Sprievodca vybavením hotelovej izby

To, ako je vaša hotelová izba zariadená a vybavená, sa odrazí na spokojnosti vašich hostí počas ich pobytu. Keďže sa v izbe zdržia len krátky čas, mala by byť zariadená funkčne a prakticky. Nemali by ste však zabúdať na doplnky a iné drobnosti, ktoré izbu spríjemnia.

Usporiadanie izby ovplyvňujú jej priestorové možnosti

Veľkosť postele, množstvo hotelového nábytku a jeho rozostavenie sa odvíja od veľkosti miestnosti. Do malých hotelových izieb sa budú hodiť menšie dvojlôžka, napríklad čalúnená posteľ o veľkosti 160 × 200 cm alebo 140 × 200 cm. Celkovo v nich bude menej nábytku ako v priestrannej izbe, do ktorej môžete okrem čalúnenej postele s veľkosťou 180 × 200 cm bez problémov umiestniť ešte sedačku a kreslo.

Veľkosť hotelovej izby

Požiadavky týkajúce sa ubytovacích zariadení špecifikuje vyhláška č. 210/2016 Z. z. Konkrétne sa jedná o § 9, ktorý sa zaoberá požiadavkami na ubytovacie zariadenia. Dodržiavanie veľkosti izieb je dôležité kvôli hygienickým predpisom, ale aj kvôli hodnoteniu hotela podľa počtu hviezdičiek.

Svetlá výška hotelovej izby musí mať minimálne 2 400 mm, odporúča sa 2600mm, v podkroví najmenej 2 300 mm, odporúča sa aspoň 2 400 mm.

Rozvrhnutie nábytku

Na pohodlnom používaní, ale aj upratovaní izby sa podieľa ergonómia priestoru. Hotelový nábytok by mal byť v miestnosti funkčne a prakticky rozostavený. Vo všeobecnosti sa odporúča:

  • písací stôl orientovať smerom k oknu
  • z postele by ste mali vidieť do exteriéru
  • miesto na odloženie kufrov by malo byť v blízkosti skríň pri vchode
  • TV obrazovka by mala byť nasmerovaná k posteli

V prípade postele zaistite, aby bola prístupná z oboch strán, čo ocenia nielen hostia, ale aj chyžné. Medzi jednotlivými kusmi hotelového nábytku by mal byť dostatočný priestor na pohodlný pohyb hostí. Okrem toho sú široké uličky dôležité v prípade evakuácie, kedy plnia funkciu únikovej cesty. Nábytok by mal byť od seba vzdialený najmenej 550 mm, lepšie 600 mm. Tento priestor je dôležitý zachovať predovšetkým medzi:

  • posteľou a oknami
  • posteľou a kúpeľňou
Funkčné rozvrhnutie nábytku

Obrázok: Systematické a funkčné rozvrhnutie nábytku.

Hotelový nábytok musí byť predovšetkým odolný

Pri výbere hotelového nábytku pamätajte, že bude čeliť oveľa väčším záťažovým skúškam ako nábytok v domácnosti. Preto je potrebné vyberať vybavenie z kvalitných materiálov, ktoré sú odolné voči oderu a ľahko sa udržiavajú. Materiál musí vydržať časté čistenie čistiacimi prostriedkami bez toho, aby sa začala meniť štruktúra alebo farba jeho povrchu. Nezabudnite ani na najviac namáhané časti, medzi ktoré patria pánty dvierok a bežce zásuviek. Vyberajte len kvalitné kovania, ktoré sú určené na hotelové použitie. Dvere a zásuvky hotelového nábytku sa otvárajú oveľa častejšie ako doma.

Hotelová posteľ výrazne ovplyvní spokojnosť hostí

Hotelové izby sú pre hostí zázemím, ktoré by im malo poskytnúť pohodlný odpočinok. Preto je mimoriadne dôležité vybrať si kvalitnú posteľ s luxusným matracom. Obľúbené sú vysoké hotelové postele, pri ktorých je plocha na spanie 50 – 60 cm nad zemou. Z takýchto postelí sa ľahko vstáva a pohodlne sa do nich líha. Spokojní hostia sa budú do vášho hotela radi opakovane vracať a určite ho odporučia svojim známym.

