Akým matracom vybavíte svoju hotelovú posteľ: pružinovým alebo penovým?

Vaši hostia očakávajú, že si vo vašom hoteli skutočne dobre oddýchnu. Preto je dôležité vybaviť hotelovú posteľ čo najkvalitnejším matracom. Najpoužívanejšie hotelové matrace sú matrace s pružinovým jadrom. Môžete zvoliť aj penový matrac, no uistite sa, že má dostatočnú tuhosť. Ako vybrať najvhodnejší matrac pre hotel?

Ako vyzerá správny hotelový matrac?

Pri výbere hotelovej postele a matraca majte na pamäti, že hostia hľadajú miesto na odpočinok a načerpanie nových síl po dlhom dni cestovania alebo poznávania. Preto sa oplatí investovať do kvalitného hotelového matraca bez ohľadu na to, koľko hviezdičiek má váš hotel. Kvalita postele a matraca je totiž jedným z najčastejších kritérií, podľa ktorých hostia hodnotia svoj pobyt u vás.

Vlastnosti matraca do hotelu

Matrace pre hotely sú teda vyrobené z materiálov, ktoré vydržia stovky, ak nie tisíce pobytov. Najodporúčanejšia tvrdosť matraca je stredná, ktorá zaručuje dokonalú oporu chrbtice pri spánku v 3 najčastejších polohách:

 1. na chrbte
 2. na boku
 3. na bruchu

Najluxusnejšie hotely ponúkajú svojim hosťom možnosť vybrať si topper alebo vrchný matrac, ktorý upravuje tvrdosť matraca na spanie. Vrchné matrace z pamäťovej peny sú k dispozícii v tvrdších aj mäkších verziách.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou celistvého hotelového matraca je izolácia pohybu. Vďaka nej sa spiaci navzájom nebudú rušiť. Izolácia pohybu je dôležitá pri takzvaných manželských matracoch. Ak máte v manželskej hotelovej posteli dva samostatné matrace, nemusíte si s izoláciou pohybu robiť starosti.

Z hľadiska výšky (hrúbky) matraca platí, že čím vyšší matrac, tým pohodlnejší spánok. Najpohodlnejšie matrace sú vysoké približne 30 cm.

Pružinové matrace do hotela

Dnešné pružinové matrace sú oveľa kvalitnejšie ako niekdajšie matrace s pružinovým jadrom, ktoré vŕzgali, pružiny praskali a prenikali cez poťahový materiál tak, že vás tlačili do chrbta.

V súčasnosti sa na výrobu pružín používajú kovové alebo oceľové drôty rôznych hrúbok. Pružinové matrace sa líšia typom a počtom pružín. Preto na trhu nájdete matrace s bonellovými a taštičkovými pružinami.

Oba typy sú vhodné na použitie v hoteloch. Výhodou pružinových matracov je vysoká odolnosť, stála tuhosť a dokonalá priedušnosť, takže sa hostia v hotelovej posteli nepotia. Pokiaľ ide o izoláciu proti pohybu:

 • Bonellové matrace prenášajú pohyb, preto jadro nie je vhodné pre veľké manželské matrace.
 • Taštičkové matrace izolujú pohyb, takže sa ani na veľkom matraci spiaci navzájom nerušia.

Viac o bonellových matracoch

Ako pružinové matrace sa v súčasnosti označujú tie, ktorých jadro tvoria tzv. bonellové pružiny. Ide o pružiny v tvare presýpacích hodín. V matracoch sa ich nachádza 100 až 200. Jednotlivé pružiny sú navzájom spojené vlnitým drôtom, takže tvoria jeden celok.

Vďaka spôsobu spojenia pružín si matrac zachováva rovnakú tuhosť počas celej doby používania. Zároveň však matrac prenáša pohyb. Do hotelovej kontinentálnej postele alebo postele s roštom je preto lepšie umiestniť dva samostatné matrace.

Bonellové hotelové matrace majú perfektnú nosnosť, takže na nich môžu spať aj hoteloví hostia s telesnou hmotnosťou do 130 kg. Nie sú vhodné pre starších ľudí alebo hostí s ortopedickými problémami. Pýšia sa dokonalou priedušnosťou. Sú ideálne pre 2- a 3-hviezdičkové hotely.

