Čo všetko hodnotia hostia v hoteli? Nie je to len kvalita postele, ale aj vzhľad kúpeľne

Zaujíma vás, čo sa deje vo svete alebo vo vašom susedstve? Pozrite sa na internet. Vyberáte si hotel a chcete sa o ňom dozvedieť viac, ako sa dá vyčítať z popisu na jeho webovej stránke? Pozrite sa na internet. Dostupnosť informácií o ubytovaní sa vďaka online rezerváciám zvýšila. Pri výbere hotela ľudia dôverujú predovšetkým recenziám.

Internetové recenzie ovplyvňujú rozhodovanie: rezervovať, alebo hľadať inde?

Väčšina online rezervačných systémov umožňuje hosťom po odchode ohodnotiť kvalitu ich pobytu. Niekde stačí napísať recenziu, inde vás systém vyzve na hodnotenie:

 • zariadenia izby
 • postele
 • čistoty
 • personálu
 • starvy
 • prostredia atď.

Recenzie môžu písať len hostia, ktorí v ubytovacom zariadení skutočne bývali. Ide teda o dôveryhodné recenzie, na základe ktorých sa potenciálni hostia rozhodujú, či navštívia váš hotel alebo penzión.

Podľa štatistík portálu TripAdvisor si až 80 % zákazníkov pred rezerváciou prečíta 6 až 12 recenzií. Jedna negatívna recenzia pritom stačí na to, aby poškodila povesť ubytovacieho zariadenia. Zníži vašu pozíciu v zozname poskytovateľov ubytovania v danej oblasti. Z tohto dôvodu si váš hotel pozrie menej potenciálnych zákazníkov a vy prídete o obsadenosť a príjmy.

Stav kúpeľne pod drobnohľadom

Kúpeľňa je vizitkou každej hotelovej izby. Aby bol hosť spokojný, všetko by malo byť stopercentné. Akonáhle objaví pleseň v škárach, poškriabané obkladačky alebo špinavé umývadlo, už sa nevráti. Navyše to dá vedieť ostatným hosťom.

Zariadenie kúpeľne môže hosťa podnietiť k stlačeniu tlačidla: rezervovať

Konkurencia v oblasti ubytovacích služieb je obrovská. Vedeli ste však, že stačí mať štýlovú kúpeľňu, aby ste sa odlíšili od konkurencie? Atraktívna kúpeľňa zaujme potenciálnych zákazníkov. Kúpeľňa by mala kombinovať vyvážený dizajn, nezvyčajné tvary, atraktívne farebné spektrum a štýlové doplnky. Práve kúpeľňa môže podčiarknuť individualitu a jedinečnosť vášho hotela.

Luxusná dizajnová hotelová kúpeľňa.

Obrázok: Dizajnová kúpeľňa vás odlíši od konkurencie.

Hygiena v hľadáčiku

Čo z toho, že máte štýlovú kúpeľňu, ak sú v nej ošumelé obkladačky a chrómové doplnky „zdobia“ kontúry vodného kameňa? Hoteloví hostia majú na hygienu v kúpeľni naozaj vysoké nároky.

Negatívne vnímajú, ak objavia:

 • vlasy v odpade
 • plesne v škárach
 • špinavú podlahu
 • škvrny od plesne v sprche, vani alebo umývadle
 • prasknutú sanitu

Okrem toho im môže náladu pokaziť aj nedostatočne silný prietok vody, pomalý odtok špinavej vody alebo sfarbenie kúpeľňového vybavenia.

