Rady, ako zariadiť a vybaviť hotelovú izbu pre alergikov

Alergiami a citlivosťou na chemikálie trpí viac hostí, ako si myslíte. Len na Slovensku trpí nejakou formou alergie až 40 % populácie. Najčastejšie sa vyskytujú alergie na peľ, prach a roztoče. Ponúknite svojim hosťom špeciálne izby vhodné pre alergikov. Získate nielen konkurenčnú výhodu, ale predovšetkým spokojných hostí. Ako zariadiť hotelovú izbu pre alergika?

Stručne o potrebách alergikov

Ak človek trpí alergiou, znamená to, že jeho telo je precitlivené na určitú látku nazývanú alergén. Alergénom môže byť peľ, prach, perie, ale aj srsť, potraviny a lieky. Alergia je v podstate neprimeraná reakcia imunitného systému na neškodné látky v prostredí. Vo všeobecnosti toto ochorenie postihuje až 25 % celkovej populácie a počet alergikov vo všetkých kútoch sveta sa neustále zvyšuje.

Hotelové izby pre alergikov by mali eliminovať najčastejšie alergény, medzi ktoré patrí prach, peľ, perie, ako aj chemické látky. Je potrebné používať šetrné čistiace prostriedky, ale aj zvýšiť frekvenciu čistenia. Hotelové textílie by mali byť vyrobené z materiálov, ktoré zabraňujú vzniku plesní a odpudzujú prach a roztoče.

Základné pravidlá pre hotelovú izbu pre alergikov

Je ľahké uspokojiť požiadavky alergikov. Stačí dobre naplánovať vybavenie a zariadenie miestnosti. Čo všetko treba vziať do úvahy?

 • Na čistenie izby používajte prírodné čistiace prostriedky bez chemikálií.
 • Voľte čistiace prostriedky bez parfumov a vôní.
 • Na pranie hotelovej bielizne pre alergikov používajte prípravky pre citlivú pokožku a pre ľudí s respiračným ochorením.
 • Hotelová bielizeň pre alergikov by sa mala líšiť od ostatnej bielizne. Zvoľte napríklad inú farbu alebo vzor na posteľnej bielizni, prehozoch, uterákoch, prikrývkach a vankúšoch.
 • Farebné povrchy by mali byť natreté farbou s čo najnižším obsahom VOC (prchavých organických zlúčenín).
 • V týchto miestnostiach dbajte na častejšiu výmenu filtrov v klimatizačných zariadeniach.
 • Vybavte miestnosť čističkou vzduchu alebo zvlhčovačom vzduchu.
 • Používajte len vysávač s HEPA filtrom, aby ste eliminovali únik prachových častíc späť do miestnosti.
 • Nedovoľte, aby sa v miestnosti nachádzali domáce zvieratá.
 • Zbavte sa perových výplní vankúšov a perín. Namiesto nich siahnite po syntetických materiáloch, v ktorých sa nezachytávajú roztoče.

Zariadenie hotelovej izby pre alergika od základov

So zariaďovaním a dizajnom vybavenie hotelovej izby začnite pekne od podlahy. Do špeciálnych izieb určite nepatria koberce. Zadržiavajú prach a sú rajom pre prachové roztoče, ktorých výkaly alergikom spôsobujú ťažkosti. Podlaha by mala byť:

 • hladká
 • ľahko umývateľná
 • bezprašná

Skvelou voľbou je plávajúca podlaha alebo iné antistatické (prach odpudzujúce) podlahové krytiny.

Luxusné izby majú zvyčajne zaujímavé vzory stien s osvetlenými nikami, rímsami, ozdobnými lištami a výklenkami. Všetky tieto časti sú však náchylné na prach, a preto sa neodporúčajú do miestností pre alergikov. Na stenách by malo byť čo najmenej obrazov a políc. Vyberte si farbu, ktorá dokáže neutralizovať škodlivé látky a je vhodná pre alergikov.

Najviac prachu zachytávajú textílie. Preto do miestnosti nepatria záclony. Nahraďte ich bezprašnými lamelovými stenami, širokými lamelami alebo japonskými stenami.