Bonellové matrace možno umiestniť na boxspringový základ, ale aj na pevný latkový rošt alebo rošt vo forme dosiek. Nehodia sa na polohovateľné rošty.

Bonellové hotelové matrace

Obrázok: Matrac s bonellovými pružinami.

Viac o taštičkových matracoch

Taštičkové matrace sa od bonellových líšia najmä typom a umiestnením pružín. Ide o menšie pružiny, z ktorých každá je uložená vo vlastnom textilnom puzdre. Pružiny nie sú navzájom prepojené. Spojené sú len ich puzdrá. To znamená, že sa stlačia len tie pružiny, na ktoré je vyvíjaný tlak. Ostatné pružiny zostávajú v nezmenenej polohe. Preto taštičkové matrace na rozdiel od bonellových neprenášajú pohyb.

V matraci nájdete stovky až tisíce taštičkových pružín. Keďže sú pružiny vyrobené z rôzne hrubých drôtov, taštičkové matrace je možné zónovať. Vďaka tomu poskytujú dokonalú oporu každej časti tela. V oblasti hlavy a členkov je matrac mäkší ako v oblasti bokov a ramien. Takto matrac ponúka optimálnu oporu pre celý oporný systém.

Na taštičkových matracoch môžu spať deti, dospelí aj seniori. Majú ešte vyššiu nosnosť ako bonellové matrace. Na hotelovom taštičkovom matraci sa môžu pohodlne vyspať aj osoby s hmotnosťou do 150 kg. Ideálnym základom je boxspring alebo latkový rošt. Rovnako ako bonellový matrac, ani taštičkový nepatrí na polohovateľný rošt. Taštičkové matrace spĺňajú štandardy 3, 4 a 5-hviezdičkových hotelov.

Taštičkové hotelové matrace

Obrázok: Taštičkové pružiny v textilných puzdrách.

Pružiny a ďalšie materiály

Pružinové matrace sa bez ohľadu na typ pružín kombinujú s ďalšími materiálmi. Najčastejšie s komfortnými penami (pamäťová, studená, PUR) alebo prírodnými materiálmi (latex, kokosová doska). Tieto kombinácie ponúkajú najpohodlnejší spánok.

Penové matrace pre hotely

V porovnaní s pružinovými matracmi je ponuka penových matracov pre hotely pestrejšia. Existuje celý rad pien so špecifickými vlastnosťami. Pre hotely sa zvyčajne vyberajú tzv. sendvičové matrace, ktoré sa skladajú z viacerých druhov pien.

Peny sa v súčasnosti vyrábajú modernými technikami, takže sa v nich hostia neprehrievajú ako kedysi. Moderné peny majú otvorenejšiu štruktúru, čo znamená, že sú priedušnejšie. Penové matrace je možné zónovať. Z hľadiska komfortu spánku ponúkajú odľahčenie tlakových bodov, prispôsobujú sa krivkám spiaceho a izolujú pohyb.

Penové matrace môžu ležať na boxspringovom základe, pevnom latkovom rošte, pružnom lamelovom rošte a polohovacom rošte. Nie sú vhodné na doskový rošt z dôvodu ich nižšej priedušnosti. Zvyčajne sa používajú v 2- a 3hviezdičkových hoteloch.

Penový matrac pre hotelové postele

Obrázok: Matrac z komfortných pien.

Druhy pien a ich vlastnosti

Medzi najčastejšie používané peny v súčasnosti patrí:

 • PUR pena – je cenovo najdostupnejšia. Ak si chcete dlhodobo zachovať jej vlastnosti, je najlepšie siahnuť po pene s vysokou hustotou. Matrace z PUR peny sú pružné, rozmerovo stabilné a dostupné v rôznych tuhostiach.
 • HR pena – táto pena sa nazýva studená pena. V porovnaní s PUR penou je priedušnejšia, má vyššiu pružnosť a tvarovú stálosť.
 • Pamäťová pena – prispôsobuje svoju tuhosť teplote ľudského tela. Preto sú matrace z pamäťovej peny vhodné pre ľudí trpiacich bolesťami kĺbov a chrbta.
 • Latexová pena – vyrába sa zo šťavy kaučukovníka. Je to prírodný materiál, ktorý odoláva roztočom.

