Jet lag a spánok pri cestovaní

Jet lag zažilo množstvo ľudí, ktorí cestovali na dlhé vzdialenosti lietadlom. Narušenie biorytmu po rýchlom leteckom prekonaní niekoľkých časových pásiem totiž môže viesť k únave a poruchám spánku. Čo môžu hotelieri urobiť pre to, aby svojim hosťom, ktorí sa stretávajú s jet lagom, čo najviac spríjemnili pobyt a uľahčili im zaspávanie?

Čo je to jet lag

Na úvod si poďme bližšie objasniť, čo to vlastne jet lag alebo pásmová choroba, odborne desynchronóza, je. Napovedať nám môže už samotný anglický názov, ktorý v doslovnom preklade znamená „tryskáčové oneskorenie“. Ide teda o problémy, ktoré vznikajú vo chvíli, keď počas krátkej doby cestujeme cez viacero časových pásiem. Telo sa musí novému tempu rýchlo prispôsobiť a zmeniť čas spánku aj čas na jedlo, preto pri prekonaní niekoľkých časových pásiem hrozí množstvo problémov.

Ako sa jet lag prejavuje?

Jet lag sa najčastejšie prejavuje únavou, nespavosťou, problémami s koncentráciou, žalúdočnými problémami, bolesťou hlavy, dehydratáciou alebo bolesťou svalov. U niektorých ľudí sa môže objaviť aj náladovosť spojená s únavou, nechutenstvom alebo nevoľnosťou. Problémy sa objavujú, či už cestujete na západ, alebo na východ, ale pri cestách na východ bývajú miernejšie.

Ako často sa jet lag vyskytuje?

Jet lag pri dlhých cestách lietadlom zažilo mnoho ľudí, dokonca sa uvádza, že s problémami sa stretlo viac ako 90 % cestujúcich, ktorí prekročili niekoľko časových pásiem. Zvyčajne cesty horšie znášajú starší ľudia a ľudia s oslabenou imunitou. Niektorí ľudia, najmä deti, však nemusia zaznamenať žiadne problémy spojené s adaptáciou na nové časové pásmo.

Aký vplyv má jet lag na spánok?

Jedným z najčastejších prejavov pásmovej choroby sú problémy so zaspávaním. Ak človek pri cestovaní „stratí“ niekoľko hodín, telo sa musí prispôsobiť novému nočnému režimu v čase, keď je zvyknuté byť hore. V prípade, že počas cestovania naopak „získate“ niekoľko hodín, môže byť cestujúci počas dňa ospalý.

Jet lag býva najhorší počas prvých dvoch dní, vo väčšine prípadov v nasledujúcich dňoch príznaky vymiznú alebo dôjde k ich zmierneniu.

Prekonať niekoľko časových pásiem je pre ľudský organizmus veľkou záťažou.

Ako sa s jet lagom vysporiadať pri cestovaní a spaní v hoteloch?

Existuje niekoľko odporúčaní, vďaka ktorým si telo dokáže s jet lagom poradiť lepšie.

Pred cestou

  • V prvom rade je dobré sa na cestu začať pripravovať už niekoľko dní dopredu a po hodinách posúvať dobu, kedy pôjdete spať podľa pásma, do ktorého cestujete. Pred cestou sa tiež odporúča upravovať dobu, kedy jete, aby zodpovedala dobe, kedy budete jesť v cieľovej destinácii.
  • Odborníci odporúčajú preferovať skôr denné ako nočné lety.
  • Na cestu lietadlom sa oblečte čo najpohodlnejšie, odev by mal byť ideálne vyrobený z prírodných materiálov, mal by byť voľný a priedušný. V lietadle vám prídu vhod aj štuple do uší, očná maska na spanie a mäkké hrejivé ponožky.

Počas letu

  • Pred tým, než nastúpite do lietadla, si na chvíľku zacvičte, v lietadle sa nezabudnite pravidelne ponaťahovať a z času na čas sa prejdite uličkou.
  • Počas letu jedzte len ľahké jedlá, pite dostatočné množstvo vody a vyhnite sa pitiu alkoholu alebo kávy, pretože môže viesť k dehydratácii.
  • Pokúste sa dostatočne vyspať v lietadle, spánok v lietadle totiž môže vášmu telu pomôcť rýchlejšie sa prispôsobiť novému časovému pásmu.

Po prílete do cieľovej destinácie

  • Keď priletíte do cieľovej destinácie, snažte sa fungovať podľa miestneho času. Ak ste po ceste veľmi unavení, môžete si dopriať krátky spánok, ktorý by ale nemal trvať dlhšie ako hodinu.
  • Aj keď vás možno ihneď po prílete láka ísť si ľahnúť do veľkej a mäkkej hotelovej postele a zostať v nej celý deň, pre vaše telo bude oveľa lepšie, ak vyrazíte na slnko a budete sa čo najviac hýbať. Po prílete by ste mali ideálne zvýšiť aj príjem vitamínov.
  • Večer pred spaním si doprajte teplú sprchu, ktorá pomôže zvýšiť produkciu melatonínu – hormónu spánku, ráno si zase dajte chladnú sprchu, ktorá dokonale naštartuje váš deň.

Doprajte svojim hosťom kvalitný oddych po náročnom lete.

Čo môžu urobiť hotely pre hostí bojujúcich s jet lagom?

Uľaviť od príznakov pásmovej choroby môžu cestujúcim aj majitelia a manažéri hotelov tým, že zaistia, aby sa hosťom v hoteli spalo čo najlepšie.

Základom každej hotelovej izby je nesporne kvalitná posteľ a matrac, ktorý do značnej miery ovplyvňuje kvalitu spánku a spokojnosť hostí. Prémiové postele a matrace určené pre hotely, penzióny a apartmány ponúka aj značka Materasso. Naše hotelové kolekcie, na čele s kontinentálnymi posteľami, kvalitnými matracmi a matracovými topmi, sa vyznačujú vysokou kvalitou a luxusným dizajnom.

Ďalšie tipy na spríjemnenie pobytu v hoteli

Kvalitná posteľ a matrace sú bezpochyby najdôležitejšie, hosťom však môžete uľaviť od nepríjemného jet legu aj niekoľkými pozornosťami. Vzhľadom na to, že ľudia trpiaci pásmovou chorobou často zápasia s dehydratáciou, môžete na izbu nachystať fľašu s vodou.

Ľuďom s pásmovou chorobou sa taktiež odporúča zvýšený príjem vitamínov, milou pozornosťou tak bude misa s čerstvým ovocím. Hostia určite ocenia aj zatemňovacie závesy alebo pripravené štuple do uší. Pobyt v hoteli môžete spríjemniť aj útulným kútikom s pohodlným kreslom a lampou, kde si môžu hostia pred spaním čítať.

Autor Materasso Redakce

publikované 28. 2. 2022 o 14:05