Poradíme, ako si vybrať vankúše a prikrývky do hotelovej postele a ako sa o ne starať

Každý hotelier chce svojim zákazníkom ponúknuť maximálne pohodlie. Vybavte svoje postele kvalitnými vankúšmi, ktoré uvoľňujú krčnú chrbticu. Dôležitý je aj výber prikrývky. Jej hrejivosť by mala zodpovedať sezónnym podmienkam. V neposlednom rade myslite na jednoduchú údržbu lôžkovín. Aké materiály sú najvhodnejšie na hotelové použitie?

Ako si vybrať vankúš, ktorý nepoškodí krčnú chrbticu?

Vedeli ste, že kvalitu spánku neovplyvňuje len hotelová posteľ a matrac, ale aj správny vankúš?

Veľkosť vankúša

Vankúše, ktoré podporujú zdravý spánok a zároveň sú zdravé pre telo, by mali podopierať krčnú chrbticu tak, aby bola v rovine s celou chrbticou. Vankúš by nemal siahať až pod ramená. Ramená sa totiž musia správne zaboriť do matraca. Ideálne rozmery sú 50 × 70 cm alebo 40 × 60 cm.

Typ vankúša

Svojim hosťom môžete ponúknuť anatomické, zdravotné alebo ortopedické vankúše. Aký je medzi nimi rozdiel?

 • Zdravotný vankúš – vankúše, ktoré sú klinicky hodnotené podľa zákona o zdravotníckych pomôckach, sa označujú ako zdravotné vankúše. Zvyčajne sú označené značkou CE. Vďaka tomu viete, že výrobok spĺňa požiadavky všetkých platných smerníc. Na zdravotnícke výrobky sa vzťahuje znížená sadzba DPH.
 • Ortopedický vankúš – zvyčajne nie je certifikovaný a nemusí spĺňať smernice a normy platné pre zdravotné vankúše. Označenie „ortopedický“ znamená, že ide o vankúš, ktorý by mal predchádzať problémom s chrbticou.
 • Anatomický vankúš – vyrába sa z pamäťovej peny. Má špeciálny tvar, ktorý pomáha udržiavať hlavu v optimálnej polohe. Tým sa uvoľňuje krčná chrbtica a svaly okolo nej. Pamäťová pena mení svoju tuhosť v závislosti od teploty a tlaku, ktorý na ňu pôsobí. Hneď ako si hosť ľahne, vankúš sa vytvaruje tak, aby boli krčné a ramenné svaly počas spánku dokonale uvoľnené. Najbežnejší a najobľúbenejší tvar anatomického vankúša je dvojitá vlnovka. Tento dizajn je vhodný pre ľudí spiacich na chrbte aj na boku. Chybu však neurobíte ani s klasickým obdĺžnikovým tvarom.
Anatomický vankúš

Obrázok: Anatomický vankúš pre zdravý spánok.

Výplň hotelového vankúša

Pokiaľ ide o výplň, môžete si vybrať medzi prírodnými a syntetickými materiálmi. Pri výbere zohľadnite, či zariaďujete klasickú izbu alebo či je ubytovanie určené pre alergikov. V izbách pre alergikov je lepšie používať syntetické výplne. Rozhodne by ste sa mali vyhnúť vankúšom, ktoré sú plnené perím.

 • Hollow Fill – ide o špeciálny typ dutého vlákna. Vďaka svojej jedinečnej štruktúre je výplň nadýchaná, zachováva si objemovú stálosť, dobre sa tvaruje a zároveň je dostatočne priedušná. Ide o syntetický materiál, ktorý nezachytáva roztoče ani prach, takže je najlepšou voľbou pre ľudí, ktorí trpia ochoreniami dýchacích ciest. Výhodou je aj jednoduchá údržba. Takýto vankúš môžete jednoducho vyprať v práčke.
 • Výplň z peria – v hoteloch sa vyskytuje menej často. Perie je náročné na údržbu a môže dráždiť dýchacie cesty citlivých osôb. Rozhodne to nie je materiál vhodný pre alergikov. Na druhej strane, perová výplň poskytne potrebnú oporu aj mäkkosť. Je vhodnejšia na zimné obdobie.
 • Pamäťová pena – používa sa na výrobu anatomických vankúšov. Je to syntetický materiál vhodný pre alergikov. Jeho výhodou je možnosť nastavenia tuhosti v závislosti od teploty ľudského tela. Netvoria sa v nej roztoče. Pamäťovú penu však nemožno prať v práčke.