Rám postele

Ak chcete svojim hosťom dopriať čo najluxusnejší odpočinok, vybavte izbu kontinentálnou alebo boxspringovou posteľou. Výhodou plne čalúnených kontinentálnych postelí Materasso je ich variabilita. Vďaka jedinečnému spojovaciemu systému ich môžete premeniť na dve samostatné postele alebo na veľkú luxusnú manželskú posteľ – king size postel.

Rám hotelovej postele boxspring je čalúnený a mäkký. Na zmäkčenie sa používajú príjemné peny, ktoré sú následne očalúnené vybraným materiálom. Posteľ môže byť čalúnená látkou, ale aj ekokožou. Vybrať si môžete z viac ako stovky farieb.

Kontinentálna posteľ disponuje pohodlným čalúneným čelom. Môže byť súčasťou postele, alebo ho možno pripevniť na stenu. Práve čelo postele dodáva celej posteli a vlastne celej miestnosti nádych luxusu.

Luxusná čalúnená posteľ

Obrázok: Čalúnené čelo dodáva posteli luxusný vzhľad.

Typy postelí

V Materasso ponúkame hotelové postele do vyšších aj nižších cenových kategórií ubytovaní.

Hotelové matrace

Kvalita matracov má významný vplyv na kvalitu vášho spánku. Matrace pre hotely sú vystavené extrémnej záťaži, preto sa vyrábajú z materiálov s dlhou životnosťou. Pre hotely sú najvhodnejšie pružinové taštičkové matrace s penami, ktoré majú vysokú nosnosť a dlhú životnosť. K dispozícii sú kompletné čalúnené postele s matracom a roštom. Prípadne si môžete vybrať jednotlivé komponenty samostatne.

Ak si zaobstaráte posteľ typu boxspring, pružinový taštičkový matrac je integrovaný do rámu postele, kde funguje ako rošt. Na ňom je umiestnený hlavný matrac, ktorý sa zvyčajne skladá z niekoľkých druhov pien. Systém boxspring dokáže dokonale rozložiť tlak spiaceho, a tak ponúka najluxusnejší odpočinok.

Do hotelov sú najvhodnejšie matrace strednej tuhosti, ktoré vyhovujú väčšine osôb. Môžete si však vybrať aj obojstranný matrac. Spýtajte sa hosťa, či radšej spí na tvrdšom alebo mäkšom matraci, a podľa toho matrac otočte.

Vzhľadom na hygienické požiadavky sa odporúča mať na matraci chrániče a investovať do ošetrenia úpravou odpudzujúcou roztoče a ploštice.

hotelový matrac

Obrázok: Matrac s taštičkovými pružinami.

Typy matracov

V Materasso vám ponúkame niekoľko typov hotelových matracov.

  • Economy class – matrac pre 2* hotely, ktorý sa vyrába len z PUR peny alebo z PUR peny a bonellových pružín. Výška sa pohybuje od 16 do 18 cm.
  • Standard class – matrac pre 3* hviezdičkové hotely. Jadro tvoria bonellové alebo taštičkové pružiny, ktoré sú zmäkčené penami. Majú výšku medzi 16 až 20 cm.
  • Business class – patrí do 4* hotelov. Matrac sa vyrába z taštičkových pružín a prírodných materiálov ako je latex. Nechýba ani kombinácia s pamäťovou penou. Výška matracov je v rozmedzí od 22 do 24 cm.
  • Luxury class – do 5* hotelov sa hodia matrace s taštičkovými pružinami v kombinácii s prírodnými materiálmi či pamäťovou penou. Patria medzi najvyššie matrace. Ich výška sa pohybuje od 26 do 32 cm.

Prikrývky a vankúše

Okrem postele a matraca prispievajú k pohodlnému odpočinku aj vankúše a prikrývky. Ak chcete svojim hosťom ponúknuť tie najlepšie vankúše, zvoľte anatomické vankúše z pamäťovej peny, ktoré sa dokonale prispôsobia požiadavkám krčnej chrbtice. V prípade prikrývok jednoznačne vedie výplň z dutých vlákien. Nedržia v ňom roztoče a ľahko sa perie.

