Slovník posteľových pojmov

Zariaďujete hotel alebo penzión? Ak áno, určite ste sa stretli s množstvom pojmov, v ktorých je ťažké sa zorientovať. Pripravili sme pre vás slovník posteľových pojmov, ktorý vám pomôže zistiť všetko, čo potrebujete vedieť o jednotlivých typoch hotelových postelí.

Čalúnená hotelová posteľ

Čalúnená posteľ je označenie pre posteľ, ktorá je po celom obvode potiahnutá látkou alebo kožou. V porovnaní s bežnou posteľou bývajú čalúnené modely robustnejšie, ťažšie a tiež stabilnejšie. Celočalúnené čelo postele umožňuje pohodlné čítanie alebo dokonca sledovanie televízie pred spaním. Väčšina čalúnených postelí má aj praktický úložný priestor.

Hotelová posteľ s čalúneným čelom

Čalúnená posteľ s čelom.

Polohovacia posteľ

Polohovacie postele predstavujú spôsob, ako hotelovým hosťom ponúknuť o niečo luxusnejší spánok. Tieto modely majú praktický polohovateľný rošt, ktorý poskytuje komfortný zážitok napríklad pri sledovaní televízie. Polohovacie postele sa často používajú aj v nemocniciach a domovoch dôchodcov, kde uľahčujú pacientom pripútaným na lôžko vykonávanie bežných činností a zmierňujú ich bolesti.

Polohovací rošt

Polohovacie rošty sú tie, pri ktorých je možné nastaviť sklon hlavovej a nožnej časti. Môžu sa ovládať ručne alebo v prípade elektrických roštov pomocou diaľkového ovládania. Polohovací rošt uľahčuje vykonávanie rôznych činností, napríklad čítanie knihy alebo sledovanie televízie pred spaním.

Polohovacia posteľ s elektrickým ovládaním

Polohovacia posteľ sa používa, keď chcete svojim hosťom poskytnúť ešte väčšie pohodlie pri spánku. Modely s elektrickým ovládaním sa obsluhujú pomocou diaľkového ovládača. Hostia si môžu jednoducho zvoliť polohu, do ktorej chcú posteľ nastaviť, a to bez akejkoľvek námahy.

Americké postele

Americké (alebo tiež boxspringové či kontinentálne) postele sú vyvýšené postele pozostávajúce z niekoľkých častí. Ich základ tvorí pevný spodný rám. Vo vnútri rámu je pružinová konštrukcia, na ktorej je umiestnený klasický matrac. Celok môže byť doplnený aj vrchným matracom, tzv. topperom. Čelo americkej postele je vyššie ako čelo klasickej postele.

Boxspringová posteľ s pružinovým jadrom

Pružinové jadro boxspringovej postele.

Vysoké americké postele

Americké postele sú zvyčajne vyššie ako bežné postele. Vďaka tomu sa vašim hosťom ľahšie vstáva a zároveň líha. Vysoké americké postele sa zvyčajne skladajú z matraca a toppera. Ide o krycí matrac, ktorý čiastočne zmäkčuje povrch a v prípade manželských postelí zakrýva medzeru medzi dvoma matracmi.

King size posteľ

King size posteľ je posteľ s rozmermi 180 × 200 cm. Je to jeden z najbežnejších variantov postelí, ktoré možno nájsť v hoteloch, pretože sa na nej pohodlne vyspia dve osoby. Preto sa dokonale hodí do bežných dvojlôžkových izieb. Pre väčšie dvojlôžkové izby sú určené postele super king size alebo obrovské family bed.

Poschodová posteľ

Poschodová posteľ môže byť vhodným riešením pre rodinné apartmány alebo napríklad hostely. Poschodová posteľ zabezpečuje pohodlné spanie pre dve osoby, pričom zaberá podlahovú plochu len pre jednu posteľ. To z nej robí obľúbené riešenie, ak potrebujete ušetriť miesto.

Detská poschodová posteľ

Detská poschodová posteľ alebo palanda je názov pre posteľ, ktorá sa skladá z dvoch lôžok umiestnených nad sebou. Zvyčajne je vybavená malými schodíkmi alebo rebríkom pre pohodlný a bezpečný prístup.