Výška vankúša

Pri výbere vankúša zohľadnite aj jeho výšku. Tá sa odvíja od tvrdosti matraca. Ak má vaša hotelová posteľ mäkký matrac, vyberte si vyšší vankúš, ktorý dokáže vyrovnať výškový rozdiel medzi vašimi ramenami a hlavou. Pri stredne tvrdých a tvrdších matracoch si vystačíte s nižším vankúšom. Ideálne je, ak môžete meniť objem výplne vankúša.

Nezabudnite, že do detskej postieľky vankúš nepatrí. Dáva sa len deťom približne od 3 rokov. Menšie vankúše s rozmermi 40 × 60 cm sú určené pre bábätká.

Ako vybrať kvalitnú perinu?

Výber prikrývky sa riadi nielen ročným obdobím, ale aj zdravotným stavom hosťa. Napríklad periny, t. j. prikrývky plnené perím, nie sú vhodné pre alergikov. Perie je živnou pôdou pre prachové roztoče, ale aj pre roztoče, ktoré žijú v perí vtákov a ich hniezdach.

Štandardné rozmery perín/prikrývok

Nezabudnite, že prikrývka by mala byť aspoň o 20 cm dlhšia ako výška osoby. Klasické rozmery periny pre jednu osobu sú 140 × 200 cm. Ak máte predĺžený matrac alebo chcete ponúknuť dokonalý odpočinok aj vyšším hosťom, ponúknite im predĺženú prikrývku s rozmermi 140 × 220 cm. V poslednom čase sú obľúbené aj periny pre dvoch, známe ako francúzske prikrývky, s rozmermi 200 × 200 cm.

Pre väčšie deti sú k dispozícii prikrývky s rozmermi 110 × 80 cm alebo 130 × 90 cm. Detské postieľky môžu byť vybavené prikrývkami s rozmermi 40 × 50 cm.

Prikrývky vhodné do hotelovej izby

Obrázok: Obľúbené sú tzv. francúzske prikrývky pre dvoch.

Výplň prikrývky

Podobne ako pri vankúšoch, aj pri prikrývkach si môžete vybrať medzi syntetickou a prírodnou výplňou.

 • Perie – má dlhú životnosť a dokonalé izolačné vlastnosti. Je ideálne najmä na zimné obdobie, pretože je úžasne hrejivé. Nevýhodou však je, že sa ťažko udržiava. Perie môže spôsobovať alergické reakcie.
 • Hollow Fill – duté vlákno s dlhou životnosťou, ktoré je ľahké a hrejivé. Okrem toho sa ľahko udržiava.
 • Mikrovlákno – syntetický materiál, ktorý je mäkký a hodvábny. Podobá sa páperiu, ale jeho nákup je finančne menej náročný ako nákup páperia.
 • Vlnená a hodvábna výplň – vlnené výplne majú dokonalé termoregulačné vlastnosti. V zime hrejú a v lete chladia. Hodvábne výplne sú menej rozšírené. Obľúbené sú najmä u hostí, ktorí sa v noci veľa potia. Hodváb je mimoriadne savý.

Poťah na prikrývku

Výplň sa vloží do poťahu. Najčastejšie sú k dispozícii prikrývky s bavlneným poťahom. Môžete sa stretnúť aj s poťahmi so špeciálnou úpravou. Typickým príkladom je mikrovlákno s výťažkami z aloe vera. Má antibakteriálne vlastnosti a je ideálne pre citlivú pokožku.

Rozdelenie podľa sezónnosti

V ponuke sú prikrývky celoročné, ale aj sezónne.