Recenzie o stave kúpeľne

Ako môžu vyzerať recenzie kúpeľní vašich hostí? Takto sa hoteloví hostia podelili o svoje skúsenosti na rôznych webových stránkach:

 • Kúpeľňa bola veľmi priestranná a okrem toalety a umývadla sa v nej nachádza aj veľká vaňa a v protiľahlom rohu veľký sprchovací kút. Za to dávam určite palec hore. Veľmi sa mi páčili vstavané výklenky nad toaletou a pri vani, ktoré slúžili ako poličky na odkladanie rôznych predmetov. Je vidieť, že architekt si dal na kúpeľni naozaj záležať. Je škoda, že sa o takú krásnu kúpeľňu málo starali. Na niektorých miestach, hlavne pri záchode, bolo vidieť rozpadávajúce sa škáry medzi obkladačkami, čo kazilo celkový dojem.
 • Izby čisté, kúpeľňa plne vyhovujúca a väčší sprchovací kút.
 • Igelit v sprche v dnešnej dobe? Chcelo by to údržbára, drobné opravy a potom by to bolo v poriadku.
 • Kúpeľňa je pekne obložená, ale nikto neumýval dlaždice, ktoré sú na stene. Umývadlo umyté len vodou a dosť nechutné, drsné. Sprcha, no… tečie teplá voda.
 • Plesne v kúpeľni. Hrozné.
 • Spoločné WC a kúpeľňa boli hneď vedľa izieb a všetko bolo absolútne čisté a voňavé.
 • Apartmán bol nádherný, všetko bolo krásne čisté, upratané. V kúpeľni boli položené voňavé a pekné uteráky, mali sme aj sušič vlasov a kávovar.

Posteľ výrazne ovplyvňuje kvalitu odpočinku hostí

V hotelovej izbe si chcú hostia hlavne oddýchnuť. A kde inde relaxovať ako na posteli? Preto musíte mať vo svojich izbách postele, ktoré vašim hosťom poskytnú čo najpohodlnejší odpočinok. Najlepším riešením sú vysoké hotelové postele, ktoré sú obľúbené u hostí všetkých vekových kategórií a hmotností. Ako vyzerá správna hotelová posteľ?

Hotelová izba s luxusnou vysokou posteľou.

Obrázok: Vysoká posteľ poskytuje kvalitný odpočinok.

Rám s čalúneným čelom

Najluxusnejšie hotely ponúkajú svojim hosťom kontinentálne postele alebo postele typu boxspring. Rám zvyčajne obsahuje pružinový matrac, ktorý slúži ako rošt. Na tento matrac sa následne položí hlavný matrac. Ďalej môže nasledovať tenký matrac alebo topper, ktorý dokáže zmäkčiť ložnú plochu, alebo ju naopak urobiť tvrdšou. Existujú však aj postele s roštom, na ktorý sa položí matrac.

Rám postele je vyrobený z masívneho dreva, ale je zmäkčený komfortnými penami. Následne je očalúnený látkou. Do izby pre alergikov zvoľte posteľ čalúnenú netextilným materiálom alebo koženkou, z ktorej sa ľahko utiera prach.

Súčasťou postele je vysoké čalúnené čelo, ktoré zvýrazňuje celkový dizajn. Okrem toho má čelo postele aj praktickú funkciu. Hostia sa oň môžu pohodlne oprieť pri čítaní knihy, rozhovore alebo sledovaní obľúbeného filmu.

Komfortný matrac

Matrac je najnamáhanejšou časťou postele. Preto je potrebné siahnuť po prevedení, ktoré ponúka pohodlný odpočinok, ale aj dlhú životnosť. Do hotelov sa najlepšie hodia taštičkové pružinové matrace v kombinácii s penami. Tieto matrace majú vysokú nosnosť a vydržia dlhé roky ako nové.

Z hľadiska tvrdosti sú najvhodnejšou voľbou stredne tvrdé matrace, ktoré vyhovujú väčšine ľudí. Ak chcete svojim hosťom vyjsť v ústrety, opýtajte sa ich, či uprednostňujú tvrdší alebo mäkší povrch na spanie. Ako zmäkčiť matrac? Tvrdosť matraca môžete ľahko upraviť pomocou toppera, napríklad z pamäťovej peny. Toppery možno použiť ako na zmäkčenie matraca, tak na jeho spevnenie. Toppery navyše zvyšujú hygienu postele tým, že chránia hlavný matrac pred znečistením. Topper alebo vrchný matrac je výrazne ľahší a tenší ako hlavný matrac, čo uľahčuje jeho prenášanie a skladovanie.

