Aktuálne aj nadčasové trendy vo farbách hotelových spální

Hotelová izba je pre hosťa niečo ako bezpečná náruč, ktorá mu dáva pocit istoty, súkromia a pohodlia. Výraz izby významne definuje nielen vybavenie nábytkom, ale aj farebná paleta. Farby totiž pôsobia na psychiku, čím ovplyvňujú náladu hosťa. Váš hosť by sa mal v izbe cítiť výnimočne, ale zároveň spokojne a uvoľnene. Akými farbami to docielite?

Ako pracovať s farebnou paletou?

Už pri navrhovaní izby myslite na to, že svetlé farby pôsobia vzdušne, izba je vďaka nim svetlejšia a vyzerá priestrannejšie. Tmavšie farby izbe prepožičiavajú sofistikovanosť a intimitu. Opticky ju zmenšujú.

Pri výbere farieb do interiéru hotela si pamätajte, že hotelová izba alebo spálňa je priestorom, v ktorom si môžete dovoliť experimentovať s rôznymi farbami, vzormi a textúrami. Nezabúdajte však, že dizajn by mal vždy zodpovedať štýlu a koncepcii vášho hotela.

Vyvážené farebné ladenie

S farbami pracujte tak, aby ste vytvorili harmonický celok. Pri výbere farieb do spálne vychádzajte najmä z dizajnu vybavenie hotelovej izby a farieb, ktoré definujú váš hotel. Nezabúdajte však, že farebná paleta by mala v hosťovi vyvolať najmä pocit pokoja, harmónie a vyrovnanosti.

S farebným rozvrhnutím vám pomôže osvedčené pravidlo 60-30-10. Ide o jednoduchú pomôcku, ktorá vám pomôže s vyvážením farieb.

 • 60 % – dominantná farba by sa mala objaviť na 60% plochy spálne. Hovorí sa jej farba pozadia. Vo všeobecnosti by mala byť svetlá, neutrálna alebo pastelová. Platí to najmä pre farbu stien a podlahy.
 • 30 % – sekundárna farba dopĺňa dominantnú farbu, no zároveň sa od nej líši. Zaberá 30 % hotelovej izby. Patrí na väčšie kusy nábytku, napríklad čalúnenú posteľ, kreslá a závesy.
 • 10 % – doplnková farba je výrazná, extravagantná a zaujme na prvý pohľad. Preto tvorí len 10 % miestnosti. Objavuje sa na doplnkoch, ako je posteľná bielizeň, koberčeky, dekoračné vankúše a tienidlá lámp.
Výmaľba hotelovej spálne by mala byť svetlá.

Obrázok: Výmaľba spálne by mala byť svetlá.

Optické hry

Farby ovplyvňujú nielen náladu, ale aj celkový dojem z priestoru. Čo sa oplatí vedieť?

 • Svetlé farby – izbu presvetlia a zväčšia. Skvelá voľba pre malé spálne.
 • Tmavé farby – prepožičajú spálni intímnu atmosféru, ale zmenšia ju. Používajte ich vo veľkých izbách.
 • Vertikálny vzor – ak použijete tapetu alebo valčekovanie, pamätajte si, že vertikálnym vzorom môžete izbu opticky zvýšiť.
 • Horizontálny vzor – dokáže izbu rozšíriť. Ak máte úzku spálňu, neváhajte ho použiť.
 • Teplé farby – teplé farby sa hodia do spální, ktoré sú orientované na sever. Pocitovo sa budete cítiť teplejšie.
 • Studené farby – ak máte spálňu orientovanú na juh, sú vhodné farby so studenými odtieňmi.

Aká farba je vhodná do hotelovej spálne?

