. Práčka by mala byť naplnená len do jednej tretiny svojej kapacity, pretože duté vlákno pri namočení napučiava. Sušenie prebieha v bubnovej sušičke.

Urobte pre svojich hostí a svoje vybavenie niečo navyše

Aby ste si čistenie postele uľahčili, vykonajte niekoľko jednoduchých, ale účinných preventívnych opatrení:

 • Odličovacie obrúsky – majte v izbe odličovacie obrúsky, aby sa make-up nedostal na posteľnú bielizeň.
 • Žehliace vybavenie – vedeli ste, že hostia vo vašom hoteli žehlia? Nechajte im v izbe žehličku a žehliacu dosku. Hostia nebudú mať tendenciu žehliť na matraci, čo mu veľmi škodí.
 • Servírovací stolík do postele – vybavte izbu servírovacím stolíkom určeným na stolovanie v posteli. Vyhnete sa tak znečisteniu matraca a lôžkovín.

Urobte pre spokojnosť svojich hostí maximum. Spanie v dokonale čistej a pohodlnej posteli si budú pochvaľovať.

Autor Materasso Redakce

publikované 12. 5. 2023 o 13:52