 • Letné prikrývky – hustota výplne by mala byť len okolo 300 g/m². Prikrývka bude ľahká a priedušná. Ak predpovede hlásia tropické noci, siahnite po prikrývkach s hustotou výplne len 150 g/m².
 • Zimné periny – teplé periny by mali mať hustotu výplne aspoň 400 g/m². Ideálnym materiálom výplne zimných prikrývok je perie, vlna, ale aj syntetické vlákna.
 • Celoročné prikrývky – hustota ich výplne je 300 až 400 g/m². Sú vhodné do miestností, v ktorých nedochádza k príliš veľkým teplotným výkyvom. Celoročné prikrývky odvádzajú od tela pot, ale zároveň sú teplé a nadýchané.

Môžete sa stretnúť aj s číselným označením od 1 do 5. Každá číslica označuje stupeň hrejivosti, pričom prikrývky s číslom 1 sú vhodné na letné mesiace. Číslo 5 označuje prikrývky pre zimomravých, najmä na zimné obdobie.

Dokonalá starostlivosť o posteľnú bielizeň

Vedeli ste, že kvalita postele a jej vybavenia je jedným z dôležitých faktorov, ktoré ovplyvňujú spokojnosť vašich hostí? Ak im ponúknete dokonale pripravenú a pohodlnú posteľ, určite ju nezabudnú spomenúť vo svojom verejnom hodnotení.

Nezabúdajte, že hostia po príchode na izbu hodnotia v prvom rade vybavenie, ale čistota lôžkovín a kvalita postele sú hneď na druhom mieste. Nepodceňujte preto ich údržbu.

Starostlivosť o lôžkoviny podľa typu výplne

Obrázok: Starostlivosť o lôžkoviny závisí od ich výplne.

Starostlivosť o matrac

Hotelový matrac je živnou pôdou pre roztoče. Nie je možné sa ich úplne zbaviť, ale môžete výrazne znížiť ich výskyt. Ako na to?

 • Dôkladne vetrajte,
 • ak je to možné, vystavte matrac slnku alebo mrazu,
 • aspoň raz za 14 dní vysajte matrac kvalitným vysávačom s HEPA filtrom,
 • čistite matrac vysávačom s UV-C lampou, ktorá dokáže odstrániť väčšinu baktérií, alergénov a roztočov.

Kúpte si chránič matraca a na matrac položte topper. Zlepšíte tým hygienu postele.

Pranie prikrývok a vankúšov podľa výplne

Výplň prikrývok a vankúšov vyberajte s ohľadom na ich údržbu.

 • Výplň z peria – perie je najnáročnejšie na údržbu. Vo väčšine prípadov je potrebné zveriť perie do starostlivosti odborníkom. Ak to výrobca umožňuje, perie môžete prať v práčke, ale na nižších teplotách. Na pranie sa používajú špeciálne prípravky bez obsahu enzýmov. Enzýmy totiž perie odmasťujú. Časté pranie však spôsobuje krehnutie peria. V závislosti od intenzity používania by ste mali perie čistiť raz za 3 až 6 rokov.
 • Výplň z dutého vlákna – duté vlákno sa udržiava najľahšie. Môžete ho prať v práčke aj pri teplotách okolo 40 °C. Vždy však dodržiavajte odporúčania výrobcu. Práčku naplňte len do jednej tretiny, pretože duté vlákno po namočení napučí.
 • Vlnená výplň – vlna má samočistiace vlastnosti, takže sa nemusí prať tak často. Ideálne sa odporúča ručné pranie a pranie pri nízkej teplote. Na pranie sa používa špeciálny prípravok s obsahom lanolínu. Výrobky sa nežmýkajú ani nesušia na otvorenom slnku. Vlnená výplň je preto pre hotely zbytočne náročná na údržbu.
 • Pamäťová pena – ide o materiál, ktorý nepatrí do práčky ani do sušičky. Vždy sa perie ručne. Na pranie sa používa tekutý prací prostriedok.

Doprajte svojim hosťom oddych v dokonalej čistote. Odvďačia sa vám pozitívnou spätnou väzbou.

Autor Materasso Redakce

publikované 23. 6. 2023 o 18:51