Akú životnosť majú hotelové matrace a prečo ich treba pravidelne meniť?

Matrac je spotrebným tovarom, ktorý časom stráca svoje špecifické vlastnosti. O dôležitosti toho, aby sa hostia vo vašom ubytovacom zariadení dobre vyspali, sme už napísali mnohé. Dnes sa zameriame na ďalšiu veľmi podstatnú záležitosť, ktorou je potreba výmeny matracov v hotelových zariadeniach. Prečo by ste ju nemali podceňovať?

Kedy je správny čas na výmenu hotelových matracov?

Určite nečakajte na moment, kedy sa vám staré matrace jednoducho rozpadnú. Viditeľné aj citeľné poškodenia sú znamením toho, že vaše hotelové matrace už majú to najlepšie za sebou. Určite nečakajte na to, kým sa hostia začnú sami sťažovať v recenziách na internete. V takom prípade je už neskoro a náprava je veľmi zložitá. Hodnotenie vášho hotela na internete má na vaše podnikanie veľký vplyv a nespokojnosť sa prejaví nielen v riadkoch plných kritiky, ale aj na vašich tržbách. Povesť vášho hotela je niečo, s čím neradno hazardovať.

Známky toho, že je potrebné hotelový matrac vymeniť

 • Vek – v niektorých prípadoch sa môže stať, že matrac nemá žiadne viditeľné poškodenia, tak prečo sa ho zbavovať? Z hygienického hľadiska sa odporúča matrac v domácnosti meniť každých 7–10 rokov, tie kvalitné vydržia aj 12 rokov. V hoteloch je však potrebné meniť matrace v dostatočnom predstihu. Nie je dobré čakať na to, že matrace prestanú hosťom vyhovovať a začnú sa sťažovať. Ideálna doba výmeny hotelových matracov je raz za 5 rokov. A to predovšetkým z dôvodu hygieny, pretože na hotelových lôžkach spí mnoho rôznych hostí.

Náš TIP: Matrac absorbuje ľudský pot a lepia sa naňho šupinky ľudskej kože, vlasy, ale aj prach. To vytvára živnú pôdu pre rast baktérií a plesní, ktoré môžu spôsobovať alergie a ďalšie zdravotné problémy. Hotelieri o tomto probléme vedia, preto používajú kvalitné matracové chrániče, ktoré sa jednoducho zložia z postele a vyperú. Majú ich vždy niekoľko v zásobe, aby nedochádzalo k oneskoreniam a izba sa po uprataní mohla ihneď obsadiť.

 • Viditeľné poškodenie – matrace v izbách vášho ubytovacieho zariadenia pravidelne kontrolujte. Ak sa poťah matraca trhá, vidíte na ňom jamku alebo z neho vstanete, ale on sa nevráti do pôvodnej polohy, je na čase siahnuť po náhrade.
 • Hlasné vŕzganie – najmä u pružinových matracov sa vek prejavuje tým, že pružiny začnú vŕzgať. Zvuk potom môže rušiť vašich hostí pri spánku.

Podľa odborníkov by sa matrace mali meniť z dvoch hlavných dôvodov:

 • ortopedických
 • hygienických

Opotrebovaný matrac stráca svoje ortopedické vlastnosti a opornému aparátu vašich hostí už nemusí poskytovať optimálnu podporu, čo sa prejaví bolesťami. Nekvalitný spánok sa navyše podpisuje nielen na fyzickom, ale aj psychickom zdraví. Ak si vaši hostia cez noc kvalitne neodpočinú, môže sa u nich objaviť:

 • podráždenosť
 • znížená schopnosť koncentrácie
 • celková slabosť a únava

Naša značka Materasso Hotels dodáva boxspringové postele s vysoko pohodlnými matracmi aj do tých najluxusnejších hotelov.

Ako predĺžiť životnosť hotelových matracov?

 • Matrace v ubytovacích zariadeniach odporúčame raz za ½ roka otáčať. To pomôže zlepšiť ich životnosť.
 • Používajte matracový chránič. Je to praktické a hygienické riešenie.
 • Nezabudnite sa starať aj o rošty, prípadne ich včas vymeňte. Nekvalitný či zle vybraný rošt môže skrátiť dobu životnosti matraca.

Čo so starými hotelovými matracmi?

Matrace nikdy nepáľte ani sami nijako nelikvidujte. Odneste ich napríklad do zberného dvoru, kde sa postarajú o ich vhodnú likvidáciu či recykláciu.

Staré hotelové matrace však nemusíte nutne vyhadzovať. Môžete ich odviezť do zvieracích útulkov, venovať ich charite alebo sa opýtať známych, či ich nepotrebujú.

Kde zakúpiť nové kvalitné hotelové matrace?

Stačí si vybrať z našich hotelových kolekcií boxspringových postelí a všetko ostatné už môžete nechať na nás. Vysokokvalitné boxspring postele sú jeden celok a medzi matracmi tak nevzniká nepríjemná medzera. Matrac vďaka premyslenej konštrukcii hotelovej postele vydrží oveľa dlhšie. Navyše budete mať istotu, že matrace na našich posteliach spĺňajú vysoké nároky kladené na hotelové matrace. Sú nehorľavé a prispôsobené tak, aby vyhovovali všetkým váhovým kategóriám. A v neposlednom rade tvoria ozdobu hotelových izieb, presvedčte sa v našich referenciách.

Autor Materasso Redakce

publikované 12. 3. 2022 o 13:13