Na kvalite spánku hostí sa podieľa nielen vyhotovenie, ale aj umiestnenie postele

Vedeli ste, že kvalitu spánku neovplyvňuje len posteľ, matrac a rošt, ale aj samotné umiestnenie postele? Existujú svetové strany, ktoré vyslovene podporujú zdravý a regeneračný spánok. Sú však aj smery, ktoré prinášajú nočné mory, časté prebúdzanie a celkovú únavu po prebudení. Čo by ste mali vedieť o orientácii hotelovej postele v miestnosti?

Kam umiestniť posteľ s vysokým čelom?

Ak kvalitu spánku vášho hosťa negatívne ovplyvňujú jeho zdravotné problémy, nemôžete s tým nič urobiť. Existuje však spôsob, ako môžete svojim hosťom ponúknuť čo najlepší odpočinok. Stačí nájsť v hotelovej izbe správne miesto na umiestnenie postele s čalúneným čelom.

Polohu postele a jej vplyv na kvalitu spánku hostí podrobne skúma starobylé učenie feng shui, ktoré vychádza zo základov tradičnej čínskej medicíny. Keďže princípy, prístupy a liečebné postupy tradičnej čínskej medicíny sú overené tisíckami rokov, môžete sa spoľahnúť, že správnou orientáciou a umiestnením postele môžete podporiť zdravý spánok svojich hostí.

Umiestnenie čalúnenej postele podľa svetových strán

Vedeli ste, že svetové strany ovplyvňujú kvalitu spánku, vnútorný pokoj a osobné nastavenie?

Najvhodnejšie svetové strany pre umiestnenie hotelovej postele:

 • Sever – severná strana podporuje upokojenie mysle, je vhodná pre starších ľudí a tých, ktorí trpia poruchami spánku.
 • Juhovýchod – juhovýchodná orientácia podporuje osobnostný rast, tvorivosť, aktivitu a komunikáciu.
 • Východ – ideálna svetová strana pre spánok mladších ľudí a detí.
 • Západ – podporuje lenivosť a je najideálnejšou svetovou stranou pre spánok.

Hlavné smery, ktoré negatívne ovplyvňujú spánok:

 • Severovýchod – v posteli orientovanej na severovýchod môžu mať hostia nepríjemné sny.
 • Juh – južná strana spôsobuje nočné prebúdzanie a spomaľuje proces regenerácie organizmu. Hostia sa môžu ráno cítiť nespokojní.
 • Juhozápad – svetová strana, ktorá prináša príliš veľa pokojnej energie a môže viesť k strate motivácie a depresii.

Umiestnenie vysokej americkej postele v miestnosti

Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť, je umiestniť vysokú manželskú posteľ do stredu miestnosti. Hosť sa bude v posteli cítiť nestabilne a neisto. Takáto posteľ sa nazýva „plávajúca posteľ“. Podľa feng shui je najlepšie umiestniť posteľ do takzvanej pozície kráľa. To znamená, že posteľ má za sebou pevnú stenu, ktorá symbolizuje oporu. Z postele by mal hosť vidieť na dvere.

Podľa starodávneho učenia by malo byť lôžko prístupné z oboch strán. Len tak môže životná energia v miestnosti voľne prúdiť. Z praktického hľadiska to však ocenia aj vaše chyžné a hostia. Hostia môžu voľne prechádzať okolo postele a chyžným uľahčíte výmenu posteľnej bielizne.

K pokojnému spánku prispieva aj poloha postele vo vzťahu k oknu a dverám. Čalúnená posteľ by nemala byť v priamej línii s dverami, čo feng shui označuje ako pozíciu mŕtvoly. Nemala by však byť umiestnená ani priamo pod oknom. Hosť by mal mať výhľad z postele, ale zároveň by mal vidieť, kto vstupuje do miestnosti cez dvere.

Hotelová izba s posteľou s vysokým čelom

Obrázok: Čelo postele pre pocit bezpečia.

Čo všetko ovplyvňuje kvalitu spánku?

Spánok je mimoriadne dôležitý, pretože počas neho sa telo regeneruje a človek obnovuje svoje sily. Ak sa dobre vyspí, po prebudení sa cíti sviežo a má dobrú náladu. Presne takto by sa mali prebúdzať aj vaši hostia. Jednanie s dobre oddýchnutými hosťami je oveľa príjemnejšie ako komunikácia s podráždeným klientom.

Farby spálne

Farebný koncept hotelovej izby by mal zodpovedať štýlu hotela, ale aj požiadavkám na kvalitný spánok. Zároveň by na farebnom poňatí malo byť vidieť, že idete s trendmi. Vo všeobecnosti sa odporúča hotelové izby vymaľovať:

 • Modrou – uvoľňuje, upokojuje a dodáva pocit bezpečia.
 • Zelenou – spája sa s prírodou a pevným zdravím. Upokojuje a omladzuje.
 • Žltou – prináša pocit radosti, šťastia a optimizmu. Sýtožltá je vhodná len na vymaľovanie jednej steny.
 • Bielou – evokuje čistotu, ale nesmie sa to s ňou preháňať. Biela miestnosť by pôsobila nemocničným dojmom.
 • Zemitými odtieňmi – najmä hnedá, sivohnedá, sivá, zelená a tehlová. Farby, ktoré sú moderné, dobre ladia so svetlejšími akcentmi a zároveň vyvolávajú pocit pokoja a bezpečia.
Hotelová izba s posteľou s čalúneným čelom

Obrázok: Zemité odtiene navodzujú pocit pokoja.