Ak sa rozhodujete, do akej farby oblečiete steny spálne, pamätajte si, že najvhodnejšie sú:

 • Modrá – upokojuje a poskytuje pocit bezpečia. Hostia si v tejto izbe úžasne oddýchnu. Okrem toho je modrá farbou vody a oblohy, dvoch základných atribútov spojených s dovolenkou.
 • Zelená – spája sa s prírodou a s pevným zdravím. Je známa svojimi upokojujúcimi a omladzujúcimi účinkami, vďaka čomu je ideálna pre kúpele alebo wellness centrá.
 • Žltá – vhodná farba pre hotelovú spálňu. Sýtožltá sa používa na vymaľovanie len jednej steny. V svetlejšom odtieni je vhodná aj na strop. Prináša pocit radosti, šťastia a optimizmu.
 • Biela – klasická farba, ktorá má mnoho výhod. Ľahko sa renovuje. Rozjasňuje a opticky zväčšuje miestnosť. Nesmie sa to s ňou však preháňať. Inak by spálňa vyzerala ako nemocničná izba. Treba ju kombinovať s inými farbami.
 • Zemité odtiene – ide najmä o hnedú, sivohnedú, tmavosivú, sivú, zelenú, tehlovú. Tieto farby sú sofistikované a moderné. Výborne sa hodia k svetlejším akcentom. Pôsobia relaxačne. Ak sa chcete pri výbere farby do spálne inšpirovať starodávnym učením feng-šuej, siahnite po zemitých tónoch.
Modrá farba je do hotelovej spálne ako stvorená.

Obrázok: Modrá farba je do hotelovej spálne ako stvorená.

Farebné trendy na rok 2023 čerpajú inšpiráciu zo sýtych farieb drahých kameňov. Ich základom je napríklad ametyst, nefrit alebo lapis lazuli. Obľúbenou farebnou kombináciou sú odtiene červenej v spojení s kráľovskou modrou. Ak chcete mať miestnosť so silným posolstvom, zahalte ju do odtieňov zlatej, sýtočervenej, modrozelenej alebo cisárskej fialovej.

Zariadenie a vybavenie hotelovej izby

Pri zariaďovaní hotelovej izby nábytkom je potrebné rešpektovať dispozičné riešenie. Nábytok rozložte tak, aby plnil svoju funkciu a bol ľahko prístupný.

 • Písací stôl orientujte smerom k dennému svetlu.
 • Z postele by mali mať hostia výhľad von oknom.
 • Nábytok na odkladanie batožiny dajte ku vchodu a blízko skríň.
 • Obrazovku televízie nasmerujte na posteľ.
 • Posteľ umiestnite tak, aby bola prístupná z oboch strán.
 • Posteľ by nikdy nemala stáť vo voľnom priestore, jej čelo by malo byť pri stene.

Medzi jednotlivými kusmi nábytku by mal byť dostatočný priestor na pohodlný pohyb.

Zariaďovanie hotelových izieb v roku 2023

Rok 2023 reflektuje trendy ako digitálne nomádstvo, lokálnosť a udržateľnosť.

Digitálne nomádstvo

Práca na diaľku je rastúcim trendom. Mnohí ľudia chodia pracovať do hotelov, kde časť pobytu trávia prácou a časť odpočinkom. Preto hotely zriaďujú špeciálne zdieľané pracovné miestnosti pre extrovertných pracovníkov, ktorí potrebujú spoločnosť.

Tí, ktorí potrebujú na prácu ticho, pracujú v izbe. V tomto ohľade je pre mnohých digitálnych nomádov dôležité oddeliť pracovný život od odpočinku. Preto sú v izbách vyhradené pracovné zóny. Z tejto zóny by nemalo byť vidieť na posteľ.

Lokálnosť

Moderné hotely podporujú lokálnosť a autenticitu prostredia, preto nakupujú doplnky a vybavenie od lokálnych výrobcov a umelcov. V hoteloch a hotelových spálňach sa objavujú farby aj dekorácie typické pre dané prostredie. Rovnako je to s rastlinami, ktoré sú v spoločných priestoroch. Izby a celkové poňatie hotela rešpektujú typickú architektúru a štýl regiónu.

