Čo by nemalo chýbať v hotelovej izbe pre seniorov? Vysoká americká posteľ

Zariaďte svoj hotel tak, aby bol vhodný pre seniorov. Mnohí z nich sú aktívni a nechcú stráviť dôchodkový vek lúštením krížoviek. Radšej cestujú a objavujú miesta, ktoré počas svojho života nenavštívili. Pri zariaďovaní hotelovej izby preto myslite aj na túto skupinu ľudí. Vybavte ju vyvýšenou posteľou pre seniorov. Vďaka vysokej posteli si seniori pri líhaní a vstávaní šetria svoje kĺby.

Drobnosti, ktoré seniori ocenia vo vašom hoteli

Baby boomers, ľudia narodení od roku 1946 do polovice 60. rokov, sú už väčšinou na dôchodku. Počet ľudí v dôchodkovom veku na Slovensku neustále rastie. Podľa Štatistického úradu v roku 2021 presiahol počet seniorov nad 65 rokov v slovenskej populácii 17 percent.

Seniori z generácie Baby boomers investujú prevažne do svojej rodiny, ale aj do cestovania. Niektorí z nich dokonca podnikajú. Oceňujú pokoj, radi cestujú a uprednostňujú najmä pobyty typu all inclusive. Radi sa opakovane vracajú do rovnakých destinácií, ale nechýba im ani zvedavosť a túžba objavovať nové miesta. Poteší ich dobré jedlo a pitie.

Požiadavky seniorov na ubytovacie zariadenia

Aktívni seniori, ktorí radi cestujú, očakávajú, že sa na hotelovej izbe budú cítiť výsostne pohodlne. Uprednostňujú ubytovanie, ktoré ponúka špeciálne vybavenie a uspokojí ich priania a potreby. Záleží im teda skôr na celkovom komforte nehnuteľnosti. Čo by nemalo chýbať v „senior friendly“ hoteli?

  • Zdravé menu – ponúknite svojim hosťom zdravé jedlá alebo pokrmy, ktoré spĺňajú rôzne diétne normy.
  • Lôžkoviny a nábytok – v izbe by nemala chýbať vyvýšená posteľ s kvalitným zdravotným matracom a anatomickým vankúšom. Nábytok by mal byť rozostavaný tak, aby sa hostia mohli po izbe pohodlne pohybovať. Pri posteli môže stáť čalúnená lavica na odloženie županu či posteľného prehozu. V rohu miestnosti môže stáť kreslo s lampou na čítanie. Pre väčšie pohodlie doplňte kreslo podnožkou či taburetom, na ktorý si hostia budú môcť vyložiť unavené nohy.
  • Prostredie bez hluku – ak je to možné, umiestnite izby pre seniorov do najpokojnejšej časti hotela. Nemal by tam byť hluk z reštaurácie alebo detských ihrísk. Telefóny by mali mať možnosť zosilnenia zvuku.
  • Lekárska služba – vybavte svoj hotel základnými lekárskymi potrebami pre mimoriadne udalosti. Vyplatí sa aj možnosť dojednania lekárskej starostlivosti.
  • Pohodlný prístup – hotelová izba pre seniorov by mala mať bezbariérový prístup. Ak je to možné, mala by sa nachádzať na prízemí. Pokiaľ sú izby na poschodí, mali by mať seniori možnosť použiť výťah.

O kvalitný odpočinok sa postará vysoká kontinentálna posteľ

Vzhľadom k pribúdajúcemu veku seniorov stále častejšie trápia bolesti chrbta a kĺbov alebo stuhnutá krčná chrbtica. Okrem toho sa mení aj kvalita ich spánku. Práve preto je dôležité starším hosťom ponúknuť maximálne pohodlnú posteľ.

Aké poruchy spánku sú u seniorov najčastejšie?

Nekvalitný spánok má negatívny vplyv na duševnú a fyzickú pohodu. Ľudia majú zlú náladu, čo sa odráža na ich celkovom správaní.

Pohodlná posteľ je najdôležitejším vybavením hotelovej izby pre seniorov.

Obrázok: Pohodlná posteľ je najdôležitejším vybavením izby pre seniorov.

Výška ložnej plochy pre seniorov

Základným parametrom je výška postele, respektíve ložnej plochy. Zatiaľ čo pri štandardných posteliach je bočnica vo výške 35 až 45 cm od zeme, pri vyvýšenej posteli pre seniorov je bočnica zhruba 50 cm od zeme.

Výška ložnej plochy je výrazne ovplyvnená výškou matraca. K dispozícii sú matrace s výškou od 18 do 30 centimetrov a viac. Vo všeobecnosti platí, že čím je matrac vyšší, tým pohodlnejšie sa na ňom spí. Postele pre seniorov môžete vybaviť matracom, ktorý je vysoký 30 až 40 centimetrov.

Ložná plocha sa u vyvýšených postelí pre seniorov môže nachádzať 55 až 65 cm od zeme. Vďaka tejto výške sa seniorom z postele lepšie vstáva a pohodlne sa im do nej líha. Zbytočne nezaťažujú svoje kolenné a bedrové kĺby.

Rám vysokej postele

Prevedenie rámu postele má takisto veľký vplyv na kvalitu odpočinku, ktorá je pre seniorov mimoriadne dôležitá. Ideálna je kontinentálna posteľ s boxspringovým systémom. Ide o stabilnú konštrukciu, takže ponúkne bezpečie aj seniorom, ktorí kvôli zdravotným problémom s kĺbmi na ložnú plochu skôr „dopadajú z výšky“, než dosadajú.