Pre detské poschodové postele sú charakteristické menšie rozmery ako pre palandy pre dospelých. Rovnako sa môžu vyznačovať zaujímavým dizajnom, ktorý zaujme aj najmenších hostí. Detské poschodové postele sú ideálne napríklad do rodinných izieb alebo apartmánov.

Detská dizajnová poschodová posteľ

Dizajnová palanda.

Posteľ na mieru

Posteľ na mieru je posteľ vyrobená presne podľa požiadaviek zákazníka. Môžete si zvoliť požadované rozmery lôžka a preferovaný typ matraca. Okrem toho sa budete musieť rozhodnúť aj pre dizajn. Môžete si vybrať z rôznych druhov materiálov, látkových poťahov, typov nožičiek a podobne.

Poschodová posteľ na mieru

Poschodová posteľ na mieru je skvelou voľbou, ak máte obmedzený priestor, ktorému potrebujete prispôsobiť posteľ. Takto si môžete vybrať požadované rozmery postele, ako aj matrac a preferovaný dizajn. Poschodová posteľ na mieru je vhodná do menších hotelových alebo hostelových izieb. Možno ju použiť aj v rodinných ubytovacích zariadeniach.

Matrace na mieru

Matrac na mieru je skvelý spôsob, ako si prispôsobiť jeho veľkosť a ďalšie vlastnosti svojim požiadavkám. Môžete si vybrať nielen materiál, ale aj preferovanú tvrdosť alebo dokonca jeho antialergické vlastnosti. Aby vám matrac na mieru dobre a dlho slúžil, môžete ho doplniť špeciálnym ochranným poťahom.

Hotelové postele

Hotelové postele sú postele určené na používanie v hoteloch. Z tohto dôvodu sa zvyčajne spoliehajú na kvalitnejšie a odolnejšie materiály, vďaka čomu majú dlhšiu životnosť. Okrem toho majú zvyčajne praktické prvky, ktoré uľahčujú ich výrobu a manipuláciu. Posteľ je pri zariaďovaní hotelových izieb najdôležitejšou súčasťou vybavenia, pretože práve ona rozhoduje o tom, či bude hosť odchádzať spokojný.

Hotelový matrac

Hotelový matrac je matrac, ktorý sa používa v hoteloch a penziónoch. Vyznačuje sa vysokou kvalitou materiálov, vďaka ktorej vydrží náročné každodenné používanie a spĺňa požiadavky hostí všetkých vekových kategórií a hmotností.

Odporúčame ho doplniť snímateľným prateľným poťahom, ktorý predĺži jeho životnosť. Hotelový matrac je pre väčšinu hostí rozhodujúcim hodnotiacim faktorom. Rozhoduje totiž o kvalite odpočinku vašich návštevníkov.

Pokiaľ ide o tvrdosť matracov pre hotely, hotelieri zvyčajne volia zlatú strednú cestu, ktorá bude vyhovovať širokému spektru hostí.

Vybavenie hotelovej izby

K vybaveniu hotelovej izby patrí najmä hotelová posteľ s matracom. Okrem toho sa po stranách postele zvyčajne nachádzajú nočné stolíky, šatníková skriňa alebo iný úložný priestor. V niektorých ubytovacích zariadeniach sa nachádza aj priestor na sedenie pozostávajúci z čalúneného kresla alebo stoličiek a stola. K dispozícii je aj televízor a vhodné osvetlenie. Dôležitými prvkami sú tiež zrkadlo alebo háčiky na zavesenie vrchného oblečenia.

Pri hotelovom nábytku je rozhodujúci nielen dizajn, ale aj kvalita spracovania, aby vydržal každodenné náročné používanie.

Čalúnené hotelové kreslo

Čalúnené hotelové kreslo.

Hotelová prístelka

Hotelová prístelka je typ lôžka, ktorý sa používa v hotelových izbách v prípade, že nie je dostatok viaclôžkových izieb. Je to však aj skvelá možnosť pre rodiny s deťmi.

Hotelové prístelky sa dodávajú v niekoľkých formách. Môžete sa stretnúť so skladacou alebo neskladacou prístelkou, rozkladacou pohovkou, prístelkou typu sofabed, prípadne prístelkou, ktorá sa vysúva zo základne postele.

Autor Materasso Redakce

publikované 31. 7. 2023 o 14:29