Ak ponúkate izbu s prístelkou, je dôležité, aby mala rovnako kvalitný matrac ako posteľ. Spanie na prístelke by preto malo byť porovnateľné so spaním na hotelovej posteli.

Príslušenstvo k posteliam

Ku kvalite vášho odpočinku prispievajú aj lôžkoviny, t. j. súpravy prikrývok a vankúšov. Svoju posteľ môžete vybaviť klasickým vankúšom na spanie s výplňou z dutého vlákna. Okrem toho môžete hosťom ponúknuť aj anatomické vankúše. Zvyčajne ide o vankúše z pamäťovej peny, ktoré zmierňujú bolesť krku. Opýtajte sa svojich hostí, či potrebujú ortopedický vankúš.

Pred príchodom hostí sa informujte, či nemajú nejaké alergie. V súčasnosti až 30 % populácie trpí nejakou formou alergie. Najčastejšou je alergia na prach. Preto si pripravte prikrývky pre alergikov. Ich výplň tvorí duté vlákno, ktoré nezachytáva prach ani roztoče.

Hodnotenie kvality postelí

Aké hodnotenia sa objavujú vo vzťahu ku komfortu postelí?

 • Po niekoľkých hodinách cesty do hotela som snívala o pohodlnej posteli. Práve v hoteli očakávame niečo lepšie, ako máme doma. Žiaľ, čakala nás vŕzgajúca posteľ, pričom pružiny na matraci boli doslova hmatateľné.
 • Personál bol veľmi milý, ochotný a kompetentný. Jediné negatívum bola vŕzgajúca posteľ a preležaný matrac.
 • Výborné raňajky, skvelé matrace na posteliach, pekné vybavenie celej budovy.
 • Pozitíva hotela: umiestnenie, veľmi pohodlné matrace.
 • Plusové body za čistotu, výborné matrace a príjemný personál.

V recenziách sa dočítate aj o priateľskom personáli

Na spokojnosť hostí má, samozrejme, vplyv aj ústretovosť personálu a kvalita služieb. Hostia sa budú cítiť oveľa lepšie v ubytovacom zariadení, kde sa na nich recepčný usmieva. Práve neprívetivosť personálu môže do veľkej miery ovplyvniť to, aké recenzie hostia napíšu o vašom hoteli.

 • Obsluha bola milá. Wellness neviem, tam som nebola, ale podľa susedov tam zapácha chlór a pleseň. Navyše okrem vírivky nič nefunguje.
 • Na recepcii sedel mladík, ktorého práca očividne nebavila.
 • Mali sme iba raňajky. Každý deň staré pečivo. Šialene obchytané misky, do ktorých sa len dopĺňa, ale asi sa vôbec neumývajú. Čašník 3 dni v jednom zašpinenom tričku.
 • Raňajky formou bufetu perfektné, personál v jedálni skvelý.
 • Jedlo bolo viac ako chutné, ešte v noci sa nám snívalo, aký bol personál milý, všetky naše želania boli splnené.
 • … A ešte prekvapenie v podobe pohárika alkoholu na raňajky… A to všetko s príjemným úsmevom personálu.
Príjemný hotelový personál.

Obrázok: Ochota personálu sa odráža na spokojnosti hostí.

Vybavenie hotelovej izby

Hostia hodnotia nielen služby, ale aj celkový vzhľad a vybavenie izby. Nezabudnite na umiernenú prácu s farbami. Stavte na jemné a svetlé odtiene. Do hotelových izieb sa najlepšie hodí modrá, zelená, žltá, biela a zemité tóny.

Pri zariaďovaní izby ďalším hotelovým nábytkom sa riaďte dispozíciou. Nábytok umiestnite tak, aby bol funkčný a ľahko prístupný.

 • Písací stôl orientujte smerom k svetlu.
 • Hostia by mali mať možnosť vidieť z postele von oknom.
 • Televízor by mal byť otočený k posteli.
 • Posteľ by mala byť prístupná z oboch strán.

Rozmaznávajte svojich hostí. Doprajte im luxusnú izbu so špičkovým vybavením a spríjemnite im pobyt usmievavým personálom.

Autor Materasso Redakce

publikované 20. 5. 2023 o 10:32