Nábytok do hotelovej izby pre alergikov by nemal mať porézny povrch. Vyberajte si stoličky bez látkových sedadiel a operadiel. Najlepšie stoličky sú koženkové alebo čalúnené netextilným materiálom. Výplň sedacieho nábytku by mala byť z antialergických materiálov.

Upratovanie hotelovej izby pre alergikov pomocou vhodných prípravkov.

Obrázok: Na údržbu používajte čističe na prírodnej báze.

Ako by mala vyzerať hotelová posteľ alergika?

V súčasnej dobe sú najviac obľúbené čalúnené hotelové postele s vysokým čelom. Na čalúnenie sa používajú rôzne materiály. Látka nie je vhodnou voľbou do miestnosti pre alergikov. Zvoľte radšej netextilné materiály, kožu alebo ekokožu. Tieto povrchy sa ľahko zbavujú prachu a nečistôt.

Typ postele vyberajte podľa kategórie ubytovania:

 • ***** – najluxusnejší hotel vybavte celočalúnenou kontinentálnou posteľou z triedy Luxury. Má masívnu konštrukciu, taštičkové pružiny a kokosovú dosku. Jej výška môže byť od 22 do 32 cm.
 • **** – do 4hviezdičkových hotelov sú vhodné postele z triedy Business, ktoré majú masívny rám vyplnený taštičkovými pružinami. Výška postele sa pohybuje medzi 22 a 32 cm.
 • *** – pre 3hviezdičkové hotely sú určené postele Standard class s drevotrieskovým rámom a bonellovými pružinami s výškou od 22 do 32 cm.
 • ** – základné postele z triedy Economy sú určené do 2hviezdičkových izieb. Majú drevotrieskový rám a lamelový rošt. Ich výška je 20 cm.

V najluxusnejších hoteloch nájdete tzv. boxspring hotelové postele, ktoré hosťom ponúkajú skutočne komfortný odpočinok. Majú unikátny boxspringový systém, ktorý sa skladá z pružín nahrádzajúcich rošt, hlavného matraca podľa vášho výberu a toppera, čo je nízky vrchný matrac. Umiestňuje sa na hlavný matrac.

Plocha na spanie by mala byť vysoká približne 50 cm. Do vysokej postele sa ľahko líha a pohodlne sa z nej vstáva. Je vhodná najmä pre alergikov. Prach sa totiž drží blízko pri zemi a spôsobuje respiračné problémy.

Hotelový matrac pre alergikov

Matrac pre alergikov je potrebné vyberať s čo najväčšou starostlivosťou. Siahnite po priedušných materiáloch, v ktorých sa nedržia mikróby. Pravidelná starostlivosť o matrac je mimoriadne dôležitá, pretože sa v ňom môžu tvoriť plesne. Navyše je vhodným útočiskom pre prachové roztoče.

Z akých materiálov by mal byť vyrobený hotelový matrac pre alergikov?

 • Bonellové pružiny – matrac z bonellových pružín je priedušný, má skvelé termoregulačné vlastnosti a dlhú životnosť.
 • Taštičkové pružiny – sú komfortnejšie ako bonellové pružiny. Lepšie sa prispôsobia tvaru tela, dostatočne dýchajú a majú dlhú životnosť.
 • Latex – latex sa získava z prírodného kaučuku. Ide o zdravotne nezávadný materiál, ktorý je odolný proti plesniam a baktériám. Latexové matrace poskytujú mäkšie spanie.
 • Kokosová doska – je obvyklou súčasťou penových matracov, ktorým prepožičiava tuhosť. Vyrába sa z kokosových vlákien. Ide o prírodný materiál so skvelými termoregulačnými vlastnosťami.
 • Pamäťová pena – poskytuje telu najlepšiu oporu. Tuhosť mení v závislosti od okolitej teploty. Môže sa kombinovať s ďalšími prírodnými materiálmi, ale aj s pružinami.
Luxusná hotelová posteľ s vysokým priedušným matracom.

Obrázok: Vysoký matrac by mal byť priedušný.