Udržateľnosť

Hotelieri vedia, že spoločnosť sa čoraz viac zaujíma o udržateľnosť. Preto navrhujú ubytovacie zariadenia tak, aby používali čo najviac recyklovaných a udržateľných materiálov. V interiéroch sa objavuje drevo, ratan, morská tráva, kamene, kov, recyklované tkaniny, plasty a papier. Nechýbajú ani energeticky úsporné LED svietidlá či možnosť triedenia odpadu v miestnosti.

Posteľ do veľkej miery ovplyvňuje spokojnosť klientov

Hoci výmaľba spálne určuje, ako sa bude hosť v izbe cítiť, jeho náladu do vysokej miery ovplyvňuje kvalita postele a matraca.

Kvalitná hotelová posteľ

Základným nábytkom a srdcom hotelovej izby je posteľ. V súčasnej dobe sa najväčšej obľube tešia vysoké čalúnené postele. Postele typu boxspring poskytujú ten najpríjemnejší spánok a navyše vyzerajú luxusne. Je pre nich charakteristické vysoké, dizajnovo spracované čelo, ktoré umocňuje zážitok z odpočinku. Tieto postele majú obvykle ložnú plochu umiestnenú vo výške okolo 50 cm. Preto sa do nich ľahko líha a zároveň sa z nich pohodlne vstáva.

Hotelieri si u nás môžu vybrať farbu a látku postele, aby dokonale ladila s celkovým dizajnom izby. Na čalúnenie je možné vybrať aj netextilné látky alebo ekokožu, ktoré sú vhodné aj pre alergikov.

Dominantou hotelovej spálne je elegantná posteľ s čalúneným čelom.

Obrázok: Posteľ s čelom dominuje spálni.

Matrac je základom pohodlného spánku

Na kvalite spánku sa podpisuje matrac. Vedeli ste, že matrac je jedným z hlavných atribútov, ktorý zákazníci hodnotia v recenziách?

Pre hotely sú najlepšou voľbou taštičkové pružinové matrace, ktoré sa pýšia dlhou životnosťou a optimálnou tuhosťou, ktorá vyhovuje väčšine hostí. Obvykle sa taštičkové pružiny kombinujú s ďalšími materiálmi. Do postele pre alergikov položte taštičkový matrac v kombinácii s prírodnými materiálmi, napríklad kokosovou doskou. Pri klasických posteliach zvoľte kombináciu taštičiek a rôznych pien.

Na zvýšenie hygieny prekryte matrac poťahom alebo chráničom. Dobrou voľbou je aj topper, ktorý sa postará nielen o hygienu postele, ale aj o zlepšenie zážitku z odpočinku.

Voľbu kvalitného matraca majte na pamäti aj u prístelky. Tá musí byť rovnako pohodlná ako posteľ.

Boxspringové jadro hotelovej postele

Základom boxspringovej resp. americkej postele je jadro s pružinami (tzv. boxspring), ktoré nahrádza klasické rošty. To znamená, že matrac sa naň ukladá rovnakým spôsobom ako na rošt. Toto jadro skvele pruží a dokonale rozkladá tlak ležiacej osoby, čím zaisťuje najvyšší komfort hosťom všetkých generácií a telesných dispozícií. Boxspringové jadro sa vyznačuje aj vysokou odolnosťou a zabezpečuje dlhú životnosť postele v náročnej hotelovej prevádzke.

Doplnkový nábytok

Aby bola hotelová izba maximálne útulná a praktická, nemal by v nej chýbať drobný nábytok. Do rohu miestnosti postavte mäkké čalúnené kreslo s podnožkou a lampou a vytvorte svojim hosťom príjemný čítací alebo odpočinkový kútik. K nohám postele postavte praktický čalúnený taburet, na ktorý si hostia môžu odložiť župan alebo posteľový prehoz. Na každej strane postele by mal stáť nočný stolík, ktorého výška by mala byť rovnaká ako výška ložnej plochy.

Doprajte svojim hosťom izby vyladené do posledného detailu, do ktorých sa budú radi vracať.

Autor Materasso Redakce

publikované 25. 4. 2023 o 13:59