Hotelová posteľ

Okrem polohy má na kvalitu spánku nesporne vplyv aj samotná hotelová posteľ. Ak chcete pre svojich hostí čo najkvalitnejší spánok a zároveň dizajnovú lahôdku, stavte na čalúnené postele s vysokým čelom.

Tieto hotelové postele sa vyznačujú vysoko položenou ložnou plochou, vďaka ktorej sa z postele ľahko vstáva, a zároveň sa do nej pohodlne líha. Na rozdiel od tradičných postelí, ktoré majú plochu na spanie približne 45 až 50 cm od zeme, americké postele majú plochu na spanie vo výške až 60 cm nad zemou.

Podľa učenia feng shui by posteľ mala byť drevená. Vysoké americké postele majú masívny rám, ktorý je pokrytý mäkkou penou a čalúnený príjemnou látkou. Okrem toho majú čelo, vďaka ktorému sa bude hosť v posteli cítiť bezpečne a bude pokojne spať.

Kvalitu odpočinku určuje aj veľkosť postele. Štandardné dvojlôžko alebo king size bed má rozmery 180 × 200 cm. Ak ale chcete, aby sa u vás pohodlne vyspal aj hosť s výškou okolo 190 cm, stavte na predĺžené postele s rozmermi 180 × 210 až 220 cm. V spoločnosti Materasso vám vyrobíme posteľ na mieru.

Hotelový matrac

Matrac je vybavenie hotela, ktoré hostia vo verejných recenziách hodnotia najčastejšie. Dôležitá je nielen ich čistota, ale aj to, ako sú pohodlné. Matrac teda nesmie byť preležaný alebo inak znehodnotený. Hoci môže vydržať až 10 rokov, najmä hotelové matrace sa odporúča meniť každých 5 rokov.

Pre hotelové prevádzky sú najlepšou voľbou matrace s bonellovými alebo taštičkovými pružinami. Ich výhodou je dlhá životnosť, odolnosť a vysoká nosnosť. Pohodlne sa na nich môžu vyspať aj hostia s hmotnosťou od 130 do 150 kg. Vďaka kombinácii pien a prírodných materiálov navyše poskytujú najpohodlnejší spánok. Moderné pružinové matrace pre hotely nevŕzgajú a pružiny sa nepretlačia.

Hotelový matrac s vysokou nosnosťou

Obrázok: Na taštičkovom matraci sa pohodlne vyspia aj hostia s vyššou telesnou hmotnosťou.

Najpohodlnejší odpočinok ponúkajú postele so systémom boxspring, ktoré majú 3 matrace. Spodnú pružinovú základňu nájdete v ráme. Nahrádza posteľový rošt s matracom. Na tomto základe je umiestnený hlavný matrac na spanie (zvyčajne s taštičkovými pružinami), ktorý je vybavený tretím tenkým matracom alebo topperom. Topper upravuje tvrdosť spacieho matraca, predlžuje jeho životnosť a chráni ho pred znečistením. Okrem toho má prateľný poťah, takže zvyšuje hygienu postele.

Kvalitný matrac je nevyhnutný aj pre hotelovú prístelku, na ktorej by sa malo spať rovnako pohodlne ako na tradičnej hotelovej posteli.

Vybavenie hotelovej izby

Rozmiestnenie hotelového nábytku ovplyvňuje nielen celkovú atmosféru miestnosti, ale aj ergonómiu. Práve z hľadiska ergonómie je potrebné zachovať dostatočné rozostupy medzi jednotlivými kusmi nábytku, aby sa po miestnosti dalo pohodlne pohybovať. Odporúča sa, aby:

 • z postele bolo vidieť von
 • televízna obrazovka smerovala k posteli
 • písací stôl bol blízko okna
 • úložný priestor na kufre bol na chodbe

Aby izba pôsobila harmonickým dojmom, ktorý podporuje kvalitný spánok, tradičné učenie feng shui hovorí, že by mala byť „párová“. Na každej strane postele by mal byť nočný stolík a na každom stolíku lampa. Na stene by mali visieť dva obrazy atď.

Nad posteľou by nemal byť žiadny nábytok, dekorácie ani obrazy. Môžu totiž narúšať dobrý spánok. Ak je v izbe zrkadlo, nemala by sa v ňom odrážať posteľ. Evokuje prítomnosť tretej osoby a ruší spánok. Neodporúča sa mať v priestore, kde spia hostia, vodný prvok alebo krb. Voda a oheň sú príliš dynamické a nevytvárajú požadovaný pocit pokoja.

Hoci by hotelová spálňa nemala byť preplnená nábytkom, ak to priestor umožňuje, doplňte ju pohodlným čalúneným kreslom s podnožkou. V ich blízkosti umiestnite lampu, aby ste vytvorili útulný kútik na relaxáciu alebo čítanie. K nohám postele umiestnite taburetku, ktorá môže slúžiť ako miesto na sedenie, ale aj na odloženie prehozu alebo županu.

Zariaďte izby pre hostí tak, aby boli príjemné a harmonické. Vybavte ich kvalitnými posteľami, vďaka ktorým vaši hostia zabudnú, že nespia vo svojom.

Autor Materasso Redakce

publikované 17. 8. 2023 o 12:11