Matrace pre hotely podľa kategórie:

 • ***** – pre 5hviezdičkové hotely sú určené matrace Luxury class s taštičkovými pružinami v kombinácii s latexom či pamäťovou penou. Výška sa pohybuje v rozmedzí 26 až 32 cm.
 • **** – postele 4hviezdičkových hotelov doplňte matracmi z Business triedy z taštičkových pružín, ktoré sa kombinujú s latexom alebo pamäťovou penou. Ich výška je medzi 22 a 24 cm.
 • *** – do postelí 3hviezdičkových hotelov vložte matrace z kategórie Standard. Vyrábajú sa z bonellových alebo taštičkových pružín v kombinácii s penami. Majú výšku od 16 do 20 cm.
 • ** – pre 2hviezdičkové hotely sú určené matrace Economy class, ktoré sa vyrábajú z PUR peny, prípadne sa kombinujú s bonellovými pružinami. Ich výška je od 16 do 18 cm.

Aby ste hosťom s alergiou poskytli čo najlepšie zázemie na spanie, hotelová posteľ a matrac spolu musia ladiť. Rám postele by mal obsahovať rošt, prípadne boxspringový systém, ktorý rozloží tlak vyvíjaný na matrac a zároveň zaistí potrebnú cirkuláciu vzduchu. Z matraca sa tak odparí vlhkosť. Ak matrac nie je dostatočne vetraný, môže začať plesnivieť. Matrac musí byť tiež vyrobený z priedušných materiálov.

Kvalita matraca je dôležitá aj v prípade, že do izby umiestňujete hotelovú prístelku. Aj tu zvoľte antialergický matrac s dostatočnou výškou pre pohodlný spánok.

Výška hotelového matraca

Čím vyšší matrac si kúpite, tým komfortnejší spánok ponúknete vašim hosťom. Výška matraca naviac ovplyvňuje výšku ložnej plochy. Do hotelov sú najvhodnejšie matrace s výškou medzi 20 až 30 cm.

Doplnky pre hotelové matrace

Maximálna hygiena lôžka je pre alergikov kľúčová. Matrac môžete navliecť do ochranných obalov, ktoré sa dajú prať v práčke pri 60 °C. Môžu mať antialergickú úpravu. Matrac pred znečistením ochránite aj ochranným poťahom, s ktorým sa ľahko manipuluje a dá sa prať. Aj ten bez problémov vyperiete v práčke. Ochranu pred prachom matracu poskytuje aj tenký matrac, tzv. topper, ktorý má hrúbku približne 4 – 6 cm.

Antialergické prikrývky a vankúše

Do izieb alergikov nepatria vankúše a periny/prikrývky vyplnené perím. Perie je totiž ďalším alergénom. Prikrývky a vankúše pre alergikov by mali byť vyplnené dutým vláknom. Jedná sa o syntetické vlákno, v ktorom sa nedržia roztoče a prach a ktoré je možné bez problémov prať v práčke.

Výhodou dutého vlákna je vzdušnosť a tepelná izolácia. Preto je vhodné na letné aj zimné použitie.

Prikrývky a vankúše vhodné pre alergikov.

Obrázok: Prikrývky a vankúše s výplňou z dutého vlákna.

Doplnkový hotelový nábytok

V hotelovej izbe by mal byť len nevyhnutný nábytok. Izba by mala byť predovšetkým vzdušná. Kvôli prachu sa odporúča eliminovať dekorácie a drobné doplnky. Z hľadiska pohodlia môžete izbu vybaviť kreslami a taburetmi, ktoré poskytnú ďalšie miesto na sedenie navyše. Vďaka nim v izbe vytvoríte relaxačný kútik. Na čalúnenie si vyberte netextilné materiály, prípadne kožu či eko kožu. Nábytok môžete kúpiť v sete, aby ladil s posteľou.

Na každej strane hotelovej postele by mal byť nočný stolík. Vyberajte nočné stolíky, ktoré sú hladké a nemajú porézny povrch. Z hladkých materiálov sa ľahko utiera prach. Vhodné sú aj nočné stolíky s kovovými podstavcami, pretože kov nespôsobuje alergie. Vysoké nočné stolíky sú ideálnou voľbou, pretože sa pod nimi ľahko vysáva a upratuje.

Doprajte svojim hosťom možnosť vybrať si typ izby. Alergici ocenia prispôsobenie miestnosti svojim ťažkostiam.

Autor Materasso Redakce

publikované 22. 3. 2023 o 13:57