Nočné stolíky

Z každej strany postele by mal stáť nočný stolík. V Materasso ponúkame niekoľko typov nočných stolíkov, ktoré vám vyrobíme na mieru. Odkladacia plocha stolíka by mala byť v rovnakej výške ako ložná plocha postele. Vďaka tomu sa bude hosťom stolík ľahko používať. Plocha stolíka by mala byť dostatočne veľká, aby sa na ňu v prípade potreby dala postaviť lampička. Nezabúdajte, že si hostia odkladajú aj šperky a okuliare. Niektorí majú radi po ruke pohár vody. Výhodou je nočný stolík so zásuvkou, ktorý ponúka priestor na ďalšie nevyhnutnosti, ktoré by na odkladacej ploche prekážali.

Podľa posledných trendov nie je nutné, aby nočné stolíky ladili s posteľou. Dôležité je, aby ladili spolu a zodpovedali charakteru zariadenia izby.

Vybavenie luxusnej hotelovej izby

Obrázok: Posteľ v kombinácii s nočným stolíkom.

Pohovky a kreslá

Ak vám to veľkosť izby dovoľuje, vybavte ju pohodlnými kreslami a pohovkami, ktoré môžu byť v sete aj s posteľou. Napokon, pohovka môže plniť aj funkciu prístelky. V tomto prípade je však potrebné, aby mala kvalitný matrac, ktorý poskytne rovnako kvalitný spánok ako na posteli.

Pohovky alebo kreslá môžete premeniť na príjemný relaxačný kútik, kde sa hostia budú rozprávať alebo si čítať knihu. V blízkosti by teda nemala chýbať lampa na čítanie. Pohovky a kreslá môžu byť čalúnené rovnakým spôsobom ako posteľ. Ak sa rozhodnete pre iné čalúnenie, vytvoríte opticky oddelenú zónu.

Skrine a úložné priestory

Úložné priestory voľte tak, aby sa do nich pohodlne zmestilo oblečenie, obuv aj batožina. Najlepším riešením sú vstavané skrine, ktoré šetria priestor a navyše sú nenáročné na údržbu. V skriniach nesmú chýbať vešiaky a lyžice na obúvanie topánok.

Ďalší nábytok a vybavenie hotelovej izby

Súčasťou hotelových izieb môže byť aj písací stôl, na ktorom je telefón a informačné brožúry. Mal by poskytovať dostatok miesta na odloženie notebooku. Ďalšie miesto na sedenie či odloženie vecí ponúknu čalúnené taburetky a podnožky. Z hľadiska pohodlia by mala byť podnožka v blízkosti kresla.

V izbe by nemalo chýbať zrkadlo vo výške postavy, odpadkový kôš, priestor na odkladanie kufrov, svetlo na čítanie, televízor, klimatizácia alebo trezor na cennosti. Vybavenie hotelovej izby by mala zodpovedať kategórii hotela.

Hotelová prístelka

Hoci hotelová prístelka nie je klasická posteľ, mala by hosťom poskytovať rovnaké pohodlie. Môže mať podobu rozkladacej pohovky, kresla, sklápacej postele alebo dokonca poschodovej postele.

Medzi najpohodlnejšie patria neskladacie a rozkladacie hotelové prístelky vrátane tzv. sofabed. Tie majú kvalitný matrac pre nerušený spánok. Pri skladacích prístelkách je potrebné dbať na jednoduchú manipuláciu. Ak prístelka nezostane v izbe, mala by mať kolieska pre ľahší transport. Prístelky, ktoré sa vysúvajú zo základne postele, ponúkajú stredný komfort. Ich hlavnou výhodou je, že nezaberajú miesto a ľahko sa s nimi manipuluje. Najmenej pohodlné sú klasické rozkladacie pohovky.

Ak chcete zvýšiť kvalitu spánku aj na hotelovej prístelke, odporúčame k nej dokúpiť vrchný/prístelkový matrac alebo topper. Okrem pohodlného matraca by prístelka mala mať aj príjemný dizajn, aby celkovo korešpondovala so zariadením izby.

Pri zariaďovaní hotelovej izby venujte pozornosť kvalite nábytku, ale aj dizajnu. Príjemné prostredie prispieva k spokojnosti hostí.

Autor Materasso Redakce

publikované 20. 2. 2023 o 12:36