Spodná časť rámu boxspringovej postele je vybavená pružinovým matracom, ktorý nahrádza rošt a optimálne rozkladá tlak, ktorý spiaci vyvíja na hlavný matrac. Tým sa predlžuje životnosť matraca aj topperu. Na tejto pružinovej časti je umiestnený matrac na spanie, ktorý môže byť dodatočne vybavený už spomínaným topperom čiže vrchným matracom. Tým sa zvýši hygiena postele a zároveň zlepší zážitok z odpočinku.

Spodná časť rámu je vybavená pružinovým matracom.

Obrázok: Spodná časť rámu je vybavená pružinovým matracom.

Hotelové postele so systémom boxspring sú ideálnym riešením pre hotelové izby. Ponúkajú totiž pohodlný spánok hosťom najrôznejších váhových aj vekových kategórií.

Okrem toho sú rámy postelí z našej ponuky vybavené špeciálnym spojovacím systémom, ktorý umožňuje jednoduché rozdelenie vysokej manželskej postele na dve samostatné jednolôžka.

Dizajnové spracovanie

Pohodlný odpočinok je pre seniorov, samozrejme, prvoradý. Vzhľad postele je až na druhom mieste. Najlepšie hotely používajú čalúnené postele s vysokým čelom.

V spoločnosti Materasso vám vyrobíme posteľ na mieru podľa vašich požiadaviek. Rám postele je zhotovený z kvalitného smrekového dreva. Vypĺňame ho komfortnými penami, takže nehrozí riziko poranenia o tvrdé drevo. Najmä u starších ľudí môže kvôli krehkosti ciev ľahko dôjsť k modrinám, a to aj po menšom náraze na posteľ. Toto riziko je pri mäkkých čalúnených rámoch výrazne nižšie.

Rám čalúnime látkami najvyššej kvality od najlepších svetových dodávateľov. Z hľadiska údržby je vhodný netextilný materiál alebo koženka. Tieto poťahy sa hodia aj do izieb pre alergikov, pretože sa ľahko udržiavajú. Na výber je viac ako 150 farebných odtieňov.

Našu posteľ môžete kombinovať s ľubovoľným čelom z našej ponuky. Vďaka čelu postele poskytnete svojim hosťom ešte pohodlnejší odpočinok. Je mäkké, takže sa oň hostia môžu oprieť pri čítaní, lúštení krížoviek, rozhovore alebo sledovaní televízie. Čelo navyše robí z celej postele luxusný kus nábytku.

Mäkký čalúnený rám postele.

Obrázok: Mäkký čalúnený rám postele.

Dokonalý spánok na perfektnom matraci

Na kvalite spánku sa podpisuje kombinácia hotelovej postele a matraca. Pre ubytovacie zariadenia sú najvhodnejšie pružinové taštičkové matrace, ktoré sa kombinujú s komfortnými penami.

Podľa fyzioterapeutov sú pre seniorov najlepšie mäkké až stredne tvrdé matrace. Týmito matracmi by mali byť vybavené aj prístelky.

Mäkké matrace sú matrace, ktoré v sebe kombinujú taštičkové pružiny a peny. Starší ľudia, ktorí majú problémy s bolesťami kĺbov, ocenia najmä lenivú penu, ktorá mení svoju tuhosť podľa telesnej teploty človeka. Môžete si zvoliť aj latexovú penu, ktorá patrí medzi mäkšie peny. Tvrdšie matrace sú zvyčajne vyrobené z kombinácie taštičkových pružín, kokosovej dosky a komfortných pien.

Maximálny komfort počas spánku ponúknu matrace s tzv. zónovaním. Celý matrac je rozdelený do niekoľkých anatomických zón. Každá zóna je inak tvrdá. Tvrdosť zodpovedá konkrétnej časti tela. Napríklad v oblasti krčnej chrbtice je matrac mäkší ako pri bokoch, ktoré potrebujú väčšiu oporu. Maximálny počet zón je 7. Možnosť zónovania je k dispozícii ako pre taštičkové, tak aj pre penové matrace.

Najpohodlnejší spánok seniorom ponúknu matrace s výškou 30 až 40 cm. Pre zvýšenie hygieny lôžka môžete na matrac nasadiť matracový chránič alebo poťah, ktorý môže mať aj nepremokavú úpravu. Okrem toho ich ľahko vyperiete.

Vyvýšenú posteľ pre seniorov doplňte príjemnými lôžkovinami

Ďalším faktorom, ktorý rozhoduje o komfortnom odpočinku, sú lôžkoviny. V posteli by nemal chýbať pohodlný vankúš. V súčasnosti sú najobľúbenejšie vankúše plnené dutým vláknom. Duté vlákno si dlho zachováva svoj tvar, je priedušné a neudržujú sa v ňom mikróby. Svojim hosťom však môžete ponúknuť aj anatomické zdravotné vankúše z pamäťovej peny, ktoré sa prispôsobia tvaru krčnej chrbtice. Hostia ráno vstanú bez stuhnutého krku.

Duté vlákno sa najčastejšie používa aj na vyplnenie prikrývok. V lete použite ľahšie prikrývky. Ak sú vaši hostia “ zimomraví“, dajte im teplejšiu celoročnú prikrývku.

Ponúknite svojim starším hosťom vybavenie, ktoré vyhovuje ich potrebám, a budú sa k vám vracať. O vysokej úrovni vašich služieb navyše povedia svojim priateľom a známym.

Autor Materasso Redakce

publikované 28. 4. 2023 o 19:20

Výstava Nábytok a bývanie 2024 v Nitre

Radi by sme vás pozvali na výstavu Nábytok a bývanie 2024 v Nitre v dňoch 24.4.-28.4.

Viac informácií