Aký vplyv mala pandémia koronavírusu na hotelierstvo a ako môžu hotely osloviť viac hostí?

Hotelierstvo patrí medzi sektory najviac zasiahnuté pandémiou. Ako koronavírus v roku 2021 ovplyvnil chod hotelov a penziónov? Aká je situácia dnes a čo môžu majitelia a prevádzkovatelia hotelov a penziónov urobiť preto, aby opäť prilákali hostí?

Cestovný ruch na Slovensku v roku 2021

Jar minulého roka bola spojená s dlhým lockdownom, ktorý mal negatívny vplyv na majiteľov hotelov a penziónov naprieč celou republikou. Situácia se čiastočne zlepšila v lete, no v porovnaní s obdobím pred pandémiou je naďalej nepriaznivá. Podľa dát Národnej banky Slovenska hotelierov na severe Slovenska (Tatry, Liptov a okolie) podržali domáci turisti, juhozápad sa však v návštevnosti výrazne prepadol. Napriek zhoršenej pandemickej situácii na jeseň, sa príjmy hotelierov v tomto období oproti minulému roku zvýšili. S príchodom zimy a zavedením režimu OP+ však hotely zostali opäť poloprázdne.

Jar 2022: Ľudia môžu do hotelov bez očkovania aj testov

Vláda 16. 2. 2022 zrušila väčšinu opatrení, ktoré zabraňovali ľuďom bez potvrdenia o očkovaní alebo prekonaní choroby ubytovávať sa v hoteloch. Poskytovanie ubytovacích služieb je teda aktuálne možné pre všetkých hostí bez obmedzení. V ubytovacích zariadeniach je však stále potrebné mať vo všetkých spoločných priestoroch nasadený respirátor alebo iný ochranný prostriedok a pri ubytovaní dodržiavať hygienické pravidlá. Prevádzkovatelia hotelov by mali venovať zvýšenú pozornosť upratovaniu izieb a nakladaniu s uterákmi a lôžkovinami.

Ľudia sa po ukončení opatrení pomaly vracajú do hotelov, záujem je najmä o pobyty na horách. Bohužiaľ, obsadenosť hotelov stále nie je dostatočná a hotelom chýbajú zahraniční turisti. Podľa NBS tvorili pred pandémiou turisti z ostatných krajín takmer 40% všetkých ubytovaných, no v roku 2021 ich podiel klesol o viac ako polovicu.

Ľudia túžia po nových zážitkoch.

Hotely sa nevyhnú zvyšovaniu cien: V priemere zdražujú o 10 až 20%

Prevádzkovatelia hotelov rovnako ako prevádzkovatelia reštaurácií teraz bojujú s rastúcou infláciou a taktiež s rastúcimi cenami energií. Okrem toho mnohým hotelom a penziónom chýba potrebný personál.

Majitelia tatranských hotelov a penziónov pre spravodajstvo RTVS avizovali, že už najbližšie prázdninové pobyty rodín musia zdražieť o desať až dvadsať percent, aby to finančne prežili. Situácia s nárastom cien energií, spolu s ďalšími obmedzeniami štátu, je pre nich neúnosná.

Koronavírus zmenil požiadavky návštevníkov na hotely

Pandémia koronavírusu zasiahla mnoho oblastí nášho života a zmenila aj trendy v hotelierstve. Ľudia počas dovoleniek alebo víkendových pobytov v hoteloch a penziónoch čím ďalej tým viac uprednostňujú bezkontaktný servis a hotely zamerané na zdravie a s ním súvisiacu ponuku wellness procedúr či športového vyžitia.

Pandémia zároveň vedie hotely k tomu, aby sa presunuli do digitálneho sveta. Návštevníci chcú čo najviac vecí vybaviť rýchlo a jednoducho online, takže jednoznačne ocenia inteligentné rezervačné systémy alebo online check-in.

Ako do hotelov znova prilákať zákazníkov?

V dnešných dňoch sa väčšina hotelov a penziónov snaží dohnať straty zapríčinené vládnymi opatreniami proti šíreniu infekcie Covid-19. Čo urobiť, aby si ľudia vybrali práve váš hotel či penzión? Možností máte hneď niekoľko.

Myslite na ekológiu

Ľudia od firiem a hotelov očakávajú ohľaduplný prístup k životnému prostrediu a je veľmi pravdepodobné, že sa budú zameriavať na udržateľnosť aj pri výbere ubytovania. Dokazujú to aj odborníci, ktorí zároveň dodávajú, že sa investície do ekologickej prevádzky hotela pomerne rýchlo vrátia, a navyše prilákajú nových zákazníkov.

Vymyslite pre svojich hostí rôzne pobytové balíčky a doplnkové služby.

Ľudia chcú zážitky

Asi vás neprekvapí, že ľudia po dlhých mesiacoch, keď boli obmedzené športové aj kultúrne podujatia, túžia po zážitkoch. Preto nepochybne ocenia, ak im hotely ponúknu okrem komfortného ubytovania aj doplnkové služby. Môže ísť napríklad o zapožičanie bicyklov či elektrobicyklov, premietanie filmu na záhrade alebo na dvore hotela, lekcie rannej jogy či napríklad nachystanie piknikového košíka.

Takáto ponuka sa môže pozitívne premietnuť aj do hodnotení zákazníkov. Zo štatistík TripAdvisoru vyplýva, že až 80 % zákazníkov si pred rezerváciou hotela prečíta 6 až 12 hodnotení.

Darčekové vouchery

Ľudia často svojich blízkych obdarúvajú práve pobytmi. Ideálne je, aby ste darčekové vouchery ponúkali vo fyzickej aj online podobe. Zákazníkom tiež môžete ponúknuť, že im poukaz zašlete v darčekovej krabičke.

Špeciálne balíčky

Ľudia na internete veľmi často hľadajú pobytové balíčky. Vo vyhľadávaných výrazoch sa najčastejšie objavuje pobytový balíček pre seniorov, pre dvoch a tiež pobytový balíček pre rodiny s deťmi. Ľudia vyhľadávajú často aj pobyty s vírivkou na izbe a záujem je aj o víkendové pobyty s cvičením.

Ani v ponuke vášho hotela by preto nemali chýbať špeciálne balíčky, keďže je o ne v súčasnosti veľký záujem.

Komfortné vybavenie hotelových izieb

Klienti si hotely často vyberajú aj podľa toho, ako vyzerajú hotelové izby a ako sú vybavené. Kľúčom k úspechu každého hoteliera je moderne zariadená izba na čele s kvalitnou posteľou a matracom, ktorý hosťom zaistí komfortný spánok. A keď sa hostia v hoteli dobre vyspia, veľmi pravdepodobne sa budú radi vracať.

Kvalitné postele, matrace a hotelové doplnky Materasso

Zatiaľ čo predtým boli prémiové kontinentálne postele spojené len s tými najluxusnejšími hotelmi, dnes na ne stavia čím ďalej tým viac hotelov a penziónov. Materasso okrem kontinentálnych postelí a matracov ponúka aj doplnky k posteliam, posteľové sety a interiérové doplnky v podobe kresiel, taburetov, nočných stolíkov a podnožiek.

Hostia sa pomaly začínajú vracať do hotelov a blíži sa hlavná sezóna, ktorá môže byť pre hotely a penzióny významnou finančnou injekciou. Aby si hostia vybrali práve váš hotel, vykročte v ústrety ich požiadavkám a vybavte izby kvalitným zariadením s komfortnou posteľou a matracom.

Autor Materasso Redakce

publikované 20. 3. 2022 o 16:34