Pružinový vs. penový matrac pre hotelové postele

Pri hotelovom matraci je najdôležitejšie, aby bol vyrobený z kvalitných materiálov, ktoré vydržia náročnú prevádzku bez toho, aby sa porušili. Z tohto hľadiska sú o niečo lepšou voľbou pružinové matrace doplnené komfortnými penami. Hotelovú posteľ môžete vybaviť aj penovým matracom, ale musíte sa uistiť, že má dostatočnú tuhosť, tak skoro sa nepreleží a že je priedušný.

Väčšine hostí sa pohodlne spí na stredne tvrdom matraci s pružinovým jadrom. Ak ale viete, že vaši hostia budú seniori alebo ľudia, ktorí trpia bolesťami chrbta a kĺbov, doprajte im spánok na penovom matraci, ktorý odľahčí tlakové body a dokonale sa prispôsobí tvaru tela.

Pozrite si prehľadné porovnanie pružinových a penových matracov v tabuľke nižšie:

Hotelové matrace z dielne Materasso

Matrace vyrábame od roku 1995. Spolupracujeme s majstrami v oblasti kvalitného spánku, spálňového nábytku a nábytku do hotelových izieb. Vysoká kvalita našich výrobkov je obľúbená v hoteloch po celej Európe.

Matrace pre hotelové prevádzky ponúkame v 4 kategóriách podľa klasifikácie ubytovacích zariadení.

 • Economy Class – matrace pre dvojhviezdičkové hotely. K dispozícii sú s bonellovým jadrom v kombinácii s PUR penou. Výška matraca je 18 cm. Ďalšou možnosťou je matrac z PUR peny s výškou 16 cm.
 • Standard Class – pre trojhviezdičkové hotely dodávame matrace s bonelovým aj taštičkovým jadrom, ktoré sú doplnené komfortnými penami. Ich výška je 19 a 21 cm. K dispozícii je aj obojstranný matrac z PUR peny s výškou 16 alebo 20 cm.
 • Business Class – pre štvorhviezdičkové hotely sú najvhodnejšie matrace s taštičkovými alebo bonellovými pružinami. K dispozícii sú v kombinácii s latexom, pamäťovou a studenou penou. Ich výška sa pohybuje od 22 do 25 cm.
 • Luxury Class – V najluxusnejších päťhviezdičkových hoteloch by vaši hostia mali spať na pružinových matracoch s taštičkovým jadrom. Pružinové jadro kombinujeme s prírodným latexom a studenou alebo pamäťovou penou. Hotelové matrace majú výšku od 26 do 32 cm.

Máte otázku týkajúcu sa hotelových matracov? Neváhajte nás kontaktovať.

2 dobré tipy pre čo najpohodlnejší spánok vašich hostí

Dokonalý spánok do veľkej miery závisí od kvality matraca. Nepodceňujte však haló efekt a hygienu postele.

 1. Haló efekt – je to psychologický faktor. Hotelová izba by mala v hosťovi navodiť pocit pokoja, pohodlia a relaxu. Okrem dokonalého vybavenia hotelovej izby je potrebné, aby bolo večer v izbe tlmené svetlo, ustlaná posteľ a teplota v miestnosti okolo 18 °C.
 2. Hygiena lôžka – matrac vysávajte každých 14 dní a meňte ho každých 3 až 5 rokov. Po 7 rokoch používania sa stáva nehygienickým. Používajte kvalitné lôžkoviny z prírodných materiálov, ktoré nedráždia ani tú najcitlivejšiu pokožku.

Poskytnite svojim hosťom to, čo očakávajú od kvalitného hotela: pohodlný odpočinok a príjemnú atmosféru.

Autor Materasso Redakce

publikované 22. 9. 2023 o 13:20